جعفر لک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دورود اظهار داشت: کمیته اسکان شهرستان دورود کامل مجهز شده و در مدارس، حسینیه‌ها و سالن‌های ورزشی در حالت آماده‌باش هستند؛در شب گشذته فقط ۱۰۰ نفر اسکان داشته‌ایم قطعاً با بارندگی‌ها تعداد متقاضیان بیشتر می‌شود.

وی افزود: تاکنون تعداد زیادی وسیله کمپرسی، لودر، بیل زنجیری، بلدوزر را در مسیز سد خاکی در محدوده تیره از ورودی تا خروجی شهر مستقر کرده‌ایم و ۷ هزار کیسه از خاک نیز انباشته شده که در شرایط نیاز آن‌را  استفاده کردیم؛ موانع پل سری ساتی را تخریب کرده‌ایم که اگر آب رودخانه بالا آمد به منازل وارد نشود تا این لحظه مشکلی در شهرستان دورود نداریم.

دبیر ستاد بحران شهرستان دورود عنوان کرد: سد مروک براساس آخرین آمار تا ۴ تا ۵ ساعت آینده سرریز می‌کند فقط دبی آب بالا می‌رود چون حداقل حدود ۷۰ متر مکعب آب کاهش یافته؛ با توجه به اینکه زمین آب را به‌خاطر بارندگی‌های زیاد جذب نمی‌کند و برف کوه‌ها باعث سیلاب در رودخانه تیره دورود و آب‌گرفتگی منازل و واحدهای مسکونی وتجاری مردم می‌شود.

وی بیان کرد: به منازلی که در حاشیه رودخانه هستند از طریق اخطار کتبی، بلندگو، فضای مجازی، صداوسیما اطلاع‌رسانی شده و عواقب این سیلاب را متذکر شده‌ایم.

لک گفت: حاشیه‌نشینان رودخانه تیره به منازل بالای شهر رفته‌اند، خودرو سبک ادارات و کمیته لجستیک در جهاد کشاورزی در حالت آماده‌باش است، کسانی که می‌خواهند وسایل خود را جابه‌جا کنند خودرو در اختیار آنان می‌گذاریم.

دبیر ستاد بحران شهرستان دورود خاطرنشان کرد: آب‌گرفتگی در حال حاضر نداریم، احتمال آبگرفتگی روستاهای سفیدکن، لبان، سفلی، سنگر،قلعه کا محمدرضا، یوسف آباد و سیاهول زیاد است.

لک اظهار داشت: الان تنها مشکلی که در بالادست منطقه باباهور داریم رانش در چند نقطه به شعاع ۲ تا ۳ کیلومتر است که که باتوجه به بارندگی‌ها احتمال اینکه رانش بیش‌تر شود وجود دارد و یکی از مخازن آب شرب شهرستان دورود را تهدید می‌کند؛ در یکی از مخازن ما که بالای این مخزن رانش کرده نیز مشکلاتی را داریم.

دبیر ستاد بحران شهرستان دورود عنوان کرد: ۳مخزن آب  بالادست باباهور دورود داریم که یکی از آن‌ها در معرض تخریب است که وضعیت آن‌را به مدیریت بحران اعلام کرده‌ایم؛ ۹ دستگاه تانکرهای حمل آب از تهران وارد دورود می‌شود که در مواقع احتمالی و اضطراری اگر نیاز بود آب مردم را تامین کند؛ تعداد زیادی کف‌کش هم از طریق هلال‌احمر و آب‌وفاضلاب شهری و روستایی برای تخلیه آب منازل آماده کردیم.

وی بیان کرد: مکاتبه با فرمانداری‌های بروجرد، ازنا و الیگودرز انجام داده‌ایم که همکاری با کلیه دستگاه‌های خدمات‌رسان آتش‌نشانی، هلال‌احمر، آب‌وفاضلاب شهری و روستایی، شبکه بهداشت با دستگاه‌های همتراز سطح شهر همکاری داشته باشند و در اختیار آن‌ها امکاناتی قرار دهند تا مواقع اضطراری بتوانیم استفاده کنیم.

لک گفت: تا الان مشکلی در شهرستان دورود نداشتیم، ستاد مدیریت بحران فراتر از حد توان اقداماتی را انجام‌داده، چادر به تعداد نیاز داریم ولی ضرورت ما چادر نیست.

وی افزود: ضرورت ما خانه‌های مردم و نقل مکان آن‌ها به طبقات دوم و سوم و در نهایت به جاهای است، چون ما مشکل آب‌گرفتگی را داریم؛ چادر برای مواقع ضروری زلزله که خانه‌های مردم تخریب شده باشد یا خانه‌های در معرض تخریب یا غیرقابل سکونت استفاده می‌کنیم.

دبیر ستاد بحران شهرستان دورود عنوان کرد: شهر دورود به درجه بحران نرسیده و در حد آب‌گرفتگی خانه‌هاست؛ آب قطعابه‌طور قطع باتوجه به اینکه رودخانه از قبل بارندگی‌هایی را داشته، دبی آب رودخانه بالا بوده و زمین هم کشش و جذب آب را ندارد افزایش پیدا می‌کند؛ ظرفیت سد مروک تکمیل شده، سرریز می‌شود و به‌طور قطع رودخانه تیره دورود بالا می‌آید وآب پل ها را فرا می‌گیرد.

وی بیان کرد: سپاه وظیفه اطلاع‌رسانی را بر عهده داشته و در بحث پشتیبانی قطعا کمک می‌کند، از نیروهای سپاه و بسیج استفاده خواهیم کرد.

لک گفت: اعضای ستاد بحران از جمله شهرداری، راهداری پای کار هستند و هم‌چنین از دستگاه‌های کمپرسی و بیل زنجیری ز پادگان مهندسی بروجرد، قرارگاه خاتم الانبیا، جهاد نصر، فرمانداری بروجرد، فرمانداری اراک و  ظرفیت  بخش خصوصی استفاده کردیم.

دبیر ستاد بحران شهرستان دورود خاطرنشان کرد: پل تخریبی فقط پل گوشه پل را داشته‌ایم که براساس بارندگی گذشته تخریب‌شده و غیرقابل تردد است؛ به‌دلیل بالاآمدن آب سد مروک باعث مسدودشدن راه ارتباطی روستاهای دواریجان به‌سمت چوبدر، سفلی و باغجمال هم شده‌است.

انتهای پیام/ح

منبع: خبرگزاری تسنیم

[ad_2]