به گزارش همسو نیوز،محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره‌ی برخی از اظهارات مبنی بر سوءاستفاده‌ی برخی از واردکنندگان از ارز دولتی یا فروش کاغذ وارد شده در بازار آزاد گفت: اگر کسی بیاید و آمار شفافی را درباره‌ی وضعیت واردات کاغذ به ما بدهد و تخلفی صورت گرفته باشد، هم ما و هم نهادهای نظارتی استقبال و با جدیت آن را پیگیری و برخورد می‌کنیم. تاکنون گزارش مکتوبی به دست ما نرسیده است. طبیعی است که باید جلوی فساد را گرفت به شرط این‌که اطلاعات مستندی به ما برسد.

وی در عین حال تاکید کرد: مراقبت و نظارت وزارت فرهنگ، نافی فعالیت‌ و رصد دستگاه‌های نظارتی مسوول نیست.

وی میزان مورد نیاز کاغذ مطبوعات را در سال بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تن تخمین زد و تصریح کرد: یک نکته‌ای وجود دارد؛ تیراژ مورد نظر برای محاسبه کاغذ مصرفی، بر اساس اعلام رسانه‌هاست. این یک نقص است. وضعیت مطبوعات مثل بیماری است که به دکتر مراجعه می‌کند و خودش فشارش را بالا اعلام می‌کند. ما باید این تیراژ را به یک نقطه‌ی واقعی برسانیم. در تلاشیم تا بین چاپخانه‌ای که روزنامه و نشریه را چاپ می‌کند و رسانه‌ای که تیراژ را اعلام می‌کند توازنی برای همسان کردن اطلاعات برقرار کنیم و به تیراژ واقعی و متعاقب آن میزان مصرف موردنیاز برسیم.

خدادی با اشاره بر این‌که کشور در جنگ تحمیلی اقتصادی است، عنوان کرد: بعد از اختلال در روند اقتصادی و ارزی، نه فقط در مقوله‌ی کاغذ بلکه در سایر اقلام نیز سختی‌ها و مشکلاتی قابل پیش‌بینی بود. در فضای کمبود، ویروس رشد می‌کند. ویروس هم آنهایی هستند که خوشان را بر مردم اولی می‌دانند. چه بلایی بر سر رب گوجه و سیب‌زمینی و مرغ و گوشت آوردند؟! بخشی از وضعیت امروز کاغذ از جنس همین اقلام است که برخی، خودشان را بر منافع کشور ارجح می‌دانند و مشکلات دوچندان می‌شود.

او درباره‌ی جزییات ترخیص کاغذ از گمرک نیز توضیحاتی داد:‌ دیگر برای ترخیص کاغذ قرار بر پرداخت مابه‌التفات ارز دولتی و نیمایی نیست. در جلسه‌ی هفته‌ پیش با حضور آقای جهانگیری مقررشد کاغذهای در گمرک مانده، با ارز دولتی ترخیص شود. این ابلاغ شده است و اکنون نیز کارهایش در حال پیگیری است. به نظرم کاغذ به اندازه‌ نیاز رسانه‌ها ترخیص خواهد شد و البته واردات نیز همچنان با ارز دولتی صورت می‌گیرد تا زمانی که منابع اجازه دهند.

  • نویسنده : حسین رشیدی
  • منبع خبر : شهر نوشت