درباره نازنین جودت
جودت متولد ۱۳۵۲ شمیران است. او که فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است به طور جدی بیش از ۱۴ سال است که نوشتن را دنبال میکند.
کتابها:
۱. مجموعه داستان «در چشم سگ»۱۳۸۶ نشر مینا. ۲. مجموعه داستان «در بیداری کابوس می بینم» ۱۳۸۸ نشر مینا. ۳. رمان «پروانه ها در برف می رقصند» ۱۳۹۱نشر سفیر اردهال. ۴. رمان «شوومان» ۱۳۹۳نشر برکه خورشید. ۵.رمان «عقرب باد» ۱۳۹۴نشر برکه خورشید
جوایز:
جایزه ویژه برج میلاد در اولین دوره جایزه داستان تهران
دریافت جایزه در دو بخش در دومین دوره جایزه داستان تهران
دریافت تندیس بهترین رمان ژانر وحشت در چهارمین دوره مسابقه داستان نویسی افسانه ها
برگزیده اولین دوره داستان کوتاه کوتاه پایداری
برگزیده اولین دوره جایزه ادبی ارسباران
برگزیده اولین دوره جایزه ادبی مکتب جنوب

در ادامه،گفتگوی غلامرضاهاشمی فرد را با نازنین جودت می خوانید.

هاشمی فرد: این روزها با گسترش شبکه های اجتماعی این امکان برای همه فراهم شده که اثری را بوجود آورند و در معرض دید افراد زیادی قرار دهند.از نوشتن داستان گرفته تا گرفتن عکس ویا نواختن ساز. این آثار با هر کیفیتی که باشند،بالاخره مخاطبینی هم پیدا می کنند.سوالی که پیش می آید این است که آیا می توان این افراد را نویسنده،عکاس یا نوازنده نامید؟

جودت: مشکلی که فضای مجازی بوجود آورده علیرغم همه مزیتهایی که دارد، همین نکته است. به این معنی که وقتی کاربری را دنبال می کنید شاید به واسطه ی بیوگرافی باشد که بالای صفحه ی شخصی اش نوشته. ولی کمی طول می کشد تا متوجه شوید آن بیوگرافی واقعی است یا نه. مثلا صفحه کسی را باز می کنید، نوشته من نویسنده ام، شاعرم، عکاسم،حتی بارها دیده ام برخی می نویسند کمی تا قسمتی بازیگر. خلاصه اینکه این فضا وجود دارد که شما به عنوان کاربر فضای مجازی هر آنچه مایل هستید به خود نسبت دهید ولی اینکه قرار باشد آن را اثبات کنید نکته ی دیگری است. به طور مثال وقتی کسی می نویسد «نویسنده»ام، کنجکاو می شوید که چه آثاری از این نویسنده تا کنون چاپ شده است اما با دیدن پستهایی که گذاشته متوجه می شوید تعدادی دلنوشته ی شخصی است که در صفحه ی شخصی اش نوشته اما به ناحق این القاب و عناوین بزرگ را به خود نسبت می دهد. به نظر من باید به القاب و عناوین احترام بگذاریم. وقتی از لقب نویسنده برای خود استفاده می کنیم به این معنی است که به مرحله ای از دانش و اندیشه در نوشتن رسیده ایم، ولی در صورتی که آن کاربر احتمالا در فراق یار چند کلمه به ذهنش رسیده و روی کاغذ آورده. یا ابیاتی با تاثیر از فلان ترانه به ذهنش خطور کرده و به گمانش «شاعر» شده. در فضای مجازی اگر به القاب احترام گذاشته شود و کسی که از این عناوین استفاده می کند واقعا در آن جایگاه قرار گرفته باشد،بسیار فرصت مغتنمی است که افراد دیگر او را دنبال کنند و با آثارش آشنا شوند. این کار، هم به فروش آثار کمک می کند و هم علاقمندان می توانند سوالات خود را پیرامون آن کتاب یا مقاله از نگارنده بپرسند. حتی از نشستها و جلساتی که برای رونمایی از کتاب فلان نویسنده یا نمایشگاه نقاشی فلان نقاش برگزار می شوند،مطلع شوند.ولی به هرحال در فضای مجازی شاهد ظهور و بروز هر دو گروه هستیم. به این معنی که هم افرادی هستند که به القاب احترام می گذارند و هم کسانی که به ناحق ، آنها را به خود نسبت می دهند.علاوه براین،فضای مجازی می تواند فرصتی باشد برای راهنمایی گرفتن از اساتید مجرب،مثلا وقتی متنی می نویسی می توانی از نویسندگان دعوت کنی مطلب شما را بخوانند و کامنت بگذارند. این می تواند به هموار شدن مسیر برای کسانی که در ابتدای راه هستند کمک کند.

هاشمی فرد: بسیاری معتقدند نسل جدید به اندازه ی پدر و مادرهای خود شاید صبوری و اراده ی طی کردن مسیر و رسیدن به موفقیت را نداشته باشند. شاید فکر می کنند موفقیت، مسیر نیست بلکه یک نقطه است و باید خیلی زود به آنجا برسند. شما به عنوان کسی که سالهاست در زمینه نویسندگی تلاش و ممارست کردید و از راه درست و منطقی به این جایگاه رسیده اید چه صحبتی با این افراد دارید؟

جودت: کسانی که یک شبه می خواهند به پله ی آخر برسند ممکن است تا مدت کوتاهی بتوانند مخاطبانی برای خود دست و پا کنند اما امروزه، اکثر مخاطبین،از شعور و درک بالایی برخوردار هستند و متوجه درستی یا نادرستی القاب می شوند. هرچند به هرحال تعدادی هم هستند که به خودشان زحمت اندیشیدن نمی دهند .گاهی به خاطر رفاقت با صاحب آن صفحه در فضای مجازی ، یا ظاهر جذاب عکس پروفایل یا به هر دلیل دیگر، شاهد مطالب سطحی ای هستیم که هزاران نفر آنرا لایک کردند. اگر بخواهیم از این موارد استثنایی بگذریم، قائده ی کلی این است که آثاری که ریشه دار نیستند، دوام و ماندگاری زیادی ندارند.

هاشمی فرد: پس شما معتقدید در این فضایی که شبکه های اجتماعی بوجود آورده اند از بین نویزهای متعدد بالاخره آن نوای خوش به گوش خواهد رسید و مخاطب هوشمند خود را پیدا خواهد کرد.

جودت: قطعا همینطور است. فضای مجازی فرصت خوبی است اگر به درستی از آن استفاده کنیم و خود واقعیمان باشیم.

هاشمی فرد: ممنون خانم جودت از این فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

غلامرضاهاشمی فرد
عکس: معصومه کاظمی

  • نویسنده : غلامرضاهاشمی فرد
  • منبع خبر : همسونیوز