اقتصادی

آیین نامه اجرایی ماده ۱۰ ارتقا راندمان نیروگاه‌ها در صف ابلاغ

آیین نامه اجرایی ماده ۱۰ ارتقا راندمان نیروگاه‌ها در صف ابلاغبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، یزدان رضایی” امروز، یکشنبه در آئین تجلیل از خورشیدبانان گمنام (زحمتکشان تولید نیروی برق کشور) که هم‌زمان با سالروز ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو برگزار شد، اهتمام و کوشش همه تلاشگران عرصه خدمت در صنعت برق به منظور تأمین برق پایدار و مطمئن به ویژه در اوج بار مصرف تابستان سال گذشته و امسال و گذر از دو زمستان سخت را قابل تقدیر دانست و گفت: دستیابی به این مهم نشانگر اعتقاد و التزام همه تلاشگران به ویژه کارکنان صنعت برق کشور در راستای پیشرفت کشور است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو در ادامه به تشریح اقدامات وزارت نیرو در دولت سیزدهم به منظور رفع ناترازی‌های موجود در صنعت برق کشور پرداخت و افزود: این ناترازی‌ها با تحمیل کمبود و محدودیت‌های برق به بخش‌های مختلف و در ادامه با نارضایتی مردم همراه شده بود. در کنار آن وزارت نیرو در دولت سیزدهم در شرایط وجود ناترازی مالی ناشی از اختلاف قیمت‌های تکلیفی و واقعی برق و نیز ناترازی ناشی از تغییرات اقلیم در بخش آب و کمبود جدی سوخت زمستانه، فعالیت خود را آغاز کرد.

این مقام مسئول یادآور شد: برنامه‌ای که برای دولت سیزدهم در سطح وزارت نیرو تنظیم شده بود، بسیار بلندپروازانه بود و با فاصله قابل توجهی نسبت به عملکرد دوره‌های گذشته تنظیم شد. تنها ابزار و سرمایه جدی وزارت نیرو برای تحقق برنامه‌های پیش‌بینی شده، کارکنان صنعت آب و برق بود که توانستند به شایستگی، برنامه‌های پیش‌بینی شده را محقق کنند.

وی تصریح کرد: بر این اساس برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق، در دولت سیزدهم میزان انرژی تحویلی در ۶ ماهه اول و تابستان به صنایع از بخش خانگی پیشی گرفت؛ همچنین بالاترین ضریب آمادگی نیروگاه‌های کشور در تابستانی که گذشت برقرار و بالاتر از نرم‌های جهانی شد.

رضایی از پیش بینی اهداف ویژه در برنامه هفتم توسعه برای صنعت برق کشور سخن به میان آورد و گفت: با اتکا با ظرفیت‌های خوب سرمایه انسانی این صنعت، بی‌شک همه این اهداف محقق می‌شود.

آئین نامه اجرایی ماده ۱۰ با هدف ارتقای راندمان نیروگاه‌ها و کاهش تلفات شبکه‌های برق در صف ابلاغ

معاون وزیر نیرو افزود: توسعه ظرفیت تولید با تنوع بخشی به سبد تولید برق کشور، افزایش ظرفیت تبادل انرژی برق با کشورهای همسایه، بهینه‌سازی مصرف، کاهش شدت انرژی، توسعه بورس انرژی و توسعه شبکه برق از مهم‌ترین برنامه‌های هدف‌گذاری در دوره پنج‌ساله برنامه هفتم است.

رضایی افزود: در قانون مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق که در ابتدای دوره دولت سیزدهم مصوب و ابلاغ شد، آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در هفته‌های گذشته ابلاغ شد؛ آئین نامه اجرایی ماده ۴ برنامه توسعه برق تولیدی صنایع به میزان ۱۰ هزار مگاوات مصوب و ابلاغ شد و نیز آئین نامه اجرایی ماده ۱۰ با هدف بهینه‌سازی در سمت عرضه، ارتقای راندمان نیروگاه و کاهش تلفات شبکه‌های توزیع و انتقال برق در دست پیگیری و به زودی اقدام خواهد شد.
رضایی با اشاره به دستاورد دیگر صنعت برق کشور در راستای افزایش بهره‌وری و ارتقای راندمان نیروگاه‌های، به دستاوردهای صنعت آب نیز طی فعالیت دولت سیزدهم اشاره و اضافه کرد: در بخش آب اهداف بسیار والایی درنظر گرفته شد، به طوری که در دو سال آغازین فعالیت دولت مردمی به طور اعجاب آوری این اهداف و برنامه‌ها تحقق یافت.

تکمیل ۳۰۰ درصدی طرح‌های آبرسانی و تصفیه‌خانه‌ها در پایان دوره چهارساله دولت سیزدهم

وی اضافه کرد: این مهم در بخش آب شرب با تکمیل طرح‌های آبرسانی و تصفیه‌خانه‌ها همراه شد و به میزان ۷۰۰ میلیون مترمکعب در سال هدف‌گذاری شده بود که تا هفته دولت امسال، ۱۵۰ درصد برنامه چهارساله محقق شد و امید است در پایان دوره دولت سیزدهم در سایه پیشبرد برنامه‌ها ۳۰۰ درصد اهداف برنامه دوره چهارساله محقق شود.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو افزود: در حوزه بهره‌برداری از تأسیسات فاضلاب ۱.۲ میلیارد مترمکعب پساب جدید را برنامه‌ریزی کرده بودیم که در هفته دولت امسال ۵۵ درصد این برنامه محقق شد و با پیشبرد اقدامات تا پایان دولت سیزدهم ۱۰۷ درصد محقق خواهد شد.

رضایی به طرح جهاد آبرسانی نیز اشاره و اظهار کرد: طرح آبرسانی روستایی اقدامی جهادگرایانه بود که برای ۱۰ هزار روستا برنامه‌ریزی شد و تاکنون این طرح در ۳۱۰۰ روستا به طور کامل اجرایی شده است و این تعداد روستا از آب شرب سالم و پایدار بهره‌مند شده‌اند.

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع:مهر

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا