فرهنگی

آغاز نشست‌های ادبی «مهمان» با حضور محمدرضا بایرامیبه گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از مهر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، مرکز آفرینش‌های ادبی در نظر دارد نشست‌های تخصصی و صمیمی با چهره‌های ماندگار داستان‌نویسی ایران در کافه سمیه برگزار کند که اولین مهمان این برنامه است.

بایرامی از نویسندگان مطرح و توانای معاصر است. او سال ۱۳۴۴ در روستای لاطران در نه کوه سبلان استان اردبیل به دنیا آمد. در اواخر دوره دبستان خانواده‌اش روستا را ترک می‌کنند و به می‌آیند. هنوز خاطرات کودکی در ذهنش وجود دارد و موجد آثار از او شده است. آثار بایرامی داستان‌نویس در زمینه کودکان و ادبیات جنگ تا به حال از ده مرجع، موفق به دریافت جایزه شده است.

جایزه طلایی کشور آلمان و کبرای آبی و سال سوئیس را برای کتاب «کوه مرا صدازد» ازآن خود کرد. از دیگر آثار او می‌توان بر لبه پرتگاه(رمان)، بعد از کشتار(مجموعه داستان)، رعد یک بار غرید(داستان)، دود پشت تپه(رمان نو)، عقاب‌های تپه۶۰ (رمان نوجوا)، دشت شقایق‌ها(خاطره ادبی)، هفت روز آخر(خاطره ادبی)، به کشتی نشسته(داستان)، به دنبال صدای او(مجموعه داستان)، عبور از کویر(داستان)، همراهان(مجموعه داستان)، دره پلنگ‌ها را نام برد.

دو رمان «مردگان باغ سبز» و «لم یزرع» معروف‌تر از سایر آثار اوست. «لم یزرع» جایزه کتاب سال ۱۳۹۵ در بخش رمان و داستان بلند را از آن او کرده است. این رمان از چند زاویه دید بهره می‌برد. راوی اصلی رمان سربازی جوان با نام سعدون است که از شیعیان دجیل است و دلباخته احلی دختری از این منطقه است و سنت‌های قبیله‌ای اجازه وصلت به آنها نمی‌دهد. سعدون در بن بست این رویداد تصمیم می‌گیرد داوطلبانه عازم جبهه شود و این آغاز فرجامی عجیب برای اوست، فرجامی که برخلاف تصورش نه در جبهه که در زادگاهش که از آن فراری شده رقم می‌خورد.

بایرامی که از نویسندگان است و در این رمان استیصال انسان در مقابله با پدیده جنگ را به زیبایی به تصویرکشیده است. او انسان‌هایی را به تصویر می‌کشد که از سویی در مواجهه با جنگ وجه انسانی زندگی خود را به کلی از دست داده‌اند و از سوی دیگر انسان‌هایی را تصویر می‌کند که جنگ اجازه چشیدن طعم شیرین زندگی را از آنها گرفته‌است.

اولین‌نشست از سری‌نشست‌های «مهمان» روز دوشنبه ۲۷ دی از ساعت ۱۵ در کافه کتاب واقع در خیابان سمیه برگزار می‌شود.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 5 =

نوشته های مشابه

اسنپ
آموزشگاه رسانه
دامین ارزان قیمت
دکمه بازگشت به بالا