رسول انتظار مهدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تاکنون ۴۲۰ هزار نفر از مردم استان که فشار خون بالا دارند شناسایی شده است اظهارداشت: از این تعداد ۱۶۰ هزار نفر از بیماری خود اطلاع ندارند.

وی از اجرای طرح غربالگری فشار خون بالا در استان خبر داد و افزود: جامعه هدف این طرح یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است که نیمی از این افراد باید در قالب این طرح غربالگری شوند.

انتظار مهدی افرادی بالای ۳۰ سال، زنان باردار و افرادی که دچار بیماری کلیوی هستند را افراد شامل این طرح عنوان و اضافه کرد: بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته مغزی در جهان و ایران است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی گفت: در این راستا هزار ۴۳۳ واحد بهداشتی در استان در قالب این طرح غربالگری فشار خون بالا آماده ارائه هستند و همچنین ۴۸۰ پایگاه سیار از جمله بیمارستانهای دولتی، نظامی، عمومی، برخی داروخانه ها و مطب ها نیز در این طرح مشارکت دارند.

انتظار مهدی با بیان اینکه طرح ملی کنترل فشار خون تا ۱۵ تیرماه اجرایی می شود افزود:: پیش بینی می‌شود در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت بالای سی سال استان تحت پوشش قرار گیرند.

وی افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور، شروع مراقبت فشارخون در افراد با فشارخون بالا و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا را از اهداف کلی طرح بسیج ملی فشار خون بالا ذکر کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه فشارخون بالا از عوامل اصلی سکته مغزی، سکته قلبی و بیماری‌های کلیوی است بیان کرد: با مشارکت در بسیج ملی کنترل فشارخون، آگاهی از علائم فشار خون بالا را به ۱۰۰ درصد برسانیم.

وی مصرف نمک، الکل و دخانیات، سابقه خانوادگی، چربی خون بالا، چاقی و دیابت را از عوامل ایجاد فشارخون در افراد دانست و افزود: استرس و شرایط روحی نامناسب با فشارخون بالا ارتباط مستقیم دارد و پیشگیری و کنترل فشارخون بالا با مصرف نمک و روغن کمتر امکان پذیر است.

انتظار مهدی ادامه داد: فشارخون بالا در تمام طول عمر نیاز به درمان دارد و لازم است بیمار و خانواده او تحت آموزش قرار بگیرند تا نسبت به بیماری فشار خون و عوارض آن آگاهی کامل پیدا کنند، برای درمان، مراقبت و پی گیری بیماری، مشارکت فرد مبتلا به فشار خون بالا و خانواده وی اهمیت به‌سزایی دارد، درمان فشار خون بالا باید متناسب با هر بیمار انجام شود و پرونده درمانی او دقیقاً کنترل شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی یادآور شد: از علل اصلی ناکامی در درمان فشارخون بالا، بی‌علامت بودن بیماری و آگاهی ناکافی جامعه و به ویژه بیماران نسبت به بیماری و عوارض آن و مصرف نا منظم دارو می‌توان ذکر کرد.

منبع: خبرگزاری مهر