به گزارش همسو نیوز سعید کریمی ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سال گذشته در حوادث چهارشنبه سوری، ۲۹ مورد سوختگی بر اثر آتش، ۲۰ مورد بر اثر ترقه و چهار مورد براثر فشفشه بودند.

وی بیان داشت: از ۵۳ نفر سوختگی در چهارشنبه سوری سال گذشته، ۴۰ نفر زیر پنج درصد سوختگی داشتند و هشت نفر بین ۵ تا ۱۹ درصد سوختگی داشتند و ۵ نفر بیش از ۲۰ درصد سوختگی داشتند.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم (ع) اضافه کرد: از ۵۳ نفر سوختگی در سال گذشته هشت مورد بستری داشتیم که از این تعداد دو نفر زن و ۶ نفر مرد بودند.

وی ادامه داد: همچنین ۴۵ نفر به شکل سرپایی مداوا شدند که از این تعداد ۳۲ مرد و۱۳ زن هستند.

کریمی گفت: در سال جاری ۶ نفر براثر سوختگی بر اثر حوادث چهارشنبه سوری به بیمارستان ارجاع داده شدند که پنج نفر سرپایی و یک نفر بستری شد.

کریمی نیز با اشاره به اینکه سال ۹۵ تعداد مصدومین چهارشنبه سوری ۴۹ نفر بودند که ۴۲ نفر سرپایی مداوا و هفت نفر بستری شدند، ادامه داد: متاسفانه سال ۹۶ تعداد حادثه دیدگان به نسبت سال ۹۵ افزایش یافت.

وی گفت: تمامی پرسنل و متخصصین وتیم های پزشکی بیمارستان برای ارائه خدمت به بیماران آماده باش کامل هستند.

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان نیز در این جلسه گفت: بیشترین حادثه دیدگان سوختگی در حوادث چهارشنبه سوری مردها هستند.

غفور راستین اظهار داشت: هر ساله عابرین پیاده بیشترین متاثرین از انفجارهای چهارشنبه سوری هستند.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه بیشترین حوادث چهارشنبه سوری مربوط به سوختگی است و بیشترین موارد سوختگی در این حوادث به مردها اختصاص دارد.

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با توصیه به شهروندان در مقابل حادثه دیدگان و مصدومین، گفت: با مشاهده مصدومین از انجام اعمال خودسرانه پیشگیری کنند و نه پماد سوختگی نه سیب زمینی یا آبی روی محل سوختگی و زخم ناشی از سوختگی را انجام ندهند و بلافاصله با امدادگران اورژانس با شماره ۱۱۵ تماس بگیرند.

وی با اشاره به اینکه تمام پایگاه‌های اورژانس پیش بیمارستان به حالت آماده باش کامل است، افزود: همچنین در این ایام و شب چهارشنبه سوری تمامی بیمارستان‌های خصوصی و دولتی و خیریه‌ای به حالت آماده باش کامل هستند.

راستین ادامه داد: شهروندان به محض دیدن آتش بلافاصله با امدادگران آتش نشانی و شماره ۱۲۵ تماس بگیرند و از وقوع حادثه جلوگیری کنند.

وی گفت: به منظور افزایش آگاهی مردم اقدام به نصب بنر، توزیع پمفلت های آموزشی، ایجاد برنامه‌های طنز آموزشی به نام آقای مستدام، اطلاع رسانی از طریق رسانه‌ها و گفتگوهای تلویزیونی و نشان دادن خطرات و حوادث چهارشنبه سوری با مواد منفجره و ترقه و فشفشه از طریق صدا و سیما کردیم.


منبع: خبرگزاری مهر