حجت‌الاسلام مهدی ستوده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بسیاری از مراکز علمی جهان اسلام موقوفه است، تصریح کرد: با احیای وقف علمی می‌توان به دستاوردهای ارزشمندی در خصوص رفع موانع و کمبودهای موجود در جامعه دست یافت.

به گفته وی با توجه به اینکه سنت حسنه وقف در اردبیل به خوبی شکل گرفته است در وقف‌هایی که نیاز بیشتر جامعه به آن سمت و سو است باید توجه ویژه‌ای وجود داشته باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل یادآور شد: با فرهنگ سازی مناسب باید فرهنگ وقف در بین اقشار مختلف مردم حتی نسل جوان و امروزی نهادینه شود تا از چنین ظرفیت معنوی بزرگی در راستای محرومیت زدایی از جامعه و نشر معارف دینی و اسلامی موفق‌تر از گذشته ظاهر شویم.

ستوده به ضرورت صیانت از موقوفه‌های موجود در جامعه تاکید کرد و افزود: تلاش‌های انجام پذیرفته واقفان در زمینه حمایت از نیازمندان، احداث و حمایت از مؤسسات خیریه، مدرسه سازی، توسعه مراکز دینی و … بسیار ارزشمند بوده تا یاری‌گر دیگر نهادها و گروه‌هایی باشند که نسبت به مشکلات و موانع جامعه دغدغه دارند.

وی با بیان اینکه نهادینه سازی فرهنگ وقف در جامعه نیازمند همکاری و همراهی مضاعف رسانه‌هاست، اضافه کرد: اصحاب رسانه و اهل قلم همواره در کنار واقفان بوده و در ترویج فرهنگ وقف کوشا هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل در ادامه، اجرای طرح آمایش سرزمینی اوقاف را یکی از نیازهای اساسی کشور دانست و افزود: در استان اردبیل نیز تمامی تلاش خود را برای تحت پوشش قرار دادن چنین طرح‌های مطالعه شده و دارای خروجی‌های مثبت به کار خواهیم بست.

ستوده وقف قرآنی را از دیگر وقف‌های مورد نیاز جامعه معرفی کرد و یادآور شد: فرهنگ دینی و قرآنی لازمه جامعه اسلامی بوده و می‌بایست برای تعمیق و بسط این فرهنگ تلاش کرد.

[ad_2]
منبع: خبرگزاری مهر