غلامرضا جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان این مطلب که در شهرستان فریدونشهر سه کتابخانه فعال وجود دارد، اظهار داشت: این کتابخانه ها شامل کتابخانه مرکزی آل یاسین شهر فریدونشهر، کتابخانه ابوالفضل العباس شهر برف انبار و کتابخانه مشارکتی مرکز تحقیقات معلمان است.

وی افزود: کتابخانه دیگری هم در محله وحدت آباد شهر فریدونشهر در حال ساخت است که به زودی راه اندازی می‌شود.

۳۰ درصد اعضای کتابخانه های عمومی فریدونشهر بانوان خانه دار هستند

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان فریدونشهر با اشاره به این موضوع که اعضای فعال کتابخانه های عمومی شهرستان در مجموع بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر هستند، ابراز داشت: از این تعداد یک هزار و ۳۷۵ نفر خانم و یک هزار و ۱۲۵ نفر آقا هستند.

وی گفت: ۵۰ درصد اعضای کتابخانه را دانش آموزان و دانشجویان تشکیل می‌دهند و ۳۰ درصد آنها خانم‌های خانه دار هستند.

وجود ۴۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی فریدونشهر

رئیس کتابخانه های عمومی فریدونشهر با بیان این مطلب که امسال چهار هزار نسخه کتاب جدید جایگزین کتابهای فرسوده گذشته شده است، افزود: مجموع کتابهای کتابخانه های شهرستان فریدونشهر ۴۰ هزار نسخه است که از این تعداد کتاب دو هزار کتاب مربوط به بخش خردسال و سنین پایه و ۱۰ هزار نسخه از کتاب‌ها کمک درسی هستند.

ارسال ۱۱۰ نشریه ادواری به صورت مداوم به کتابخانه های فریدونشهر

وی با اشاره به این موضوع که همه کتابخانه های فعال شهرستان فریدونشهر مجهز به اینترنت و سایر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری هستند، تصریح کرد: ۲۰۰ لوح فشرده و نرم افزار در کتابخانه های فریدونشهر وجود دارد و ۱۱۰ نشریه ادواری که به صورت مداوم به کتابخانه ارسال می‌شود.

شهر برف انبار رکورد کتابخوانی شهرستان‌ها را شکسته است

جعفری با اشاره به این مطلب که وضعیت کتابخوانی شهر فریدونشهر همانند سایر شهرستان‌ها است، ابراز داشت: در شهر فریدونشهر از هر ۱۷ نفر یک نفر عضو کتابخانه هستند اما در شهر برف انبار با وجود جمعیت کم این شهر از هر هفت نفر یک نفر عضو کتابخانه هستند که این فعالیت فرهنگی بالا درخور تحسین است.

وی با بیان این مطلب که فعالیت‌های کتابخانه فریدونشهر در سه گروه خدماتی، فرهنگی و تبلیغاتی تقسیم می‌شود، اظهار داشت: ما در کل کتابخانه های شهرستان ۶ همکار کتابدار داریم که از این تعداد ۳ نفر در کتابخانه مرکزی آل یاسین مشغول خدمت هستند.

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان فریدونشهر اضافه کرد: خدمات تبلیغاتی کتابخانه هم شامل معرفی فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه است.

فعالیت‌های فرهنگی مهمترین فعالیت کتابخانه های عمومی است

وی ضمن اشاره به این مطلب که بخش فرهنگی مهمترین بخش فعالیت کتابخانه های عمومی است، تصریح کرد: فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه های فریدونشهر شامل مسابقات کتابخوانی، نشست‌های کتاب خوان در سه حوزه مدرسه‌ای، کتابخانه ای و تخصصی است.

جعفری با بیان این مطلب که نشست‌های کتابخوان و مسابقات کتابخوانی در فریدونشهر به صورت ماهانه برگزار می‌شود، تاکید کرد: نشست‌های کتابخوان برنامه‌های موفقی در سطح کشور و در شهرستان فریدونشهر بوده است و مسابقات کتابخوانی هم در شهرستان با استقبال خیلی خوبی مواجه شده است.

وی اضافه کرد: در هر دوره مسابقه کتابخوانی به طور میانگین حدود ۳۰۰ نفر شرکت می‌کنند که ما در بعضی دوره‌ها ۴۵۰ نفر شرکت کننده هم داشته‌ایم.

برگزاری کلاس‌های هنری و مذهبی در کتابخانه های عمومی فریدونشهر

رئیس کتابخانه های عمومی فریدونشهر با اشاره به این موضوع که دیگر برنامه‌های فرهنگی کتابخانه های فریدونشهر برگزاری کلاس‌های قرآن، احکام، هنر و ادبیات است، ابراز داشت: این کلاس‌ها در کتابخانه آل یاسین فریدونشهر و ابوالفضل العباس برف انبار توسط خود کتابداران و یا روحانیون برگزار می‌شود.

[ad_2]
منبع: خبرگزاری مهر