به گزارش همسو نیوز از کرج ،حجت السلام فخرالدین صابری  امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: ۵مهرماه به عنوان روز جهانی گردشگری از ۳۹ سال قبل نام گذاری شده است که هرساله با یک شعار آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه شعار امسال گردشگری و مشاغل یک اینده بهتر برای همه است، افزود: فرصتی برای ارتقاع سطح آگاهی عموم مردم در ارتباط با تاثیرگذاری فرهنگی گردشگری ارزش‌ها در جوامع بشری است که در اختیار همه قرار می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز با بیان اینکه استان البرز با توجه به موقعیت کوهستانی و کویری و همچنین اقلیم های متفاوت حائز اهمیت است، گفت: تعداد هنرمندان صنایع دستی انفرادی و خانوادگی در استان البرز ۳ هزار ۱۰۰ نفر ،تعداد کارگاه‌های تولیدی صنایع دستی ۲۶۰ کارگاه با ۸۹۰ نفر اشتغال ،تعداد هنرجویان آموزش دیده توسط سازمان انجام شده ۵ هزار و ۲۰۰ نفر، تعداد رشته های آموزشی ۱۲ رشته و تعداد بیمه شدگان صنایع دستی توسط قانون بیمه قالیباف‌ها و شاغلین ۱۳۲۸ نفر است که در فروشگاه‌هایی عرضه می‌شود که دارای نشان ملی است ۷ فروشکاه است.

حجت السلام صابری با اشاره به اینکه از کل ۳۵۰ رشته ۷۲ رشته و میزان اشتغال موجود در صنایع دستی ۴ هزار نفر است، گفت: رایج ترین رشته ها در استان گلیم بافی است که بیشترین فراوانی تولید را در شهرستان طالقان، کلاک و حصار کرج دارد.

وی با بیان اینکه نقاشی روی چرم بیشترین فراوانی را در شهرستان ساوجبلاغ دارد، عنوان کرد:پیشنهاد ما برای برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی در مجاورت پل تاریخی ورودی شرقی شهرکرج که پل دختر یا پل سلیمانی، پارک نبوت و پارک شهید چمران است زیرا این سه نقطه در دسترس عموم است و مذاکراتی با شهردار کرج انجام شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی و کردشگری استان البرز با بیان اینکه ما در حال حاضر یک بازار ثابت صنایع دستی در مشکین دشت با ۳۷ غرفه داریم، تصریح کرد: در ارتباط با واحدهای اقامتی که یکی از نیازهای استان است در حال حاضر هتل ۵ ستاره نداریم فقط هتل ۵ ستاره با پیشرفت ۸۵ درصدی فیزیکی با نام قصر رز است که در بلوار جانبازان به سمت جاده چالوس است تنها هتل  ۵ ستاره با پیشرفت ۸۵ درصدی است که دارای ۱۲۸ واحد اقامتی و مجتمع ورزشی و سالن‌های اجتماعی و پذیرایی است که تکمیل آن می تواند تامین کننده بخشی از نیازهای مهمانان داخلی و خارجی باشد.

وی با بیان اینکه اگر این هتل به اتمام برسد ۲۵۰ شغل را ایجاد می کند، بیان کرد: تنها مانعی که برای پیشرفت سریع این پروژه وجود دارد عدم همکاری بانک عامل در اعطای تسهیلات سرمایه در گردش است.

 حجت السلام صابری با اشاره به اینکه در کرج ۷ هتل در کرج، شهرستان ساوجبلاغ  ۳ هتل و ۱ هتل آپارتمان، ۶ هتل آپارتمان در طالقان، ۳ مجتمع اقامتی در کرج، ۶ مهمان‌پذیری در کرج و ۷ اقامتگاه بوم گردی در طالقان ، ۴ واحد خانه مسافر در کرج وجود دارد، خاطرنشان کرد: جمع اشتغال‌های افراد در  این واحدهای هتل آپارتمان، مجتمع اقامتی و اقامتگاه بوم گردی ۳۷۱ نفر در حال حاضر است.

وی با اشاره به اینکه ۱۶ واحد سفره خانه سنتی از میراث فرهنگی مجوز دارند و تعداد شاغلین در این سفره خانه ها ۱۵۸ نفر است، گفت: ۱۳۸ دفاتر خدمات مسافرتی با ۵۵۲ نفر اشتغال هستند که تعداد راهنمایان گردشگری رسمی آن ۴۵۰ نفر است.

وی با اشاره به اینکه ما در استان البرز دارای جاذبه های بسیار زیاد گردشگری هستیم و نیاز به مجتمع های تفریحی و اقامتی داریم، عنوان کرد: ما در حال حاضر یک مجتمع تفریحی با تله‌کابین سرمایه‌گذار آماده برای انجام کار در و بدون نیاز به تسهیلات دولتی و بانی در شهرستان طالقان داریم که منتظر مجوز است و کارهای آن در سازمان انجام شده و موافقت اصولی آن اماده است ولی مشکل آن موضوع ممنوعیت تامین آب شرب است.

 حجت السلام صابری با اشاره به اینکه در کل استان ۳۰ پروژه کارهای اولیه آن انجام شده و در حال حاضر بر اساس پیش بینی ما بخشی در سال ۹۸ و بخش از آن‌ها با برداشته شدن منابع  ۶مورد آن‌ها در سال ۹۹ به بهره برداری می رسد.

وی  ادامه داد: پیشرفت فیزیکی این پروژه ها بین ۲۸ نا ۸۰ درصد  که بیشتر ان هتل‌ها و مجتمع گردشکری است.

منبع: خبرگزاری تسنیم