مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در شرایط فعلی رویکردما در محیط زیست کنترل گرد و غبار است و منافع شخصی را در نظر نمی‌گیریم، هر شخصی می‌خواهد باشد.

به گزارش خبرگزاری همسو، وحید پورمردان در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی در سطوح مختلف با هدف معرفی استان در کنار مباحث زیست محیطی و همچنین معرفی تالاب هامون از برنامه‌های این اداره کل در راستای ارائه آموزش‌های مناسبت و مرتبط است که جامعه هدف ما در زمینه آموزش نیز کودکان و نوجوانان هستند.

وی در مورد تالاب هامون نیز افزود: بعد از دو دهه خشکسالی امسال ورود آب را شاهد بودیم هم در تالاب جازموریان و هامون، تالاب هامون از دو جهت آبگیری شد هم هامون هیرمند و هم هامون سابوری قریب ۴۰ درصد از مساحت تالاب هامون با ارتفاع یک وجب تا دو متر آبگیری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: اقداماتی که در راستای کاهش گرد و غبار انجام شده به گواه آبگیری‌های منطقه سیستان بسیار مؤثر بوده است، با شناختی که از بالادست داشتیم قبل از ورود در هامون سابوری با هدف انتقال آب به کانون‌های گرد و غبار کانال‌هایی را زدیم که سبب شد در بش دلبر مساحت بسیار زیادی آبگیری شود.

وی گفت: اگر سال گذشته را با امسال مقایسه کنیم متوجه بهبود شرایط گرد و غبار در سال جاری می‌شویم، نمی‌گوییم کار محیط زیست بود لطف خداوند بوده که این آب وارد شده است اما کار محیط زیست در نتیجه بهتر این اقدامات بی تأثیر نبوده است.

پورمردان اضافه کرد: هر ساله ورودی آب را از هامون سابوری در عرض کم داشتیم و به دلیل دایک های مرزی آب کمتر وارد می شده اما با هماهنگی که با مرزبانی استان انجام شده و جای قدردانی از تلاششان دارد یک دهانه بسیار بزرگ ورودی آب را شاهد هستیم، از هرجایی امکان ورود آب بوده، ما مسیر را هموار کرده‌ایم.

پورمردان افزود: یک سری پروژه‌های عملیاتی را نیز اجرایی کردیم، در پایان سال گذشته نهر شمشیری را لایه‌روبی کرده بودیم که نقش مؤثری در انتقال آب هیرمند به هامون پوزک داشته که در سرعت انتقال آب بسیار مؤثر بوده است.

انتهای پیام


منبع: خبرگزاری ایسنا