به گزارش همسو نیوز انوشیروان محسنی بندپی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران حضور ستاد مدیریت بحران استان تهران در شهرستان دشت آزادگان اظهار داشت: تغییرات اقلیمی در دنیا باعث بروز سیلاب شده و در ایران نیز شاهد آن هستیم و در این راستا پس از بروز سیل در استان گلستان به این منطقه نیز ورود کردیم و عملکرد موفقی داشتیم.

محسنی بندپی افزود: هفدهم فروردین ماه، وزیر کشور با توجه به وضعیت استان خوزستان، استان تهران را به عنوان معین این استان تعیین کرد و استاندار خوزستان به درستی از ظرفیت جوانان بومی برای مقابله با سیلاب در این منطقه استفاده و در ایام سیلاب این منطقه بسیار پرتلاش ظاهر شد.

وی در ادامه بیان داشت: میزان تلفات سیل امسال بنا بر اعلام پزشکی قانونی، ۷۶ نفر در کل کشور و ۵ نفر در استان خوزستان بوده است.

استاندار تهران گفت: پس از دستور وزیر کشور، تیم تخصصی مدیریت بحران استان تهران با حضور همه دستگاه‌های ستاد به محوریت معاون هماهنگی امور عمرانی راهی منطقه شد.

محسنی بندپی در ادامه افزود: حضور ستاد مدیریت بحران استان تهران در شهرستان دشت آزادگان با ۶ هزار مترمربع مسافت و ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در بحران سیل اخیر بسیار تأثیرگذار بود و شهرهای اصلی بستان، کوت سیدنعیم، ابوحمیظه و سوسنگرد در شهرستان دشت آزادگان درگیر سیل بودند که ستاد مدیریت بحران استان تهران با احداث ۲۱ کیلومتر سیل‌بند در این منطقه، بخصوص در اطراف سوسنگرد و بستان، گام بزرگی را در جلوگیری از ورود آب به صورت سیل و با حجم فشار بالا جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه میزان حجم و دبی آب رود کرخه در حالت عادی ۸۰۰ متر مکعب در ثانیه بود که در ایام اخیر و اوج سیلاب‌ها به بیش از ۳ هزار مترمکعب در ثانیه رسید اظهار داشت: اکنون نیز با کاهش نسبی به ۱۴۰۰ مترمکعب در ثانیه رسیده است و طبق آخرین گزارش از شهرستان سوسنگرد، سطح آب تا ۵۰ سانتیمتر پایین آمده است و رو به کاهش خواهد بود.

استاندار تهران گفت: در بحران اخیر، انسجام و وحدت مردم را شاهد بودیم و این پدیده بی‌نظیر بوده است در تدبیر ظرفیت‌سدهای اطراف استان تهران اشراف لازم را داریم و بخشی از آب پشت سدها نیز به فراخور ورودی آب تعادل بخشی می‌شود.

محسنی بند پی بیان داشت: در بخش‌هایی از تهران بین ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر نشست زمین داریم که باید نسبت به این تهدید حساسیت لازم را داشته باشیم.

[ad_2]
منبع: خبرگزاری مهر