به گزارش همسو نیوز از ساری، باران رحمت است و زمانی می بارد همه شکرگزار آن می‌شویم که خدای متعال رحمت خود را به ما نازل کرد. مازندران استانی حاصلخیز و با آب و هوای معتدل هر سال از این نعمت الهی بهره مند می‌شود و با برخورداری از این رحمت خدادادی مردم استان با بکارگیری کشت انواع محصولات کشاورزی و باغی استفاده بهینه می‌برند.

این استان به عنوان خطه سرسبز قرار گرفتن و مزایای کوه، جنگل، دشت و دریا در جایگاه ویژه کشور شناخته می‌شود اما با وجود این مزایای ویژه در مازندران نیاز به توجهات خاص در زمینه های مختلف زیرساختی، زیربنایی در عرصه‌های متعدد دارد تا در زمان بحران دچار حادثه جبران ناپذیری نشویم زیرا این باران رحمت به همراه خود با ناکارآمدی و ناتدبیری مدیریت حادثه‌های ناگواری چون سیلاب را به وجود می آورد.

بسیاری از کارشناسان زیست محیطی و پژوهشگران جنگلداری معتقدند از عوامل اصلی ایجاد سیلاب تخریب جنگل، قطع درختان جنگلی، ساخت و سازهای غیر مجاز، عدم رسیدگی به زیرساخت‌ها و زیربنایی است که به همراه خود در زمان بارش رحمت سیلاب راه می اندازد، زمین رانش می‌کند تا به همراه خود ریشه‌های تنومند درختان و گل و لای را بیاورد.

سیلابی که در روزهای پایانی سال ۹۷ مسئولان و مردم شهرستان‌های دو استان شمالی مازندران و گلستان را غافلگیر کرد تا شاهد آن باشند در ایام نوروز به جای استقبال از میهمانان نوروزی درگیر خارج کردن گل ولای از منازل مسکونی و اراضی باغی و کشاورزی و کمک رسانی به آسیب‌دیدگان سیل شوند.

سیلابی که خسارت هنگفتی را در بخش‌های مختلف زیرساختی، زیربنایی، تاسیساتی، کشاورزی، باغی و تولیدی شهرستان‌های سیمرغ، بابلسر، نکا، قائم‌شهر و میاندرود به بار آورد و با وجود بسیج مردمی و مساعدت‌های مردان دولتی و حضور مردان بی ادعا سپاه همچنان هموطنان مازندرانی با دلهره ای با نام سیل مواجه هستند و اهالی دو روستای رو رکن کلا و تالارپشت شهرستان سیمرغ از بلایای طبیعی سیل اخیر گله‌مند هستند.

یکی از اهالی روستا با بیان اینکه روستا جمعا ۱۸۰ خانوار با حدود ۷۰۰ نفر جمعیت است که بالغ بر ۱۰۰ خانوار آسیب دیدند، افزود: از مسئولان تشکر می‌کنیم منتهی فقط می آیند و می روند، تاکنون کاری از آنها ندیدیم.در مجموع خواسته مردم این است تا به داد آنها برسند.

یکی دیگر از اهالی این دو روستا، آسیب دیدگان سیل اخیر را ۸۰ خانوار عنوان کرد و گفت: در یک کوچه شش خانوار آسیب دیدند که روز اول خود مردم به داد هم رسیدند اما روز دوم و سوم مسئولان حضور یافتند.

وی ادامه داد: در این بازدید ریاست مجلس شورای اسلامی حضور یافت منتهی کار خاصی انجام نشد، کار اصلی را بچه‌های سپاه و بسیجی انجام دادند، آنها بیشترین کمک را کردند و حتی خود شاهد بودم بینشان سرداری بود که بیل در دست گرفته بود و لجن و گل و لای را از خانه بیرون می‌انداخت.

از اهالی دیگر روستای تالارپشت با اشاره به رودخانه کنار این روستا مطرح کرد: خانه، باغ و زمین کشاورزی درست می‌شود، خوشبختانه در این روستا تلفات نداشتیم اما مشکل اصلی این روستا رودخانه ای است که در کنار آن وجود دارد.

وی گفت: همه کمک کردند، هلال احمر، بسیج، سپاه، اردوهای جهادی واقعا پای کار بودند و به داد مردم رسیدند اما اساسی ترین مشکل در این بخش است که بار دیگر سیل را به همراه خود می آورد و خانه های مسیر را از بین می برد.

این روستایی تاکید کرد: لازم است که لایروبی این رودخانه انجام شود و آن دهانه پل تلار که ۵۰ متری است تمیز تا از سیلاب جلوگیری شود.

در ادامه این گزارش که با پیرزنی روبه‌رو شدیم تا از وی مصاحبه کنیم اما فقط گریه و ناله می‌کرد و می گفت: تمام زندگی ام از بین رفت، هر آنچه حاصل سال‌های کار کردنم به عنوان حمامی در یک خانه بود نابود شد و اکنون هیچ چیز ندارم.

به گزارش تسنیم، توجه به توسعه زیرساخت‌های منطقه، اجرای طرح‌هایی به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه در بستر رودخانه‌ها، جلوگیری اژ تخریب جنگل، اجرای طرح ملی هیرکانی و مهم‌تر اجرای یک مدیریت کارآمدی عواملی است که می‌تواند از سیلاب و خسارت‌های جبران ناپذیر و مهمتر نابودی منابع ملی و انسانی جلوگیری شود و این نیاز به مدیریت مسئولان استانی و کشوری به استان‌های شمالی است تا سال‌های آینده به جای استقبال از میهمانان نوروزی در تعطیلات نوروز شاهد درگیری سیلاب و امداد رسانی به سیل‌زدگان نباشیم.

 

گزارش از کبریا مقدس

انتهای پیام/ش

منبع: خبرگزاری تسنیم
[ad_2]