استان ها

اجرای ۲۰۰ پروژه عمرانی اوقاف گیلان/ طرح جامع ۲۰ بقعه بررسی شدبه گزارش پایگاه خبری همسونیوز مجید بذرافشان ظهر یکشنبه در گفتگو با رسانه‌ها با اشاره به فعالیت‌های عمرانی صورت گرفته در بقاع متبرکه گیلان، گفت: در سال گذشته ۲۰۰ پروژه عمرانی با مساحت هفت هزار و ۸۳۵ متر مربع در حوزه اماکن و بقاع متبرکه گیلان تعریف و با بیش از ۳۵ میلیارد تومان انجام شد.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان اظهار کرد: بخشی از این هزینه از عوائد و نذورات مردمی بقاع متبرکه و ۴۰ درصد آن توسط خیرین در قالب طرح مودت با نظارت دفتر فنی و مهندسی اوقاف گیلان تأمین شده است.

وی به پیشرفت ۹۷ درصد پروژه‌های تعریف شده در بقاع متبرکه اوقاف استان در سال گذشته، گفت: از طرح‌های برجسته عمرانی در بقاع متبرکه گیلان، هفت گنبد در سطح بقاع متبرکه گیلان اجرا شده که امامزادگان ماچیان در رودسر، امامزاده اسحاق در شفت و بقعه متبرکه امامزاده هاشم رشت از مهمترین این بقاع متبرکه هستند.

بذرافشان با بیان اینکه برای ساخت این هفت گنبد ۳۰ میلیارد ریال از محل کمک‌های مردم و عوائد بقاع متبرکه هزینه شده است، ادامه داد: در حوزه نوسازی بقاع متبرکه و اماکن مذهبی، احداث سازه یا توسعه سازه‌ها دو هزار و ۵۳۰ مترمربع فعالیت عمرانی انجام شده است.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان به پیشرفت ۱۳۵ درصدی برنامه حوزه عمرانی اوقاف گیلان در سال گذشته نسبت به برنامه ابلاغی اشاره و اظهار کرد: نوسازی بنای بقاع متبرکه هزینه‌ای نزدیک به ۱۰۰ میلیارد ریال داشته است.

وی با بیان اینکه یکی از دستورالعمل‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در امور عمرانی بقاع متبرکه، اماکن مذهبی و موقوفات تهیه طرح جامع است، گفت: طرح جامع یعنی پیش بینی همه اماکنی مانند سرویس بهداشتی، وضو خانه، آشپزخانه و نظایر آن که در یک عرصه بقاع متبرکه باید پیش بینی شود.

بذرافشان افزود: در سال گذشته طرح جامع ۲۰ بقعه متبرکه در شهرستان‌های استان گیلان در فازهای ۱ و ۲ بررسی و در فاز ۳ توسط سازمان اوقاف و امور خیریه تصویب و برای اجرا به شهرستان‌های مورد نظر ارجاع شد.

وی یادآور شد: در بحث نوسازی رقبات و موقوفات استان گیلان نیز، طرح‌هایی با مجموع مساحت چهار هزار و ۴۴۵ مترمربع به ارزش ۵۰ میلیارد ریال توسط سازمان اوقاف از عوائد آن موقوفات اجرا شد.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه یکی از ابتکارات سازمان اوقاف و امور خیریه تهیه اطلس بقاع متبرکه است، گفت: اطلس بقاع متبرکه مختصات جغرافیایی هر بقعه متبرکه در کشور است.

وی اضافه کرد: با اجرای طرح اطلس بقاع متبرکه می‌توانیم با نرم افزارهای رایج همانند مپ و نرم افزارهای گردشگری و فقط با وارد کردن مختصات جغرافیایی بقعه، به راحتی محل آن بقعه متبرکه و مختصات دسترسی جغرافیایی آن را به دست آوریم.

بذرافشان اظهار کرد: طرح اطلس بقاع متبرکه در سال گذشته برای همه ۹۴۱ بقعه متبرکه گیلان تهیه شد.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه