وقوع سیلاب در محدوده پشت آرامگاه سعدی، موجب وارد شدن آب به همراه گل و لای به منازل مسکونی و وارد شدن خسارت به تعدادی از خودروهای شهروندان شیراز شد .

به گزارش خبرگزاری همسو منطقه فارس، بارندگی شدید ظهر سه شنبه ۶ فروردین موجب سرازیر شدن آب از کوه و جاری شدن سیلاب در خیابان ۴۵ متری پشت آرامگاه سعدیه و ورود آب به منازل مردم شد .

شدت جریان آب به حدی بود که تعدادی از خودروهای ساکنان محدوده سعدیه و دیگر شهروندان دچار خسارت شده است.

یک کارشناس حوزه مدیریت منابع آب اعتقاد دارد که دخالت در منابع طبیعی ارتفاعات شمالغرب و غرب شیراز، از عوامل مهم و تاثیرگذار بر وقوع سیل در این کلانشهر محسوب می‌شود.

داریوش مختاری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: برابر تفاهمنامه منعقده بین مسکن و شهرسازی و شهرداری شیراز، در سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۱۳ هزار هکتار از ارتفاعات پیرامون این شهر، به شهرداری واگذار شد.

او گفت: هدف اساسی از این اقدام، بهبود بهره وری منابع طبیعی و توسعه جنگل های مصنوعی در اطراف کلانشهر شیراز بوده است.

مختاری با اشاره به ماده (۳) قانون حفاظت از منابع طبیعی، گفت: برابر این قانون و مفاد تفاهمنامه مورد اشاره، به هیچ وجه اجازه ساخت و ساز حتی به میزان یک مترمربع هم به شهرداری شیراز داده نشده است.

مشاور عالی دبیر مجمع متخصصین کشور گفت: بر خلاف این تفاهمنامه، شهرداری شیراز ماشین تخریب ویرانگرش را با احداث جاده، بسترسازی توسعه شهرک‌ها و صدور مجوز مجتمع‌های مسکونی در ارتفاعات غرب شیراز به کار انداخت و با توجه به رونق ساخت و ساز در این محدوده از شهر، کار را پیش برد.

مختاری اضافه کرد: عطش سیری ناپذیر شهرداری شیراز در کسب درآمدهای هنگفت از شهرخواری در سایه نبود نظارت دستگاه‌های نظارتی و قضایی، زمینه ساخت چندین بوستان کوهستانی نظیر پارک کوهستانی «دراک» با مساحت ۵۸۰ هکتار، پارک دریایی «آکوادیس» در ارتفاعات برف پوشان با زیربنایی نزدیک به یک هکتار و پروژه گردشگری ارتفاعات دراک با نام دهکده آرامش را فراهم کرده است .

مشاور عالی دبیر کارگروه زیربنایی مجمع مشورتی توسعه استان فارس با تاکید بر اینکه مقدمات و زیرساخت ‌ های این اقدامات مشخصا برخلاف بندهای تفاهمنامه یاد شده بوده است، تصریح کرد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس مسئولیت نهایی این اقدامات را باید بپذیرد.

مختاری همچنین گفت: چنین تفاهمنامه‌ای از پایه نوعی خام اندیشی و ساده انگاری در مدیریت حوزه آبخیز شیراز از سوی اداره کل منابع طبیعی استان فارس بوده است و هرگز نباید چنین عرصه‌های استراتژیک؛ از نظر سیل خیزی؛ را در اختیار دستگاه نامطمئن و مخرب شهرداری قرار می‌دادند.

این کارشناس حوزه مدیریت منابع آبی اعتقاد دارد که قانون تاسیس شهرداری‌ها از بنیان باید برچیده و بار دیگر از مبنا اصلاح شود تا چنین مصیبت ‌ هایی دامنگیر سکونتگاه‌های شهری نشود .

مختاری همچنین گفت: در این میان بقایای چند صد هکتار پهنه‌های باغی درون شهر شیراز، فعلا یکی از برکات و عوامل کنترل شدت سیلاب در این کلانشهر محسوب می‌شود؛ اگرچه کمیسیون ماده پنج مسکن و شهرسازی و شهرداری گام‌های زیربنایی برای نابودی و تخریب این پهنه برداشته اند .

تشییع جانباختگان سیل در شیراز و مرودشت

پیکر شش نفر از جانباختگان سیل که از اهالی شیراز بودند در دارالرحمه این شهر و ۲ نفر از اهالی مرودشت در زادگاهشان تشییع شد.

به گزارش خبرگزاری همسو منطقه فارس، صبح چهارشنبه هفتم فروردین، پیکر پنج  نفر از جان باختگان سیل شیراز با حضور خانواده جانباختگان و جمع کثیری از مردم در محل دارالرحمه شیراز، انجام شد.

براساس این گزارش، پیکر ۲ نفر از این جان باختگان نیز در مرودشت تشییع و به خاک سپرده شده است.

همچنین پیکر جانباختگان سایر استان‌ها نیز به زادگاه آنها منتقل شده و تشییع خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری همسو، سیل پنجم فروردین شیراز، متاسفانه ۱۹ کشته برجای گذاشت که تعداد هشت نفر از آنان اهالی فارس و بقیه از هموطنان سایر استان‌های کشور بودند. این حادثه بیش از ۱۰۰ مصدوم داشت و طی آن ۱۹۸ خودرو آسیب جزئی و کلی دید.


 

استاندار فارس:

پرداخت خسارت به حادثه‌دیدگان سیل آغاز شده است

 

استاندار فارس از آغاز روند پرداخت خسارت به آسیب دیدگان از سیل در شیراز خبر داد و یادآور شد که تاکنون یکصد مورد پرداخت انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری همسو منطقه فارس به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، عنایت‌الله رحیمی در دیدار با تابش رئیس بنیاد مسکن ضمن اشاره به تشکیل مکرر جلسات ستاد بحران از ۲۲ اسفند ماه که با هدف مدیریت رخدادهای پیش بینی شده در پی بارندگی در نخستین روزهای سال جدید برگزار شد، از حضور همه مسئولان و فرمانداران در استان و رصد، پایش و اطلاع‌رسانی مداوم به مردم خبر داد .

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به حضور خود در نخستین دقایق پس از وقوع حادثه سیل در دروازه قرآن ، خاطرنشان کرد: همه نیروها اعم از نیروهای امدادی، شهرداری، نیروی انتظامی، ارتش و سپاه با حضور به موقع اقدامات لازم را انجام داده و ۲۰۱ خودرو سانحه دیده را به پارکینگ‌های نیروی انتظامی منتقل کردند .

وی ادامه داد: رسیدگی به ۱۰۰ مصدوم این حادثه نیز در سریع‌ترین زمان ممکن انجام و ۳۵ نفر از آنها به بیمارستان انتقال داده شدند که ۱۵ نفر تا کنون بهبود یافته و مرخص شده‌اند ؛  البته اسکان همراهان این افراد در مکان های مناسب و تامین نیازهای اولیه آنها نیز به سرعت انجام شد .

استاندار فارس ضمن ابراز تاسف از درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل روز ۵ فروردین ماه شیراز، گفت: ۱۹ نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند که هماهنگی‌های لازم برای انتقال اجساد هموطنانی که ساکن خارج از استان بوده‌اند از سوی شرکت هواپیمایی انجام شده است‌ .

رحیمی با اشاره به ادامه بارندگی در روز ۶ فروردین از انجام اقدامات امدادی، خدماتی و پیشگیرانه در محلات و مناطقی که دچار آبگرفتگی و خسارات ناشی از سیل بودند خبر داد .

وی گفت: تخلیه مکان‌ها و منازل همجوار با رودخانه در بخش‌های جنوبی یکی از این اقدامات است که با سرعت عمل و به منطور پیشگیری از آسیب های احتمالی انجام شده است .

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه جلسه ستاد مدیریت بحران شب گذشته با حضور وزیر محترم‌اطلاعات، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و وزیر بهداشت در شیراز برگزار شد ، افزود: با کمک‌های اختصاص داده شده از سوی دکتر نوبخت پرداخت خسارت به حادثه دیدگان به سرعت آغاز شده و تا کنون بیش از ۱۰۰ مورد از این پرداخت‌ها انجام شده است‌ .

وی بیان کرد: شرکت‌های بیمه‌ای نیز مکلف شده‌اند خسارت‌های خودرویی را در اسرع وقت پرداخت کنند .

رحیمی ضمن تشکر از حضور رئیس بنیاد مسکن در فارس بر لزوم همکاری این نهاد برای جبران خسارت‌های ایجاد شده در سطح شهر شیراز، محورهای مواصلاتی؛ به ویژه‌ راه های روستایی و زمین‌های کشاورزی تاکید و از همراهی تاثیرگذار این نهاد قدردانی کرد


 

انتهای پیام

[ad_2]
منبع: خبرگزاری ایسنا