تصویر بنر
استان ها

از زندگی شیخ عباس خالصی خراسانی چه می دانید؟


به گزارش خبرنگار جی پلاس، در راستای شناساندن بزرگان اندیشه دینی در این صفحه بر آنیم که این شخصیت های ارجمند جهان اسلام و تشیع را به مخاطبان معرفی کنیم و مطالب منتشرشده قطره ای است از دریای زندگی این بزرگواران که به قدر وسعمان است. باشد که مفید فایده افتد. این قسمت به زندگی آیت الله حاج شیخ عباس خالصی خراسانی اختصاص دارد.

 

زندگینامه شیخ عباس خالصی خراسانی

آیت اللَّه حاج شیخ عباس خالصی خراسانی در سال 1289 ش  1328 ق دربخش بیهود از توابع شهرستان قائن در خراسان فعلی به دنیا آمد و پس از طی دروس مقدمات و سطح راهی حوزه علمیه مشهد شد. وی پس از مدتی به نجف رفت و پس از شرکت در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات: آقاضیاءالدین عراقی، شیخ محمدحسین غروی اصفهان، سید ابوالحسن اصفهانی، سید جمال الدین گلپایگانی و سید محمود شاھرودی، به اخذ اجازات متعدد روایی و اجتهادی نائل شد. 

 

آیت اللَّه خالصی در حدود سال 1320 ش به ایران بازگشت و در زادگاھش و سپس در بخش سرایان، به خدمات دینی، علمی و اجتماعی خود ادامه داد. برخی از آثار ایشان عبارتند از: تاریخ ایران، ادبیات پارسی و تقریرات  درس اصول آیت اللَّه شاھرودی. 

آیت اللَّه خالصی سرانجام پس از چند سال کسالت و ضعف عمومی، در نهم فروردین 1378 ش برابر با یازدھم ذی حجه 1419 ق پس از شصت سال خدمت در راه دین، در 89 سالگی دار فانی را وداع گفت و پس از تشییعی باشکوه، در آرامستان عمومی سرایان در استان خراسان جنوبی به خاک سپرده شد.

از خدمات بارز ایشان در زادگاهشان بیهود می توان به ساخت اولین حمام ، بازسازی مسجدجامع و سایر مسایل فرهنگی ، بهداشتی و اجتماعی اشاره کرد.

 

منابع: سایت مرکز پژوهشهای صدا وسیما

سایت موسسه فرھنگی و ھنری نور راسخون وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه

 

 

 

منبع:خبرگزاری:جماران

تصویر بنر تصویر بنر
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

تصویر بنر
اسنپ
blank
blank
تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا