محسن عرب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه برای اداره ارشاد اصفهان در طول دوره های گذشته هرگز تئاتر اهمیت چندانی نداشته است، اظهار داشت: امروز برای اینکه یک کارگردان تئاتر در اصفهان کار نمایشی به روی صحنه ببرد باید با هزینه‌های بسیار زیاد سالن اجاره کند و به همین خاطر برخی افراد به سراغ نمایش‌های سخیف کمدی می روند با این خیال خام که با استفاده از شوخی های رکیک و دم دستی در تئاتر،  مخاطبانی را جذب و هزینه های لازم را تامین کنند.

وی ادامه داد: سالن‌های تئاتر اصفهان تقریبا خصوصی شده است و به همین خاطر شاهد هستیم تئاترهای دغدغه‌مند و سازنده که مشکلات جامعه و حرف مردم را به رخ  مسئولان می کشاند مانند تئاترهایی که در تالار هنر به روی صحنه می‌رفت را دیگر در نصف جهان شاهد نیستیم.

کارگردان تئاتر  بیان داشت: من حدود یک ماه اجرای نمایش «اسب‌ها» را در تالار هنر  کارگردانی می کردم که هر شب حدود ۲۰۰ نفر به تماشای این نمایش می‌آمدند اما امروز به دلیل تعطیلی بدون علت و طولانی مدت تالار هنر این ظرفیت از دست رفته است و مخاطبی که سالها برای جذب آن زحمت کشیده شده دیگر وجود خارجی ندارد.

روند منفعلانه دور ه جدید مدیریتی اداره کل ارشاد اصفهان

وی با انتقاد از روند منفعلانه دور ه جدید مدیریتی اداره کل ارشاد اصفهان بیان داشت: قرار بود که برای هنر و به ویژه رد زمینه تئاتر فعالیت‌هایی خاص توسط اداره ارشاد اصفهان انجام شود اما اکنون شاهد بی اعتنایی به هنر نمایش در اصفهان هستیم.

عرب زاده ادامه داد: تئاتر اصفهان نیازمند یک مدیر فرهنگی است و باید مورد حمایت جدی قرار بگیرد اما مسئولان مربوطه هیچ توجهی به این هنر فاخر ندارند.

تعطیلی تئاترهای دغدغه مند موضوعی در اصفهان

وی با اشاره به اهمیت توجه به تئاتر دغدغه‌مند و اثرگذار و مفید برای جامعه، تصریح کرد: امروز حتی تئاترهای موضوعی مانند نمایشهای مرتبط با دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نیز در نصف جهان تعطیل شده است و مدیریت هنری مناسبی در زمینه تئاتر وجود ندارد.

عرب زاده با بیان اینکه سالن تئاتر تالار هنر اصفهان به نحوی تخریب شده است که نیازمند زمان طولانی برای بازسازی است، ابراز داشت: این در حالی است که این سالن از مکانهای اصلی اجرای تئاتر در اصفهان بوده است، این مسئله یک مشکل برای تئاتر اصفهان محسوب می‌شود و ظاهرا برنامه خاصی هم برای بازسازی این سالن وجود ندارد.

مدیرکل جدید ارشاد را نمی‌شناسم

وی با بیان اینکه من حتی مدیرکل جدید ارشاد را به درستی نمی‌شناسم و فقط می‌دانم ایشان یک روحانی است، گفت: وی در طول مدت مدیریت خود بر اداره ارشاد اصفهان هیچ نوع  ارتباط و تعاملی با ما نداشته است.

کارگردان تئاتر  تصریح کرد: ایشان تنها در یک جلسه که برای تقدیر از فعالان تئاتر در نظر گرفته بودیم به دعوت ما دقایقی در جمع حاضر شد و پس از آن  ارتباطی میان مدیرکل ارشاد و هنرمندان تئاتر وجود نداشته است و سالن‌های تئاتر را هم که خصوصی و یا تعطیل کرده‌اند که به واقع جای تعجب دارد.


منبع: خبرگزاری مهر