ایران وب سازان
اسلامشهرگزارش

آیین کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی احداث مترو اسلامشهر برگزار می شود

به گزارش همسو نیوز،صبح امروز پانزدهم دی ماه،حسین طلا شهردار شهرستان اسلامشهر در چهلمین جلسه شورای مدیران شهرداری این شهرستان با اشاره به آغاز عملیات احداث مترو در اسلامشهر گفت: همزمان با سالروز ولادت حضرت زینب کبری(س) کلنگ مترو اسلامشهر در امتداد خط 3 مترو تهران صبح روز شنبه 22 دی ماه به زمین زده می‌شود.

شهردار اسلامشهر با اشاره به اینکه عملیات راه‌اندازی مترو در ابتدا به شهرداری تهران واگذار شده بود افزود: طبق قانون درآمدهای شهرداری تنها در محدوده خدماتی تحت مدیریت هزینه می‌شود و شهرداری تهران نیز نمی‌توانست یک ریال از درآمدهای شهرداری تهران را خارج از مجموعه در اسلامشهر هزینه کند به همین دلیل طرح احداث مترو در همان مراحل ابتدایی مسکوت مانده بود.

وی با بیان 455 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای دو فاز احداث مترو تصریح کرد: در فاز نخست که از ایستگاه آزادگان آغاز می‌شود، ایستگاه بعدی در شهر چهاردانگه با تأمین اعتبار شهرداری چهاردانگه احداث و تأمین اعتبار ایستگاه میدان نماز نیز برعهده شهرداری اسلامشهر بوده که هر ایستگاه 80 میلیارد تومان هزینه دارد.

شهردار اسلامشهر سپس افزود: همزمان با آغاز پروژه مترو اسلامشهر از طریق مدل‌های علمی و قانونی احداث ساختمان ایستگاه میدان نماز نیز به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

طلا عنوان کرد: از 20 میلیارد اعتبار تخصیص یافته احداث مترو اسلامشهر 18 میلیارد به دلیل مسکوت ماندن طرح به حساب دولت بازگشت که اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا می‌کرد ممکن بود از ردیف بودجه حذف شود و در این صورت برای برگشت و تخصیص دوباره اعتبار فرآیند بسیارسختی پیش‌رو داشتیم.

وی با بیان اینکه احداث مترو تنها راحتی حمل و نقل برای شهروندان نیست گفت: احداث مترو به عنوان پروژه محرک برای سرمایه‌گذاری است و با راه‌اندازی مترو و کوتاه شدن مسافت تا شهر تهران، شهرستان اسلامشهر به یکی از مناطق تهران برای جذب سرمایه‌گذار تبدیل می‌شود.

در ادامه این جلسه رضا قاسمی مدیرعامل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری اسلامشهر نیز ضمن تشریح جزئیات اجرای طرح مترو اسلامشهر اظهار داشت: احداث مترو اسلامشهر که از سال 89 کلید خورده جزو 11 شهر کشور است که دارای ردیف بودجه ملی بوده و از سال 91 در قانون بودجه کشور سالانه 10 تا 15 میلیارد تومان اعتبار برای آن درنظر گرفته شده بود که از 20 میلیارد تومان تخصیص یافته آن مبلغ 2 میلیارد تومان صرف مطالعات طرح شده و بقیه اعتبارات به خزانه کشور بازگشت داده شد.

قاسمی گفت: براساس مطالعات برآورده در سال 91 مبلغ 400 میلیارد تومان برای احداث مترو اسلامشهر در نظر گرفته شده بود که متاسفانه در شرایط فعلی و افزایش قیمت‌ها این میزان به بالغ بر 1200 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود که براساس توافقات به عمل آمده و قرارداد منعقد شده با قرارگاه سازندگی خاتم‎الانبیا(ص) روز 22 دی‌ماه سال جاری همزمان با ولادت حضرت زینب(س) کلنگ احداث مترو اسلامشهر به زمین زده می‌شود.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری اسلامشهر در پایان تصریح کرد: براساس قرارداد منعقد شده با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) تونل مترو اسلامشهر به طول 15.5 کیلومتر در فاز نخست در 3 سال احداث می‌شود که در مراحل اولیه تجهیزات و امکانات موردنیاز تهیه می‌شود و واگن‌های مربوطه هم توسط دولت تأمین می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا