ایران وب سازان
اخبار ویژهفرهنگیگزارش

از کتاب “بنیادهای فلسفی علم فرهنگ “رونمایی شد

به گزارش خبرنگار همسونیوز،که در آیین رونمایی از کتاب”بنیادهای فلسفی علم فرهنگ”جدیدترین اثر زنده یاد “محمدعلی مرادی”حضور داشت،جمعی از اندیشمندان و فرهیختگانی چون دکترنعمت الله فاضلی دانش آموخته انسان شناسی اجتماعی از دانشگاه انگلستان،دکتر اسماعیل خلیلی استاد شناخته شده ی جامعه شناسی،خانم معینی،خواهرزاده ی زنده یاد مرادی و جمعی از علاقمندان و شاگردان مرحوم از جمله سارا کریمی حضور به هم رساندند .
این مراسم در دومین روز از مهرماه سال نود و هفت و در جمع پرمهر دوستداران این استاد فلسفه،در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد.
آغازگر برنامه ها،تلاوت روحبخش آیاتی از قرآن کریم بود و در پی آن نیز،این شعر که در وصف فقدان محمدعلی مرادی خوانده شد:افسوس تا هستیم،نیستیم در کنار هم.
در ادامه مراسم،یک ویدئو از زندگی نامه،تفکرات،اندیشه ها و آثار زنده یاد دکتر محمدعلی مرادی برای حضارپخش شد:
محمدعلی مرادی خورزویی،دانش آموخته فلسفه از دانشگاه برلین در آذرماه 1338 در محله قدیمی خواجوی اصفهان به دنیا آمد.وی مانند بسیاری از کودکان زمان خود،به درس خواندن و کارکردن مشغول بود.در دوران نوجوانی هدفش از کار کردن به دست آوردن پولی برای خرید بلیط سینما بود.اما در دوره دبیرستان،چیزی دیگر توجه او را جلب کرد،کتاب.کتابها جلوه دیگری از زندگی را برای محمدعلی گشودند که تا پایان عمر برایش گشوده باقی ماند.کتابهای رمان،کتابهای دینی،کتابهای علمی،کتابهای فلسفی،کتابهای تاریخی و…
وی دیپلم خود را در سال 1355 در رشته ریاضی گرفت و سپس در دانشگاه،در رشته مهندسی صنایع پذیرفته شد ولی علاقه ای به ادامه تحصیل در این رشته نداشت،بنابراین به سربازی رفت و در سپاه دانش مشغول به خدمت شد.
پایان دوران خدمت محمدعلی مرادی همزمان شده بود با به اوج رسیدن شور و هیجانات انقلابی مردم ایران.این استاد فلسفه با اشاره به دوران پرالتهاب روزهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی،گفت:من جزو نخستین کسانی بودم که در اصفهان،موفق به برهم زدن حکومت نظامی شدم.وی به مدت شش سال در زندان بودو پس از آزادی در سال 1368 برای ادامه تحصیل در رشته فلسفه به آلمان رفت.
در این ویدئو تعدادی از دوستان و همکاران وی به شرح ویژگیهای والای این استاد و شیفتگی او به فلسفه پرداختند.ویژگیهایی مثل ساده زیستی و پرهیز از تجملات،امید به آینده،مهربان و بامرام بودن،آرمانگرا بودن و به دنبال ایجاد تعامل بودن به جای خشونت ورزی.
در قسمتی دیگر از ویدئو،مرادی ضمن تاکید بر لزوم فرهیختگی افراد یک جامعه با هرنحله فکری،تصریح کرد:در یک جامعه،همه افراد اعم از معلم یا کارگر،نقاش یا راننده،ارتشی یا ورزشکار،پزشک یا آشپز،هوادار چپ یا راست،همه و همه باید تلاش کنند به فرهیختگی برسند تا در نهایت جامعه ای متکثر و در عین حال روبه رشد داشته باشیم.
محمدعلی مرادی در سال 1386،پس از اتمام تحصیلات در دانشگاه آلمان،به ایران بازگشت و با اشتیاقی وصف ناشدنی تا روزهای پایانی زندگی به تدریس فلسفه مشغول بود.
وی آثار زیادی از خود به یادگار گذاشت از جمله:خرد جمعی،نلسون ماندلا و پیام فرهنگ آفریقا،جنبش زنان ایران و نظام مفهومی،تفکر در تنگنا،پدیدارشناسی زاینده رود و بالاخره “بنیادهای فلسفی علم فرهنگ”.
این استادفلسفه سرانجام در روزهای پایانی تیرماه سال 1397 دچار بیماریهای متعدد روده ای و کلیوی ناشی از نارسایی قلبی شد و چند روز بعد در سن 59 سالگی درگذشت.
پس از نمایش ویدئو،نوبت به سخنرانی و نقد اساتید در مورد کتاب “بنیادهای فلسفی علم فرهنگ” رسید.
دکتر نعمت الله فاضلی،دانش آموخته انسان شناسی اجتماعی از دانشگاه لندن که آثار متعددی در زمینه فرهنگ معاصر ایران ،نظیر تجربه تجدد،فرهنگ و شهر و تاریخ فرهنگی ایران مدرن،به رشته تحریر درآورده است،صحبتهای خود را با اعلام تسلیت و همدردی با خانواده ی مرادی آغاز کرد و ادامه داد:مرادی همواره می خواست دنیا را جای بهتری برای زندگی کند و انصافا موفق هم شد.همین استقبال گسترده از مراسم یادبود و توجه ویژه ای که به آثار وی می شود گواهی است بر این ادعا.
فاضلی،زنده یاد مرادی را فردی فرهیخته،مهربان،وطن دوست،ساه زیست،صادق و شریف توصیف کرد و در ادامه یادآور شد:فیلسوف بودن مرادی در اجرای زندگی بود،به تعبیری دیگر،مرادی فلسفه را می زیست.
این استاد انسان شناسی اجتماعی،مرادی را فرد قانعی دانست که همیشه کمترین را برای خودش می خواست و بیشترین را برای دیگران به جای گذاشت.
فاضلی در ادامه به نقد کتاب”بنیادهای فلسفی علم فرهنگ”پرداخت و گفت:ترکیب “علم فرهنگ”را آلمانیها به کار می بردند و کتاب مذکور را می توان یک خوانش تاریخی از رویش و زایش سنت آلمانی دانست.سلیس بودن و روان بودن متن کتاب تازه ی مرادی به دلیل تسلط کامل وی بر موضوع کتاب بود.
این استاد انسان شناسی اجتماعی،در پایان افزود:مرادی در آثارش نوعی”فرم تشریحی نوشتار” را دنبال می کرد واین خصوصیت منحصر به فرد قلم اوست.به علاوه ویژگی اندیشیدن در تاریخ،زمان و زبان ایرانی را مختص قلم مانای دکتر مرادی دانست.
در ادامه ی آیین رونمایی از کتاب “بنیادهای فلسفی علم فرهنگ”،دکتر اسماعیل خلیلی،استادجامعه شناسی،ضمن بیان نظراتی پیرامون این کتاب تصریح کرد:زنده یاد مرادی برای تحقق آرمانش که همان “عدالت اجتماعی”بود،در ابتدا از اسلحه کمک گرفت(اشاره به عضویت وی در حزب توده و مبارزه با رژیم پهلوی که نهایتا به زندان افتاد)،ولی اولین جرقه ای که به طبع آن،از تحصیل در رشته فنی امتناع کرد و باعث دگردیسی وی شد،تاسیس فلسفه در خود،برای کنارگذاشتن اسلحه بود.
خلیلی با بیان اینکه مرادی با زمین گذاشتن اسلحه و رفتن به سمت فلسفه،در حقیقت کوشش برای مفاهمه ی دوطرفه را به تلاش برای حذف طرف مقابل ترجیح داد،افزود:مسیری که مرادی پس از این دگردیسی پیمود،رفتن به سوی فرهیختگی بود.بنابراین وی از اسلحه به سمت فلسفه و از فلسفه به سوی فرهیختگی هجرت کرد.
این استادجامعه شناسی،در ادامه برای تشریح دیدگاهش در مورد کتاب”بنیادهای فلسفی علم فرهنگ”به چهار جنبه از شخصیت مرادی که در این کتاب مستتر دانست،اشاره کرد و گفت:من با چهار وجه و ساحت از شخصیت زنده یاد(محمد)علی مرادی در این کتاب مواجه شدم.جنبه ی نخست عبارت است از “علی راوی”؛در حقیقت،علی از این جنبه،تاریخ پیدایش ما ایرانیان را در خلال پیدایش “علم فرهنگ” روایت می کند.پس او راوی تاریخ فلسفه در ساحت اندیشه است.
خلیلی در ادامه پیش از تشریح جنبه ی دوم شخصیت مرادی که معتقد است در این کتاب جاری است،علم فرهنگ را نوعی بازخوانی فاهمه های افراد مختلف دانست و گفت:مرادی در کتاب”بنیادهای فلسفی علم فرهنگ”تلاش کرده است با تسلط و تبحری که دارد فاهمه های فیلسوفان دیگر را از زبان خودش ،برای مخاطب ایرانی بازخوانی کند.
وی افزود:جنبه و بعد دومی که از علی در این کتاب می توان برشمرد،”علی پژوهشگر” است.یک پژوهشگر فلسفه.از جنبه سوم،تحت عنوان “علی کنشگر” می توان یاد کرد، بعد و ساحتی که علی برای تدریس فلسفه،هر مکانی را تبدیل به کلاس درس میکرد.از دانشگاه گرفته تا مساجد و حتی در پارکها و فضای آزاد.جنبه چهارم،”علی آرمانگرا”ست و آن تلاش برای نگارش کتابی ویژه بود که علی همواره علاقمند به نوشتن آن بود ولی متاسفانه اجل مهلتش نداد.
در پایان،خانم معینی،خواهرزاده ی زنده یاد مرادی از تاثیر شگرفی که “دایی علی” در زندگی او و خانواده اش گذاشته بود،سخن گفت و افزود:”دایی علی”پس از بازگشت از آلمان،یکسال با ما زندگی کرد و این سرآغازی بود برای آشنایی با ابعاد پنهان شخصیت وی که تا آن زمان به آن پی نبره بودیم.”دایی علی” هیچگاه درگیر تجملات و ظواهر زندگی نبود و تلاش می کرد از طریق فلسفه،از سطح زندگی عبور کند و به عمق آن برسد که البته با فرهیختگی منحصر به فردی که در وی دیدیم،بر این مهم فائق آمد.
در پایان مراسم،”انتشارات علمی و فرهنگی” ضمن سپاس از حضور نخبگان و علاقندان زنده یاد مرادی،تصریح کرد:چون کتاب”بنیادهای فلسفی علم فرهنگ”در فقدان این استاد برجسته ی فلسفه منتشر می شود،ما از دریافت انتقادات و پیشنهادهای تمامی خوانندگان کتاب مذکور برای ارتقاء سطح کیفی آن در چاپ دوم استقبال می کنیم.

سیدغلامرضاهاشمی فرد
انتهای پیام/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا