استفاده از ارزهای ملی در منطقه با هدف حذف دلار

استفاده از ارزهای ملی در منطقه با هدف حذف دلاربه گزارش ایسنا، علاءالدین بروجردی، رئیس انجمن دوستی ایران و چین در ملاقات با چانگ هوآ، سفیر چین در تهران با اشاره به لغو محدودیت های کرونایی در چین و شروع سفرهای گردشگردان پرتعداد این کشور و نیز علاقمندی ایرانی ها برای سفر به چین، اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک جهش قابل توجهی در میزان رفت و آمد گردشگران میان دو کشور رخ دهد.

بروجردی در این ملاقات به سند جامع ۲۵ ساله همکاری های میان ایران و چین و نیز ظرفیت های قابل توجه انجمن دوستی ایران و چین برای کمک به توسعه روابط اشاره و با تاکید بر ضرورت انجام تسهیلاتی برای صدور روادید ، اظهار امیدواری کرد که با توجه پایان محدودیت های کرونایی در چین، در آینده نزدیک شاهد جهش در توسعه صنعت گردشگری و ترافیک بالای رفت و آمد گردشگردان بین دو کشور باشیم.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به اراده کشورهای منطقه برای استفاده از ارزهای ملی یا ارزهایی غیر از دلار در مناسبات تجاری خود، آن را گامی بزرگ در جهت تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری بدون دلار میان کشورهای منطقه دانست.

وی گفت: خوشحالیم که امروز چین حضوری قدرتمندانه در عرصه اقتصاد و فناوری و سیاسی دارد و این موضوع مایه امید برای همه کشورهای مستقل جهان است که علاقمند به حفظ استقلال و عزت خود هستند.

بروجردی با اشاره به توافق تهران و ریاض با میزبانی و کمک پکن، آن را توافقی بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: بلافاصله بعد از این توافق خیلی از کشورهایی که به دنبال عربستان روابط خود را با ایران قطع کرده بودند، در صف از سرگیری روابط با ایران قرار گرفتند.

وی افزود: بعد از توافق مهم و تاریخی تهران و ریاض در پکن، روند اجرای توافق های انجام شد برای عادی سازی روابط بخوبی در حال پیشرفت است و به هر میزان که روابط میان کشورهای منطقه تقویت شود، جای آمریکایی ها در منطقه تنگ تر خواهد شد و این درک صحیح در کشورهای منطقه ایجاد شده است که آینده جهان، از آن آمریکا نخواهد بود.

بروجردی همچنین با اشاره به توسعه دفاتر نمایندگی انجمن دوستی ایران و چین در استانهای مختلف ایران با هدف استفاده از ظرفیت های ملی و سراسر ایران برای گسترش مناسبات با چین و کمک به تحقق سند جامع ۲۵ ساله، از افتتاح دفتر نمایندگی این انجمن در بوشهر در روز ۹ اردیبهشت ماه جاری  خبرداد و اعلام کرد دفاتر نمایندگی تبریز و اردبیل و برخی دیگر مراکز استانها نیز در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در پکن همچنین بر ضرورت افزایش همکاری های فرهنگی میان ایران و چین بویژه در زمینه نمایش سریال ها و فیلم های خوب چینی در ایران و فیلم های ایرانی در چین و همچنین افزایش محصولات فرهنگی نظیر کتاب و نشریه که می تواند به شناخت بهتر مردم دو کشور نسبت به یکدیگر کمک کند، تاکید کرد و این موضوع را از جمله اهداف و سیاست ها مهم انجمن دوستی دانست.

سفیر چین: خوشحالیم که موج آشتی در منطقه ایجاد شده است

چانگ هوآ، سفیر چین نیز در این ملاقات با اشاره به اینکه تغییرات مهمی در جهان در درحال رخ دادن است، گفت که این تغییرات برای کشورهای رو به رشد مثل چین و ایران مفید است.

وی با اشاره به جنگ افروزی های آمریکا در منطقه از یک سو و تلاش های صلح جویانه چین در منطقه از سوی دیگر، تاکید کرد که چین به دنبال تقویت صلح و ثبات در منطقه است و توافق تهران و ریاض به میزبانی و با کمک پکن هم یک نمونه از آن است.

چانگ هوآ گفت: خوشحالیم که توافق و آشتی ایران و عربستان ، باعث ایجاد یک موج آشتی در منطقه شده است.

وی با اشاره به سفر اخیر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به چین ابراز امیدواری کرد که توافق های انجام شده در این سفر به گسترش بیش از پیش روابط دوستانه دو کشور منجر شود.

سفیر چین با تاکید بر اهمیت روابط فرهنگی ایران و چین، از برگزاری هفته فیلم چین در ایران در مهر ماه امسال خبر داد و گفت در این رویداد فرهنگی، تعدادی از فیلم های برجسته چینی در این نمایشگاه معرفی خواهند شد.

وی همچنین گفت که بسیاری از نمایندگان و مسولان از شهرهای مختلف چین برنامه دارند که در سال جاری به ایران سفر کنند و امیدوارم این سفرها و تماس ها و گفت و گوهای آنان با بخش ها و دستگاه های مختلف در ایران تاثیر خوبی در توسعه مناسبات داشته باشد.

انتهای پیام

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

منبع ایسنا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا