ایران وب سازان
اخبار ویژهقم

از مرحوم پرورش خدمات ارزنده ای در حوزه های مختلف به یادگار مانده است

به گزارش دین و اندیشه همسو نیوز؛ مرتضی نجفی قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی در مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال استاد پرورش گفت: مرحوم استاد پرورش یکی از استوانه های انقلاب اسلامی بشمار می رفت که به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی بخش اعظم عمر با برکت خود را در خدمت اسلام و ارزش های متعالی دین گذرانید و لهجه صادق و دل با اخلاص و خلق نیک را به ترویج و تحکیم انقلاب و نظام اسلامی گماشت.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب از مرحوم استاد پرورش به عنوان یاور صدیق انقلاب نام بردند که تلاش های مبارزاتی در دوران طاغوت را به خدمات ارزنده و مسئولیت های سنگین خود در قوه مجریه و قوه مقننه و شورای عالی دفاع در دوران جمهوری اسلامی پیوند داد و با همه توان به کشور و ملت خود خدمت کرد.

مرتضی نجفی قدسی گفت: مرحوم استاد پرورش در نزد مراجع عظام تقلید و علماء و بزرگان جایگاه بلندی دارد و هریک در توصیف این شخصیت برجسته فرازهای مهمی بیان داشته اند که بسیار قابل تامل است.

وی با اشاره به تعابیری که بزرگان در مورد استاد پرورش به کار بردند، افزود: به فرموده حضرت آیت الله جوادی آملی(دامت برکاته) “حیات و ممات برای امثال استاد پرورش یکسان است، چرا که فرموده اند: “العلماء باقون مابقی الدهر” و استاد پرورش با خدماتی که به جامعه علمی و دینی و بخصوص پرورش شاگردان و جوانان شایسته انجام دادند هرگز نمی میرد.

نجفی قدسی گفت: شاید استاد پرورش سخنرانی نداشتند که نام علامه طباطبایی را در آن بیان نکنند زیرا ایشان از تفسیر علامه بسیار استفاده برده بودند و البته ایشان به من گفته بودند که تاکنون ۳۰ دوره تفسیر قرآن را مطالعه کرده اند که یکی از آن ها تفسیر المیزان است.

وی بیان کرد: استاد پرورش بر قرآن و نهج البلاغه اشراف خوبی داشت، تا حدی که بسیاری از فرازهای قرآن و نهج البلاغه را حفظ بودند و در عرصه سخنوری به نحوی پیشتاز بودند که پیش از انقلاب و در دورانی که حتی به ۳۰ سالگی نرسیده بودند بنا به دعوت آیت الله مفتح در مسجد قبا و در محضر بزرگانی چون شهید آیت الله بهشتی و شهید آیت الله مطهری سخنرانی می کردند.

وی با بیان اینکه استاد پرورش یکی از ستاره های درخشانی بود که در پرتو انقلاب اسلامی طلوع کرد، گفت: ابعاد وجودی شخصیت ایشان ایجاب می کند که ما هر سال مراسم بزرگداشت بگیریم که یادشان فراموش نشود و نسل جدید نیز بداند که ما چه افراد با فضیلت و بزرگی در انقلاب اسلامی داشتیم که همه اینها ستاره هایی بودند که در کنار خورشید خمینی کبیر درخشیدند و هم اکنون برای نسل جوان می توانند الگو و نمونه باشند.

مدیردارالقرآن علامه طباطبایی با اشاره به بیماری ناگهانی استاد پرورش گفت: ایشان عازم سفر حج بود که ناگهان ناراحتی قلبی بر وی عارض شد و من قبل از عمل در بیمارستان خدمت ایشان رفتم و عرض کردم شما که عازم سفر حج بودید، چه شد بیمارستان بستری شدید و حج را چکار می کنید؟ که در پاسخ جمله ای زیبا گفتند «گر ماندیم بینیم کوی دوست، گر رفتیم بینیم روی دوست» که همه اش دوست و یاد خداست، چه بماند و چه برود همه به سمت خداست و این ویژگی استاد پرورش در همه حال بود.

وی با اشاره به خاطره سفر به مشهد با استاد پرورش گفت: استاد پرورش وقتی به حرم حضرت رضا(ع) مشرف می شدند آنقدر خالصانه ابتدای ورودی حرم که اذن دخول می خوانند توقف می کرد و مدتی طولانی، شاید یک ساعت اشک می ریخت و پس از این بکاء شدید وارد حرم می شد و زیارت امین الله می خواند و در پایان زیارت دیدم به کنار دیواری که نزدیک ضریح است رفته و دست به دیوار گذاشته و با نهایت تذلل و تضرع چند بیتی از اشعار حافظ را زمزمه می کند:

« گلعذاری ز گلستان جهان ما را بس   زین چمن سایه آن سرو روان ما را بس

قصر فردوس به پاداش عمل می بخشند    ما که رندیم وگدا دیر مغان ما را بس

بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین     کاین اشارت ز جهان گذران ما را بس

یار با ماست چه حاجت که زیادت طلبیم    دولت صحبت آن مونس جان ما را بس

از در خویش خدایا به بهشتم مفرست    که سر کوی تو از کون و مکان ما را بس»

وی گفت: استاد پرورش حرم امام رضا(ع) را بهشت واقعی می دانست و عاشق اهل بیت(س) بود و به زیارات اهمیت بسیاری می داد.

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی در ادامه این مراسم به بیان خاطره ای از آیت الله مهدوی کنی پرداخت و اظهارداشت: روزی محضر آیت الله مهدوی کنی بودم که به من فرمودند من به آقای پرورش غبطه می خورم زیرا شاگردان بزرگی تربیت کردند، اما من به ایشان عرض کردم شما هم که دانشگاه امام صادق(ع) را تاسیس کرده اید شاگردان زیادی تربیت شده اند، اما ایشان باز فرمودند شاگردان استاد پرورش جزو فرماندهان جنگ و جبهه هستند و من هنگامی که دیدم سردار رحیم صفوی در تلویزیون میگوید من شاگرد استاد پرورش هستم، به ایشان غبطه خوردم که ایشان چنین شاگردانی برای جهاد و شهادت تربیت کرده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا