استاندار فارس اعتقاد دارد که علی‌رغم ایجاد زیرساخت‌ها نتوانسته‌ایم جمعیت روستایی را حفظ کنیم، دلیل این مهم را بی توجهی به اشتغال و معیشت عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری همسو، عنایت‌الله رحیمی یکشنبه ١٦ تیر در جمع دهیاران استان با بیان اینکه بیش از ۳۰ تا ۳۵ درصد جمعیت فارس روستایی است، گفت: دهیاران با کمترین امکانات اما بهترین فعالیتها را برای توسعه استان داشته‌اند .

وی با اشاره به تاریخچه شکل گیری دهیاری‌ها از سال ٧٦، افزود: حضور دهیاران در صحنه مدیریت روستا پس از انقلاب خواسته اکثر مردم بود و در دولتهایی که سر کار آمدند تصمیم بر تشکیل شوراهای شهر و روستا بود تا مردم در تصمیمات مربوط به زندگیشان دخیل باشند .

استاندار فارس افزود: امروز پس از گذشت چند سال از عمر این نهاد عملکرد آن را قابل دفاع و خوبی می‌بینیم، البته هرچند ممکن است ایراداتی هم وجود داشته باشد اما همین که در این مسیر گام برداشتیم و تلاش می‌کنیم تا با برنامه کار کنیم، نکته مثبتی است.

رحیمی به تلاش برای ساماندهی روستاها اشاره و عنوان کرد: عمده ترین هدف مدیریت ارشد فعلی فارس تمرکز بر  معیشت اشتغال و سرمایه گذاری است تا جمعیت روستایی را نگه داریم هرچند مشکلات ممکن است در روند زندگی مطلوب آنان خلل ایجاد کند.

وی تاکید کرد که برای حل موضوع اشتغال نیازمند سرمایه گذاری هستیم که نهادهای پولی در قالب تسهیلات بانکی یا تعاونی‌ها و یا سرمایه گذاران بخش خصوصی در این زمینه طرحهای خود را برای هدایت سرمایه گذاری‌ها و استفاده از این ظرفیت ارائه کنند .

استاندار فارس خاطرنشان کرد: با توجه به اقلیم خشک فارس باید ابتدا تعادلی بین افراد مشغول در اراضی و فضای ایجاد شده بر اراضی ایجاد شود که به این منظور طرح‌های مختلف در قسمتهای استان انجام شد تا از بارندگیها استفاده مطلوب داشته باشیم .

رحیمی ادامه داد: با استفاده از تجربیات گذشته تلاش کردیم کشاورزی خود را با تکیه بر علم و دانش توسعه داده و مقام گدشته خود را امروز نیز حفظ و ارتقا دهیم که به این منظور باید مشکلات سرمایه و زیرساختی را می‌دیدیم .

وی گفت: طی چند ماه اخیر بیش از ۲۰ درصد به وسعت گلخانه‌های استان افزوده شده که کاهش مصرف آب، ارزش افزوده بیشتر و افزایش اشتغال را به دنبال داشته است .

استاندار فارس خواستار تلاش و پیگیری بیشتر در زمینه اشتغال خرد و خانگی و استفاده از منابع بانکی مختلف شد و گفت: با آموزشهای لازم باید این ظرفیت گسترش یاید.

رحیمی تاکید کرد که با توجه به توانایی هر روستا علاوه بر اشتغال، اقتصاد و سرمایه گذاری، عمران و آبادانی روستاها نیز مهم است .

انتهای پیام


منبع: خبرگزاری ایسنا