به گزارش همسو نیوز،عبدالرحیم کرکه آبادی رئیس دبیرخانه شورای عالی استان‌ها در جلسه ای با معاونان، مدیران و کارکنان ستادی دبیرخانه شورای عالی استان‌ها با اشاره به سیل اخیر و خسارت‌های وارده به مردم گفت: آنچه در جریان سیل اخیر به چشم می‌آید انتظار تنظیم‌نشده مردم است. در برخی مناطق می‌دیدیم که هنوز سیل به آنجا نرسیده است اما مردم منتظر بودند که نیروهای دولتی در آنجا حضور پیداکرده و کمک کنند.

کرکه آبادی بابیان اینکه بلایای طبیعی در کشورهای دیگر هم رخ می‌دهد گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته نیز دولت برای مقابله با بلایای طبیعی با مشکل روبه‌رو است و نمی‌تواند در روزهای اول این حوادث را کنترل کند.

رئیس دبیرخانه شورای عالی استان‌ها با اشاره به اهمیت نقش نیروهای مردمی بیان کرد: مردم باید در این زمینه آموزش ببینند و بتوانند در مراحل ابتدایی یک رخداد طبیعی وارد عمل شده و از خانه و کاشانه خود دفاع کنند و دولت در مراحل بعد به‌عنوان نیروی پشتیبان وارد شده و به مردم کمک کند.

وی افزود: در ساختار سیاسی کشور برای مردم، نقش اداره شهر و افزایش تاب‌آوری شهری در قالب شوراها پیش‌بینی شده است، بنابراین شوراها از سوی قانون‌گذار به‌عنوان چرخ اصلی اداره کشور در ساختار سیاسی طراحی شد اما ما آن را به‌عنوان چرخ پنجم استفاده کردیم، هرچند که بعضاً از این نهاد حتی به‌عنوان چرخ پنجم هم استفاده نمی‌کنیم و به همین دلیل بیشتر به شکل یک مفهوم فانتزی برای مسئولان کشور نمود دارد.

کرکه آبادی بابیان این نکته که افزایش نقش شوراهای یکی از وظایف اصلی ماست گفت: باید به‌طورجدی به سمتی برویم که ابتدا مردم و نمایندگان آن‌ها در شوراها از شهرها و محل زندگی خود حفاظت کنند سپس دولت به‌عنوان کمک وارد شود. بنابراین ضرورت دارد بخش اعظم منابع تخصیصی به مناطق در اختیار شوراهای محلی قرار گیرد و متناسب با آن انتظارات نیز از مدیریت مرکزی به مدیریت محلی منتقل شود.

رئیس دبیرخانه شورای عالی استان‌ها ادامه داد: ما در شورای عالی استان‌ها باید بتوانیم این ذهنیت را در راستای ارتقای جایگاه شوراها به‌ویژه شورای عالی استان‌ها جا بیندازیم و با هدف توسعه مشارکت مردم نسبت به توانمندسازی آنها اقدام و مأموریت اصلی تاب‌آوری محیطی و حتی دفاع غیرنظامی را به شوراها محول کنیم.

 

  • نویسنده : حسین رشیدی
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها