به گزارش همسو نیوز انوشیروان محسنی بندپی عصر یکشنبه در حاشیه برگزاری چهارمین جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران در جمع خبرنگاران حاضر در این جلسه اظهار داشت: علی رقم امکانات خداددی که در کشور ما وجود دارد ایران از جمله کشورهایی است که دارای بلایای طبیعی می‌باشد.

محسنی بندپی افزود: بنابراین اقدامات پیشگیرانه باید تقویت شوند و عواملی که سبب افزایش خطر می‌شوند را باید کاهش دهیم و بر همین اساس برای استان تهران اگر دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران در این جلسه حضور داشتند چند مسئله مصوب شد که مورد اول این است که نقاط بحرانی که در شهر تهران وجود دارد که سبب می‌شود مسیر آب مسیر طبیعی خود را طی نکند توسط آب منطقه‌ای احصا شود و ما نیز به دستگاه‌هایی که این مسیر را تصرف کردند و یا سازه‌هایی را در این مسیرها ساخته‌اند اخطارهایی را به صورت مکتوب صادر می‌کنیم تا برای اصلاح این مسیرها اقدام شود.

استاندار تهران مورد بعدی و مهم دیگر را در جهت پیشگیری از وقوع سیلاب در تهران رودرهای شمال تهران دانست و اظهار داشت: در این راستا نیز در نظر داریم که طرح‌های ابخیزداری انجام شود که با هر بارش نگران سیلاب نشویم.

وی در ادامه در ارتباط با کمک‌های ارسالی برای سیل زدگان خوزستان گفت: چون تهران معین خوزستان بود و با همه امکانات در آنجا حاضر شدیم و موفق عمل شد و جلوگیری از ورود آب به شهرستان‌های دشت آزادگان بود انجام شد هم اکنون مردم از رضایت نسبی برخوردار هستند و در فواصلزمانی و به دلیل تغییر هوا اعلام شد کمک‌های حمایتی مثل گذشته نباشد و هم اکنون نیازها به سوی ارسال پشه بند و کولمن و کولر آبی کوچک و شیرخشک و البسه سوق پیدا کرده است.

محسنی بند پی در خصوص اعلام بودجه مورد نیاز جهت مقابله با سیل احتمالی تهران که مبلغ ۱۹ میلیارد تومان برآورد شده است نیز افزود: ما اقلام ردیف بودجه‌ای داریم و اقلامی هم در ماده ۱۰ و ۱۲ است و اگر به لحاظ علمی تشخیص بدهیم که نیاز به طرح آبخیزداری است منابع مالی بحث محدود کننده محسوب نمی‌شوند.

وی در رابطه با سرازیر شدن سیل احتمالی تهران به سمت جنوب تهران نیز گفت: ما در مناطق جنوب تهران در زمان سیلاب‌ها قطع بر یقین ۲۰ سال خشکسالی فرونشست زیادی داشتیم و این آب‌ها برای تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی استفاده می‌شوند و قابل تدبیر و مدیریت هستند.

[ad_2]
منبع: خبرگزاری مهر