مالیات در تمام جوامع اصلی ترین منبع درآمد پایدار شهرداری‌ها و دولت برای تامین هزینه‌های جاری و عمرانی بوده است؛ درآمدی که در ایران به دلیل اتکاء بیش از حد به منابع سرمایه‌ای نظیر نفت، مغفول مانده بود و در چند سال اخیر دولت ورودی جدی به آن دارد.

به گزارش ایسنh، گروه‌های زیادی در ایران هنوز و همچنان، اصرار بر دور زدن قانون و فرار از پرداخت مالیات دارند، گروهی که بازرگانان، تجار، فعالان صنعتی و معدنی، کسبه و البته پزشکان و ارائه دهندگان خدمات پزشکی و بهداشتی و درمانی را شامل می‌شود.

شیراز و فارس نیز به عنوان یکی از قطب‌های پزشکی ایران و حتی منطقه، علی رغم آنکه درآمد قابل توجهی از محل خدمات تشخیصی، پزشکی و درمانی دارد، اما تعدادی اندک از این گروه، به اشکالی از پرداخت مالیات طفره رفته‌اند.

استفاده نکرده از پایانه‌های فروشگاهی و ارائه خدمات در قبال دریافت وجه نقد، از راهکارهایی بوده است که پزشکان، آزمایشگاه‌ها، درمانگاه‌ها، فروشگاه‌های عرضه کالاهای پزشکی، رادیولوژی‌ها و…. حتی بعضی بیمارستان‌ها، برای مخدوش کردن میزان درآمد واقعی خود، استفاده می‌کنند.

به حتم اگر ساعتی در پیاده روهای خیابان زند شیراز، قدم بزنیم، متوجه انبوه مردمی خواهیم شد که در مقابل دستگاه‌های خودپرداز یا پشت باجه‌های بانکی، به دنبال دریافت وجه نقد هستند و اکثر این افراد، پول نقد را برای پرداخت حق ویزیت یا هزینه آزمایش و رادیولوژی و دیگر خدمات مرتبط نیاز دارند.

پرداخت مالیات از سوی اهالی جامعه پزشکی و همان گروه اندک از پزشکان و ارائه دهندگان خدمات درمانی که با وجود کسب درآمدهای سرشار از محل ارائه خدمات، عملکرد مالی شفافی نداشته اند، در سال‌های اخیر، بیش از گذشته مد نظر قرار گرفت.

شهروندان خصوصاً در شهرهایی نظیر شیراز براین عقیده هستند که پزشکان و مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی که با استفاده از قانون، امکان تبدیل مکان مسکونی یا خدماتی را به یک محل تجاری و مرکزی برای کسب درآمد کنند؛ بار سنگینی را از نظر ترافیک، تردد، آلودگی زیست محیطی به لحاظ تولید زباله‌های عفونی و … به شهر و شهروندان تحمیل کرده اند اما هیچ زمانی هزینه‌های قانونی نظیر مالیات و عوارض شغل خود را به شکل شفاف نپرداخته اند.

شفاف نبودن وضعیت درآمدی تمام پزشکان و ارائه دهندگان خدمات پزشکی و تشخیصی و درمانی و ابهام در میزان واقعی مالیات‌های پرداختی، نسبت به سایر گروه‌هایی نظیر کارمندان، کارگران، تولیدکنندگان و صنعتگران و … این گروه را در کنار کسبه خرده فروش و عمده فروش، شرکت‌های خدماتی و فعالان مشاغل آزاد قرار داد و به همین دلیل دولت مردان به فکر یافتن راهکاری برای شفاف کردن میزان درآمد و در نتیجه مالیات واقعی این گروه انداخت.

خانم خادمی که خود از تکنسین درمانی یکی از بیمارستان‌های شیراز است و مادرش را در مطب یکی از پزشکان همراهی می‌کرد در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه ماجرای فرار مالیاتی پزشکان را پیش از ارائه این طرح به مجلس شورای اسلامی دنبال می‌کردم، گفت: امروز کمتر کسی پول نقد به همراه دارد.

او گفت: ترددها با خودورهای آنلاین و نرم‌افزارهای ترافیکی موجب شده تا مردم از درگاه‌های بانکی تلفن همراه خود هزینه‌ها را پرداخت کنند و به همین دلیل این رویه به عادتی تبدیل شده تا کمتر کسی پول نقد در کیف خود داشته باشد. لذا نه تنها ضرورتی از پرداخت پول نقد به پزشکان وجود ندارد بلکه اینگونه متصور می‌شود که واقعاً آنها برای فرار از مالیات ترجیح می‌دهند که از بیمار پول نقد دریافت کنند.

دانشجوی سال آخر پزشکی دانشگاه شیراز که در بیمارستان شهید فقیهی در حال مطالعه پرونده یک بیمار بود نیز برخلاف ادعاهای مطرح شده در خصوص پرداخت نکردن مالیات از سوی برخی پزشکان، تاکید دارد که پزشکان از منضبط ترین گروه‌های هدف در جامعه هستند که به موقع مالیات خود را پرداخت می‌کنند و آنقدر درآمد دارند که فرار مالیاتی نداشته باشند.

وی در عین حال گفت: اگرچه تعدادی اندک از پزشکان ممکن است به هر دلیل از پرداخت مالیات فرار کنند اما اکثر پزشکان، انسان‌هایی قانونمند بوده و به سوگندی که خورده‌اند پایبند هستند.

