رئیس اتحادیه طلا و جواهر کرمانشاه از تعطیلی نزدیک به ۲۰ کارگاه طلاسازی در کرمانشاه طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: سهم کارگاه‌های فعلی از تولید طلای موجود در بازار کرمانشاه تنها حدود دو درصد است.

محمدسعید جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه تا سال ۹۰ حدود ۲۳ کارگاه طلاسازی در کرمانشاه داشتیم، افزود: از آن زمان تاکنون اکثر این کارگاه‌ها یکی پس از دیگری تعطیل شدند و اکنون فقط سه، چهار کارگاه فعال در استان داریم.

وی تعداد افرادی که در گذشته در این کارگاه‌ها مشغول به کار بودند را نزدیک به ۱۰۰ نفر برآورد کرد و گفت: حالا حدود ۱۰ نفر در کارگاه‌های موجود کار می‌کنند.

وی با بیان اینکه در گذشته سهم این ۲۳ کارگاه از تولید طلای موجود در بازار کرمانشاه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بود، ادامه داد: این سهم اکنون به حدود دو درصد رسیده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر کرمانشاه درباره دلیل اصلی تعطیلی این کارگاه‌ها، اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی این بود که کارگاه‌ها توان رقابت با محصولاتی که از اصفهان و تهران می‌آمد را نداشتند و در حال حاضر نیز طلای تولیدی در کارگاه‌های اصفهان و تهران سهم عمده بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

جعفری دلیل دیگر را مالیات بر ارزش افزوده سنگین برای طلاهاسازی‌ها اعلام کرد که باعث می‌شود امکان تولید و رقابت مناسب را نداشته باشند.

وی از رکود حاکم بر بازار طلا به دلیل افزایش قیمت آن نیز به عنوان دلیل دیگر تعطیلی کارگاه‌های طلاسازی کرمانشاه یاد کرد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر کرمانشاه خاطرنشان کرد: فروش طلای دست دوم توسط عده‌ای دلال و سودجو نیز به این رکود بازار دامن زد و باعث می‌شود به جای طلای نو، طلای دست دوم در بازار بچرخد.

جعفری پیش‌بینی کرد، اگر معضلات به همین شکل ادامه پیدا کند همین سه، چهار کارگاه موجود نیز تعطیل شود.
انتهای پیام

[ad_2]
منبع: خبرگزاری ایسنا