به گزارش خبرگزاری همسو نیوز؛ به نقل از خبرنگار دانشگاه ایرنا، تنور حذف کنکور سراسری همچنان داغ است اما به نظر می رسد این تنور روزهای داغ تری هم تجربه می کند چرا که وزارت علوم موافقت خود را با حذف کنکور تحصیلات تکمیلی هم اعلام کرده است.
البته از حرف تا عمل فاصله است؛ با این حال معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان قلب تپنده دانشگاه ها در زمینه آموزش و تحصیلات تکمیلی، موافق تر از این مراکز به نظر می رسد.
مسئله حذف کنکور تحصیلات تکمیلی به همان اندازه امتیاز دارد که برگزاری هرساله آن، دانشگاه ها را دچار مشکلاتی کرده است. اینکه مشکلات چیست و دانشگاه ها چه استدلالی برای اصرار در حذف تحصیلات تکمیلی دارند، در مصاحبه های خبرنگار دانشگاه ایرنا با آنها می خوانید.

**دانشگاه هنر: واگذاری پذیرش تحصیلات تکمیلی به دانشگاه ها
حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر بر این باور است که وزارت علوم و سازمان سنجش در جذب دانشجویان دکتری و ارشد هماهنگی بیشتری با دانشگاه‌ ها داشته باشند و مانند سیستم جذب تمام دانشگاه های دنیا، پذیرش نهایی توسط گروه آموزشی تخصصی انجام شود.
به اعتقاد سلطانی، جذب نهایی دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی پس از قبولی در نمره تئوری باید با بررسی آثار داوطلبان و مصاحبه توسط اساتید متخصص صورت گیرد.

** دانشگاه امیرکبیر: اختیارات دانشگاه افزایش یابد
احمد معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر در خصوص نحوه جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی از طریق آزمون تاکید دارد داوطلبان دکتری با روش مصاحبه جذب می شوند که تا حدودی مشکل ارزیابی سطح علمی آنها برطرف شد.
وی بر این باور است که اختیارات دانشگاه ها در جذب دانشجویان دکتری باید افزایش یابد چرا که کیفیت در جذب دانشجو ضروری است.
معتمدی اما می گوید مشکل اصلی در جذب دانشجویان کارشناسی ارشد، پایین بودن سطح علمی آنهاست، ارزیابی دقیقی از توانمندی علمی شان صورت نمی پذیرد و کنکور، ملاک مناسبی برای پذیرش این داوطلبان نیست.
به گزارش ایرنا، به نظر می رسد کلاس های تست زنی توانایی داوطلبان را برای انتخاب گزینه مناسب بالا می برد اما این مسئله حفظیات آن را نشانه گرفته و معیار منطقی و خط کش شایسته ای برای انتخاب یک دانشجوی توانمند کارشناسی ارشد یا حتی دکتری محسوب نمی شود، چرا که در فرایند کنکور، داوطلبی با معدل پایین از دانشگاه ضعیف با شش ماه شرکت در کلاس های آمادگی آزمون، می تواند دانشجوی یک رشته پر رقابت کارشناسی ارشد و دکتری شود.
معتمدی اعتقاد دارد روش سنجش دانشجویان در مراکز علمی باید تغییر کند یا اختیارات دانشگاه زیاد شود.

** دانشگاه خواجه نصیر: تست زنی مبنای سنجش نیست
علی خاکی صدیق یکی دیگر از روسای دانشگاه های صنعتی تهران یعنی خواجه نصیرالدین طوسی است که با برگزاری کنکور برای تحصیلات تکمیلی همانند رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر مخالف است.
به گفته این رئیس دانشگاه، در تمام نظام های معتبر آموزشی دنیا، پروژه به جای کنکور در ایران برای مقاطع تحصیلات تکمیلی تعریف شده و ملاک سنجش محسوب می شود.
وی می گوید: در ایران، تعدادی دانشجو توسط سازمان سنجش به دانشگاه ها برای مصاحبه معرفی می شوند که البته نظر اعضای هیأت علمی دانشگاه ها هم در پذیرش این داوطلبان ملاک محسوب نمی شود و در واقع تاثیری ندارد.
خاکی صدیق تاکید دارد کنکور ارشد و دکتری باید حتماً حذف و دانشجو در مقطع دکتری براساس آزمون تشریحی و توصیفی دانشگاه ها، جذب شود.
رئیس دانشگاه خواجه نصیر خاطرنشان کرد که مسئله حذف کنکور در وزارت علوم تبدیل به یک موضوع تکراری و قدیمی شده است.

**زیرسوال رفتن استقلال دانشگاه ها
هم اکنون دانشگاه های سطح یک ۴۰ درصد دانشجوهای خود را از میان ممتازهای خود یا سایر دانشگاه ها جذب می کنند. به نظر می رسد برای ۶۰ درصد باقی مانده به جای رقابت تستی چند ساعته، دانشگاه ها ملزم به برگزاری آزمون مستقل شوند، بهتر است که البته این شیوه در گذشته هم وجود داشت و به نوعی در لیست استقلال این مراکز آموزشی بود اما متاسفانه این آزادی عمل از دانشگاه ها گرفته شد.

**یاد گذشته ها بخیر!
جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت در این باره یادی از گذشته می کند و می گوید که پیشتر برای آزمون مستقل دانشگاه ها، متقاضیان درس های تخصصی را مطالعه می کردند. باید در مقطع دکتری، اولویت با دانشگاه ها باشد تا بهترین دانشجویان دکتری را با پتانسیل بالا برگزینند.

**گزینش سلیقه ای در کار نیست
در این میان مسئله انتخاب سلیقه ای دانشگاه ها در جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی هم پیش می آید که ذاکری به آن پاسخ داد و گفت: این مسئله را نمی پذیرم. در واقع دانشگاه ها مستعدترین دانشجویان را که در دوره تحصیل تحقیقات، پژوهش، مطالعات موثر، نشر مقاله و کتاب دارند، جذب می کنند.
به گفته رئیس دانشگاه علم و صنعت، درخواست حذف آزمون مقاطع تحصیلات تکمیلی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط روسای دانشگاه های سطح یک مطرح شده اما این موضوع به تنهایی نیازمند نظر وزارت علوم نیست و رای شورای عالی انقلاب فرهنگی را می خواهد.

**کنکور راهکار مناسبی برای شریفی شدن نیست
در ادامه این گزارش نظر سکاندار یکی از بهترین و مهمترین دانشگاه های صنعتی کشور که در رتبه بندی مهم دانشگاه های دنیا هم ردپایش دیده می شود، اهمیت بالایی دارد چرا که رشته های دانشگاه صنعتی شریف همواره جزء ۱۵ درصد رشته های پر رقابت در کنکور سراسری است.
محمود فتوحی بر این نکته تاکید دارد که در برخی رشته ها مانند ادبیات آزمون برگزار کنیم اما مصاحبه برای پذیرش داوطلبان این رشته باید به طور کامل به دانشگاه ها واگذار شود.
وی می گوید در رشته هایی که رقابت بیشتری وجود دارد، تعداد مقاله و فعالیت ها در صنعت باید ملاک سنجش قرار گیرد و کنکور راه مناسبی برای شریفی شدن نیست.

**دانشگاه تهران: روش فعلی جذب، کارآمد نیست
حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران هم که مدتی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود و در دل این وزارتخانه فعالیت می کرد نظر مشابهی با سایر روسای دانشگاه های سطح یک دارد.
وی تاکید می کند که روش پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری کارآمد نیست و باید از روش مناسب تری برای پذیرش استفاده کرد.
به گفته حسینی، دانشگاه های سطح یک و دو ۴۰ درصد ظرفیت خود را بر اساس آیین نامه وزارت علوم از طریق استعداد درخشان جذب می کنند که یک قدم به جلو است.
معاون آموزشی دانشگاه تهران در خصوص مشکل اساسی در آموزش عالی و آزمون مقاطع تحصیلات تکمیلی، گفت: در هیچ جای دنیا مجلس کشور برای پذیرش دانشجوی دکتری قانون وضع نمی کند. قوه قضاییه باید به قوانین دانشگاه ها ورود کند و مداخله نظام ها و سازمان های بیرونی در امور دانشگاه ها هیچ جای دنیا پسندیده نیست.

**وزارت علوم: با حذف کنکور تحصیلات تکمیلی موافقیم
نظر روسای دانشگاه های کشور را کنار نظر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار می دهیم تا به هماهنگی و تجمیع این مسئله برسیم که وزارت علوم در پی حذف کنکور تحصیلات تکمیلی هم است.
وی اظهار کرد: تاکید روسای دانشگاه های کشور بر حذف کنکور تحصیلات تکمیلی است و البته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم تمایل به حذف آزمون تحصیلات تکمیلی دارد.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: معتقدیم کنکور به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی می تواند حذف و به دانشگاه ها واگذار شود اما قانون خاص خود را می طلبد و تا این شرایط فراهم نباشد حذف کنکور تحصیلات تکمیلی عملی نیست.
شریعتی نیاسر در پاسخ به این پرسش که آیا امسال این امر عملیاتی می شود یا خیر، گفت: امسال اتفاقی نمی افتد و برای سال آینده باید بررسی کنیم.
فیلتر کنکور همچنان فراز و نشیب های زیادی دارد و حتی پذیرش با معدل هم ملاک منطقی و البته علمی برای پذیرش داوطلبان در مقاطع کاردانی و کارشناسی هم محسوب نمی شود. این داوطلبان که با کسب شرایط لازم عنوان شان از داوطلب به دانشجو، ارتقاء می یابد با مشاهده کساد بودن بازار کار بار دیگر رو به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی می آورند و عده زیادی از آنها همانطور که مسئولان آموزش عالی هم بر آن اذعان دارند، فاقد صلاحیت های لازم علمی و عملی هستند و گاه به راحتی وارد دوره های کارشناسی ارشد و بعد هم دکتری می شوند.
حاصل، صدور مدرک برای یک دانشجوی دکتری است که بدون گذراندن دوره های علمی و پژوهشی حرفه ای، از دانشگاه خارج می شود. خروجی که عملا هیچ فایده ای برای حال جامعه و البته فرد ندارد.
به نظر می رسد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید چاره ای برای این پاشنه آشیل بیندیشد چرا که هر سال تعداد بیشتری از داوطلبان به دوره های تحصیلات تکمیلی راه می یابند و همانطور که وزارت علوم بارها گفته است، کشور به ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری نیاز ندارد و صرف برگزاری کنکور و چند مرحله مصاحبه علمی و عملی، کلیدی برای حل مشکلات کشور نیست.

  • منبع خبر : ایرنا