خانم قاسمی که به سختی از پله‌‎های مطب یکی از مطب‌های ارائه دهنده خدمات رادیولوژی در شیراز بالا می‌رفت نیز گفت: معلم هستم و متأسفانه به نارسایی کبدی دچار شده‌ام، شخصاً مبالغ هنگفتی را بابت ویزیت، دارو، لوازم پزشکی، آزمایش‌های تشخیصی مختلف و … پرداخت کرده ام.

او با اشاره به محلی که برای رادیولوژی باید مراجعه می‌کرد، گفت: برخی پزشکان به جای طبابت معامله می‌کنند و مطب خود را با واحد تجاری اشتباه گرفته‌اند. هر بار که به این پزشک مراجعه کرده‌ام درخواست پرداخت نقدی کرده است.

نکویی، خانم جوانی است که از یک مرکز تشخیصی خارج می‌شود و زیر لب عصبانیت اش را با غرغر کردن بروز می‌دهد، او گفت: بعضی‌ها انصاف ندارند، ما علاوه بر اینکه باید در صف انتظار معاینه بمانیم و از ماه‌ها قبل وقت بگیریم و بعد هم در مطب معطل شویم، برای پرداخت پول هم باید در صف بانک بمانیم.

او در مقابل پیشنهاد ما برای اعلام گزارش به مراکز بازرسی علوم پزشکی و تلفن‌های مربوطه، گفت: ای آقا، مگه علوم پزشکی طرف پزشک را ول کرده من بیمار را می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری همسو، ساعت حدود ۶ عصر است و تعداد زیادی مقابل پایانه‌های پرداخت پول یکی از بانک‌ها در خیابان زند شیراز ازدحام کرده اند، ازدحامی که در کنار ترافیک ماشین‌ها، به چشم می‌آید؛ از آنها که در مورد علت ازدحام سوال می‌کنم، اکثراً هدفشان از اخذ وجه نقد، پرداخت ویزیت است!!

یکی از کسانی‌که در صف دریافت وجه نقد از پایانه بانکی ایستاده است، در حالی‌که چند کارت عابربانک خود را نشان می‌داد، گفت: الان یک ساعت و نیم است که برای گرفتن مبلغی پول مجبور شده ام در صف بمانم.

او که اهل استان فارس هم نیست با ناراحتی ادامه داد: با کارت بانکی سقف مشخصی پول می‌شود در یک روز برداشت کرد، حالا هم بانک باز نیست و مجبورم از چند کارت استفاده کنم تا ۵۶۰ هزار تومان مورد نیاز را برداشت کرده باشم.

به گزارش خبرگزاری همسو، نگهبان یکی از ساختمان‌های پزشکی در شیراز به ایسنا گفت: هر روز مراجعه کنندگانی از کشورهای مختلف خصوصاً عربی داریم.

او که برای حرف زدن با یک خبرنگار، ما را به نقطه کور دوربین‌های مدار بسته کشانده بود، گفت: اگر یک هفته وقت بگذاری، متوجه بازار سیاه دلالی، تبدیل ارز خارجی به ریال، پرداخت حق ویزیت و … خواهید شد.

این نگهبان میانسال با بیان اینکه، برای به دست آوردن این شغل، خیلی مرارت کشیده است و نمی‌خواهد آن را از دست بدهد، گفت: خارجی‌هایی که به مطب پزشکان مراجعه می‌کنند، باید بابت ویزیت و درمان به دلار هزینه کنند!!

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، صاحبان حرفه و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی را ملزم به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی از آغاز سال ۹۸ کردند.

به گزارش خبرگزاری همسو، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (چهارشنبه) بند الحاقی یک به تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۹۸ را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

مدیرکل امور مالیاتی استان فارس نیز پیش از این در جمع برخی فعالان حوزه سلامت و با اشاره به این مصوبه قانونی گفته بود که: براساس قانون و از ابتدای امسال، صاحبان مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دارای مجوز از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی، باید از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

هاشمی تاکید کرده بود که: مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلفند ۱۰ درصد از حق الزحمه یا حق‌العمل پزشکی پزشکان را براساس مبلغ صورتحساب به عنوان علی‌الحساب مالیاتی کسر کرده و تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورتحساب به نام پزشک، به حساب سازمان امور مالیاتی واریز کنند.

وی با بیان اینکه حق العمل یا حق الزحمه پزشکی پزشکان شامل مجموع سهم بیمار و سهم بیمه است، گفته بود: این مالیات علی الحساب شامل پرداخت‌هایی که به عنوان درآمد حقوق و کارانه پرداخت و مالیات آن کسر می‌شود، نخواهد بود.

مدیر کل امور مالیاتی فارس گفت: بر اساس قانون بودجه ۹۸ سازمان امور مالیاتی موظف است نسبت به فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود عوارضی را که توسط دولت تعیین می‌شود، دریافت کنند.

براساس این بند کلیه صاحبان حرفه و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود مکلف‌اند در چارچوب آئین نامه تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۴ /۱۲/ ۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال ۱۳۹۸ از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری همسو، تلاش‌ها برای گفت و گو با مسئولان نظام پزشکی در شیراز و فارس، علی رغم تماس‌های مکرر با محل دفتر و شخص مسئولان و حتی تعیین قرار مصاحبه، تا زمان انتشار این گزارش مقدور نشد. اگرچه فرصت ابراز نظر برای آنان فراهم خواهد بود.

گزارش از: زینب شهریاری، خبرنگار ایسنا، منطقه فارس

انتهای پیام


منبع: خبرگزاری ایسنا