استان ها

اجرای طرح تست «سل و بروسلوز» در خوسف/۵۰۰ راس دام سنگین پایش شدند

اجرای طرح تست «سل و بروسلوز» در خوسف/۵۰۰ راس دام سنگین پایش شدندوحید شریفی در گفت و گو با مهر با اشاره به بیماری‌های مشترک دام و انسان بیان کرد: شناسایی و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از مهم‌ترین اهداف دامپزشکی است.

وی ادامه داد: سل و بروسلوز از جمله مهمترین این بیماری‌ها هستند که می توانند از طریق مصرف فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه و آلوده مصرف کنندگان را درگیر کند و موجب آلودگی جمعیت دامی و گله ها شوند.

شریفی با بیان اینکه یکی از راه‌های مبارزه با سل گاوی شناسایی از طریق انجام تست و حذف یا کشتار دام است، افزود: در بیماری بروسلوز هم ابتدا واکسیناسیون و در صورت ابتلا دام به تب مالت، تنها راه مبارزه حذف دام است.

رئیس شبکه دامپزشکی خوسف از اجرای طرح تست «سل و بروسلوز» در خوسف خبر داد و افزود: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته از ابتدای سال تاکنون عملیات تست سل و پایش بیماری بروسلوز بر روی بیش ۵۰۰ راس دام سنگین گاو و گوساله در سطح دامداری‌های شهرستان به صورت رایگان انجام شده است.

شریفی بیان کرد: از دامداران خواستاریم با واکسیناسیون به موقع دام‌ها، همچنین با انجام تست غربالگری، شناسایی و حذف دام‌های مبتلا، ضدعفونی کردن مرتب جایگاه دام و کنترل جوندگان در محیط دامداری از بروز این دو بیماری جلوگیری کنند.

وی با اشاره به دیگر بیماری‌های دامی گفت: سارکوسیستیک از شایع‌ترین بیماری‌های انگلی عفونی مشترک بین دام و انسان است که به وسیله گونه‌های مختلف سارکوسیست ایجاد می‌شود.

شریفی با بیان اینکه این انگل در بافت گوشت به شکل دانه برنج دیده می‌شود، افزود: از شهروندان خواستاریم در صورت مشاهده این انگل، حتی اگر به تعداد کم باشد قسمت دارای انگل را برش دهند و دور بریزند.

رئیس شبکه دامپزشکی خوسف ادامه داد: درصورتی که کل لاشه درگیر این انگل بود، ضبط کلی لاشه بهترین اقدام است.

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع:مهر

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا