در ماه ژوئن اقتصاد کانادا حدود یک میلیون شغل ایجاد کرد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از رویترز، به دنبال بازگشایی بخش بزرگی از کسب و کارها در نتیجه کاهش شیوع ویروس کرونا، نرخ بیکاری کانادا در ماه ژوئن با ۱.۴ درصد کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۱۲.۳ درصد رسید. این نرخ بیکاری که ۰.۳ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار کارشناسان بود پس از آن رقم خورد که در ماه ژوین ۹۵۳ هزار نفر دیگر شاغل شدند که از این تعداد، ۴۸۸ هزار شغل تمام وقت و ۴۶۵ هزار شغل پاره وقت بوده است.  

طی این مدت نرخ مشارکت در بازار کار به ۶۳.۸ درصد رسیده که ۲.۴ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل این کشور بوده است. هم چنین نرخ بیکاری جوانان که شمار افراد فاقد شغل ۲۰ تا ۲۴ سال را اندازه می گیرد با ۱.۹  درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۲۷.۵ درصد رسیده است.

متوسط نرخ بیکاری کانادا در بازه زمانی ۱۹۶۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۶۱ درصد بوده که پایین‌ترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۶۶ با ۲.۹ درصد و بالاترین رقم ثبت شده مربوط به دسامبر ۱۹۸۲ با ۱۳.۱ درصد بوده است.

ناتان جانسن، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه ” آر بی سی” گفت:  شمار قابل توجهی از افراد به سر کار خود بازگشتند اما هنوز تا جبران وضعیت پیش آمده ناشی از کرونا راه طولانی در پیش داریم به ویژه آن که در ماه آوریل حدود دو میلیون نفر از شاغلین کانادایی کار خود را به طور موقت یا دایمی از دست دادند.  

در بین مشاغل مختلف، بیشترین اشتغال زایی مربوط به بخش خدمات با ۷۹۴ هزار مورد بوده است و پس از آن نیز خرده فروشی با ۲۲۲ هزار فرصت شغلی و مراقبت های درمانی با ۱۲۱ هزار فرصت بوده است. به تفکیک استانی نیز در ماه ژوئن بیشترین اشتغال زایی مربوط به استان اونتاریو بوده است که ۳۷۸ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.  

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری