به گزارش همسو نیوز، خلیل نیکشاد روز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: استان اردبیل در بحث کشاورزی قطب کشور بوده و در کنار دیگر توانمندی ها در این بخش چه در تولید و چه در فرآوری و بویژه در تولید بذور محصولات زراعی به عنوان ویترین کشور به حساب می آید.

وی با اشاره به تولید بذور دانه ریز گندم و جو به میزان بیش از ۳۵ هزار تن ادامه داد: این استان با تولید هزار و ۵۰۰ تن سویا، ۸۰ درصد انواع بذور چغندر قند ، ۱۰۰ درصد بذر مورد نیاز کشور در محصول سورگوم و با تولید تقریبی پنج هزار تن در سایر بذور مورد نیاز در کشور پیشگام است.

رئیس جهاد کشاورزی اردبیل تصریح کرد: علاوه براین امسال با مشارکت شرکت بین المللی اورالیس فرانسه در شمال استان بیش از ۱۹۰ تن بذر سویا تکثیر و برای مزارع کشور ارسال خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت های تحقیقاتی صورت گرفته در خصوص معرفی ارقام محصولات زارعی یادآور شد: دو رقم جدید سیب زمینی در تراز ملی توسط مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی معرفی شده به با در اختیار قرار دادن این ارقام به زارعان و تولید انبوه آن قطعا تحول مهمی در افزایش میزان عملکرد سیب زمینی در واحد سطح را در استان شاهد خواهیم بود.

نیکشاد با اشاره به اهمیت و ضرورت تولید بذر سالم و عاری از آفات، ویروس و باکتری ها در دشت اردبیل بیان داشت: هم اکنون توسط سه شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی حدود چهار میلیون عدد مینی تیوبر به عنوان ریز غذه فعالیت می کنند. . 


منبع: خبرگزاری مهر