اجرای طرح «نجات فرزندان سقط» و ارجاع مادران به بخش مشاوره مراکز بهداشتی

اجرای طرح «نجات فرزندان سقط» و ارجاع مادران به بخش مشاوره مراکز بهداشتیبه گزارش ایسنا، دکتر سعید کریمی در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته ملی جمعیت، در پاسخ به سوال ایسنا درخصوص آمارهای سقط جنین و اقدامات وزارت بهداشت برای کاهش این آمارها، گفت: سقط جنین موضوعی نیست که وزارت بهداشت به تنهایی با آن مقابله کند، عمده سقط‌ها اصلا در محیط‌های درمانی رخ نمی‌دهد و دسترسی به آن وجود ندارد؛ اما بعد که عوارض رخ می‌دهد تازه بیمار را به بیمارستان می‌آورند. اگر بخواهیم پیشگیری کنیم دستگاه‌های دیگر موثر هستند.

چگونگی اثبات سقط جنین

وی افزود: برای برخورد با سقط غیرقانونی وقتی بازرسین به مراکز مراجعه کنند، حتی اگر وسیله سقط را پیدا کنند، این به معنای انجام سقط نیست و اثبات آن دشوار است. البته معادل قانون اگر داروی سقط پیدا شود به معنای انجام سقط است که با آن برخورد می‌شود. در کل بحث‌های حقوقی جدی برای اثبات وجود دارد. وزارت بهداشت نهاد پلیسی نیست و به خانه مردم دسترسی ندارد.

اجرای طرح نفس و انصراف بسیاری از مادران از سقط

او به طرح نفس (نجات فرزندان سقط) اشاره و تصریح کرد: در این طرح مردمی که اجرای آن در شهرهای کوچک راحت‌تر است، مادرانی که قصد انجام سقط دارند برای مشاوره به مرکز بهداشتی مراجعه می‌کنند و سعی می‌شود آنها را منصرف کرد؛ به عنوان مثال در شهر زنجان در مدتی محدود ۴۰۰ مادر را از انجام سقط منصرف کرده بودند. خیلی از کسانی که سقط می‌کنند پشیمان می‌شوند و باید موضوعات روانی را کنترل کرد. آمار سقط جنین متعدد است و چون خیلی از آنها در مراکز غیرقانونی انجام می‌شود نمی‌توان استناد کرد.

۵۶ درصد زایمان ها در ایران سزارین است

لزوم ترویج زایمان بدون درد

او در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره ترویج زایمان طبیعی در مراکز درمانی، بیان کرد: میزان سزارین در ایران بسیار بالا است و ۵۶ درصد زایمان‌های ما به شکل سزارین انجام می‌شود؛ درحالی که  آمار جهانی کمتر از ۲۵ درصد است. دلیل این آمار بالای ما فقط القای پزشکی نیست زیرا خیلی از مادران از درد زایمان طبیعی می‌ترسند. این کار نیازمند فرهنگسازی است و باید زایمان بدون درد را ترویج دهیم که این کار در مراکز ما شروع شده است و به دنبال کاهش درد غیردارویی و برگزاری کلاس آموزشی برای مادران باردار رفته‌ایم.

وی در این باره افزود: طبق قانون باید سالی ۵ درصد سزارین‌ها کاهش داده شود. این موضوع در اعتباربخشی بیمارستان‌ها لحاظ شده است و بیمارستانهایی که میزان سزارین خارج از عرف داشته باشند با کاهش درجه اعتبار بخشی مواجه می‌شوند. زایمان طبیعی با هر شیوه‌ای در مراکز دولتی رایگان است.

ادامه دارد

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع ایسنا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا