به گزارش همسو نیوز علیرضا تابش شامگاه سه شنبه در آیین رونمایی از پوستر  سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان  و پوستر سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان کشور  در گالری موزه سر در قیصریه برگزار شد، اظهار داشت: پوستر جشنواره فیلم کودک و نوجوان و سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان کشور با طراحی دو تن از بزرگان عرصه گرافیک کشور فرشید مثقالی و حمیدرضا بیدقی در میدان امام خمینی (ره) اصفهان و در عمارت قیصریه رونمایی می شود.

وی با اشاره به اینکه مبنای انتخاب شعار «رویای کودکان سیل زده را بسازیم» ظرفیت های داخلی و خارجی جشنواره در اصفهان است، بیان داشت: در ادامه تلاش های اصفهان در تقویت فضای همدلی و همکاری با هنرمندان برنامه های متنوعی در این زمینه سازماندهی خواهد شد.

دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان افزود: در مناطق سیل زده کشور با همکاری انجمن سینمای جوانان ایران نمایش فیلم را برای کودکان سیل زده در نظر گرفتیم و نمایشگاه عکس کودکان سیل زده با حضور هنرمندان از برنامه های جانبی سی و دومین جشنواره فیلم کودک و نوجوان خواهد بود.

جمع آوری کمک های مالی برای کودکان سیل زده در حین برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوانان

تابش با اشاره به تلاش های صورت گرفته در جمع آوری کمک های مالی برای کودکان سیل زده در حین برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوانان تصریح کرد: ما معتقدیم ساختن رویای کودکان سیل زده و فرداهای پرامید و نشاط در گرو همدلی امروز مردم برای زدودن رنج های آنهاست. و امیدواریم در این جشنواره و با همدلی جامعه هنری و عوامل جشنواره بتوان از این ظرفیت بزرگ برای رسیدن به صلح و آرامش و بشردوستی گام برداریم.

وی با تکرار اینکه اصفهان به عنوان شهر تاریخی می تواند قطب خلاقیت کودک و نوجوان در کشور شود، اظهار داشت: با بهره گیری از ظرفیت ویژه اصفهان در مقام مقایسه با شهرهای دیگر کشور، این جشنواره باید به عنوان رویدادی بی نظیر در طول سال زنجیره حرکت‌های فرهنگی مربوط به سینمای کودک و نوجوان ادامه داشته باشد و محدود به چند روز برگزاری جشنواره نباشد.

اشاره به اصفهان و استفاده از نقوش سقف مسجد شیخ لطف الله در پوستر جشنواره

دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان با اشاره به اهمیت محورهای در نظر گرفته شده پوستر جشنواره و المپیاد توسط دو تن از هنرمندان مطرح کشور یعنی فرشید مثقالی و حمیدرضا بیدقی تصریح کرد: مضامین نشاط و فانتزی‌های کودکانه و اشاره به جهان کودکان، جهانی بودن و اشاره به پنج حلقه المپیک، اشاره به اصفهان و استفاده از نقوش سقف مسجد شیخ لطف الله و وفاداری به سنت های نگارگری ایرانی و نحوه رعایت پرسپکتیو و ساخت و ساز صورت ها و تمثیل سینمایی تماشایی تصویر توسط کودکان از یک روزن و آسمان لاجوردی و زمین اخرایی اصفهان و ایران در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به توضیح فرشید مثقالی در طرح پوستر المپیاد گفت: در نگاه به کودکان موقع تماشای فیلم و تلویزیون به اعجاب‌آورترین نکته یعنی غرق شدن آن‌ها در فیلم می رسیم و اگر یکی از منظورهای المپیادهای نوجوانان و جشنواره فیلم کودک و نوجوانان دعوت کودکان به دیدن فیلم‌هاست این پوستر سعی می‌کند حس شعف تماشا در مخاطب تحریک کند تا بیایند و ببینند و لذت ببرند.

استقبال هنرمندان داخلی و خارجی از جشنواره کودکان و نوجوانان

تابش ابراز خرسندی از استقبال هنرمندان داخلی و خارجی از جشنواره مذکور اظهار داشت: تعداد فیلم‌های ارسال شده به این جشنواره در خور توجه بوده است. علاوه بر اکران فیلم های اروپایی و آسیایی و تولید مشترک نیم نگاهی به کشورهای همسایه داشتیم و بخش جنبی طلوع از تفلیس و مرور فیلم‌های کوتاه تاتارستان از بخش های جنبی سی و دومین جشنواره فیلم کودک و نوجوان است.

وی با اشاره به شناسایی و دعوت از فعالان سینمایی شهرهای خواهر خوانده اصفهان ابراز داشت: مهمانان شهرهای خواهرخوانده در قالب داوران نوجوان و بزرگسال، مدرس ورکشاپ و سخنران و فیلمساز از شهرهای ایروان ارمنستان، لاهورپاکستان، کوالالامپور مالزی، حیدرآباد هند، کره جنوبی، سن پترزبورگ روسیه و فلورانس ایتالیا به جشنواره می‌آیند.

حضور شهرهای خواهرخوانده کشورهای مختلف بخش های  مسابقاتی جشنواره

دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان با اشاره به اکران فیلم های تولید شده در کشورهای اروپایی اعم از آلمان، اسپانیا و ژاپن در سی و دومین جشنواره فیلم کودک و نوجوان تصریح کرد: شهرهای خواهرخوانده این کشورها هم در بخش های مختلف مسابقاتی حضور دارند.


منبع: خبرگزاری مهر