ایران وب سازان
گزارش

اصول حرکت و دکترین حاکم بر مرکز منویات و مطالبات رهبر معظم انقلاب است

به گزارش همسو نیوز،سردار علی محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مراسم رونمایی از دو اثر تازه منتشرشده با عناوین منشور هدایت (مطالبات رهبری در حوزه دفاع مقدس) و حقیقت درخشان (تبیین نقش سپاه و بسیج در دفاع مقدس، از منظر فرمانده کل قوا) اظهار داشت: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یک مرکز اسنادی و تحقیقاتی است که به لحاظ منابع دست‌اول دفاع مقدس منحصربه‌فرد و از مراکز معتبر است و آثار آن موردتوجه پژوهشگران کشور می‌باشد.


وی بابیان اینکه آثار مهمی در حوزه‌های روزشمار، اطلس، تاریخ‌نگاری نبردی، پژوهشی موضوعی، تاریخ شفاهی فرماندهان، کتب اسنادی با نگاه علمی و پژوهش در این مرکز به ثمر رسیده است، گفت: تاکنون بیش از 300 نوع کار پژوهشی در قالب های مختلف منتشر و در حال حاضر 200 پروژه تحقیقاتی فعال و در دست اقدام دارد.

مشاور فرمانده سپاه پاسداران با یادآوری اینکه در سال 1397 مرکز از بیش از 30 عنوان کتاب رونمایی کرد، خبر داد: در تلاش هستیم تا در نمایشگاه سال 98، از حدود 60 اثر جدید رونمایی شود.

وی بابیان اینکه سرمایه اصلی این مرکز برای تولید آثار، فرماندهان دوران دفاع مقدس، راویان، پژوهشگران و اسناد می‌باشند، تأکید کرد: مرکز اسناد، فرماندهان، راویان و پژوهشگران دفاع مقدس یک هویت مشترک و غیرقابل‌تفکیک است.

سردار نائینی با اظهار به اینکه آثار پژوهشی که در مرکز تولید می‌شود یا پژوهش‌های تاریخی موضوعی است یا متنی و اسنادی یا تاریخ شفاهی، خاطرنشان شد: تاریخ شفاهی در مرکز اسناد همانند تاریخ‌نگاری متنی یک اقدام پژوهشی است که تاریخ‌نگاری متنی و شفاهی توسط اسناد مرکز پشتیبانی می‌شود.

وی ادامه داد: یک‌گونه از آثار مرکز روزشمارهای جنگ ایران و عراق است. امروز 60 هزار صفحه متن پژوهشی مستند و معتبر در زمینه روزشمار جنگ داریم.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بابیان اینکه یک مجموعه پژوهشی مستند بزرگ و بی‌نظیر در سطح ملی تولیدشده است، گفت: این اثر به‌عنوان یک اثر منحصربه‌فرد و ابتکاری با همان قالب‌های انتشار برای 3 دهه بعد از دفاع مقدس ادامه خواهد یافت و 30 مجلد انتشاریافته به 100 مجلد افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به حوزه مطالعات نظامی، بیان داشت: در این حوزه، کتب موضوعی، نبردی، شناسنامه و کارنامه یگان‌ها و اطلس‌های تخصصی جنگ، دسته‌بندی و این آثار با استفاده از اسناد و مدارک دست‌اول تولید می شود.آنچه در برنامه دیده‌شده 10 برابر شدن این آثار در برنامه ششم مرکز است.

سردار نائینی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر نشر معارف دفاع مقدس، جمله “مأموریت رزمنده زمانی تمام می‌شود که خاطراتش را بنویسد ” معظم له را راهنمای عمل مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در تاریخ شفاهی مطرح کرد و گفت: برای ثبت جزئیات تاریخ دفاع مقدس و روایت‌های مستند تاریخ شفاهی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است حداقل 250 فرمانده و مدیران حوزه‌های تخصصی و پشتیبانی جنگ در مرکز پیش‌بینی‌شده است.

وی با ذکر این نکته که تلاش شده مطالعات مرکز، محدود به حوزه های تاریخ نگاری نظامی نبوده و همه‌جانبه باشد، اظهار داشت: پژوهش و توجه به ابعاد اجتماعی و متن دفاع مقدس و جوهر اصلی آن که معارف آن عشق و اخلاص صداقت و دلدادگی است در قالب‌های مختلف انتشار از اولویت‌های مرکز است و در حال حاضر حدود 40 پژوه تحقیقاتی فعال در مرکز داریم.

مشاور فرمانده سپاه پاسداران تأکید کرد: اصول حرکت و دکترین حاکم بر مرکز منویات و مطالبات رهبر معظم انقلاب است و در این چارچوب عالی‌ترین تبیین‌ها و جهت‌گیری‌ها را معظم له در حوزه دفاع مقدس دارند. آنجایی که ایشان معتقدند معارف دفاع مقدس برای حداقل سه قرن است. مطالبه اخیر مقام معظم کار نهضتی و صد برابری در ابعاد مختلف دفاع مقدس است.

در ادامه این مراسم، سردار نائینی با اشاره به رونمایی از دو اثر جدید «حقیقت درخشان» و «منشور هدایت» گفت: از «منشور هدایت؛ مطالبات رهبری در حوزه دفاع مقدس» از جمله آثار جدید مرکز است که با زحمات آقای حسن علایی پژوهش و تدوین‌شده و امروز رونمایی خواهیم داشت.

وی در خصوص این کتاب توضیح داد: این اثر، مجموعه‌ای از چارچوب‌های اقدام در حوزه دفاع مقدس است، بایدها و نبایدهای محورهایی که می‌توان بر اساس آن اثر تولید کرد که می‌تواند منشور و راهنمای عملی برای پژوهشگران، نویسندگان، هنرمندان و مدیران فرهنگی کشور که دغدغه کار در حوزه دفاع مقدس دارند، باشد.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ادامه داد: کتاب «منشور هدایت» که مطالبات رهبر معظم انقلاب در حوزه دفاع مقدس است کمک جدی است برای شروع یک کار جهادی و نهضتی است که در این چارچوب، محورها و سوژه های فراوانی را برای چندین دهه کار پژوهشی،در اختیار علاقه‌مندان این عرصه قرار می‌دهد.

وی به «حقیقت درخشان» به‌عنوان دومین کتاب اشاره کرد و گفت: کتاب «حقیقت درخشان؛ تبیین نقش سپاه و بسیج در دفاع مقدس، از منظر فرمانده کل قوا» این ایده پژوهشی، توسط دفتر ارتباطات مقام معظم رهبری در نیرو‌های مسلح پیشنهاد و در شورای سیاست‌گذاری تصویب و واگذار شد.

سردار نائینی تصریح کرد: «حقیقت درخشان» مجموعه‌ای از بهترین توصیف مقام معظم رهبری در مورد جایگاه و نقش سپاه و بسیج در دفاع مقدس است. این اثر یک اثر کاملاً پژوهشی که جمع‌آوری دیتاها، تدوین و مستندسازی کردن طی 3 سال و توسط 6 نفر از پژوهشگر جوان مرکز، آقایان محمد فردی، محمد محمدپور، امیرمحمد حکمتیان، اکبر رستمی و سید محمد طباطبایی با استفاده از روش کیفی و اسنادی تحلیل محتوای کیفی و سازمان‌دهی و تدوین موضوعی تألیف شده است.

وی با اظهار به اینکه در کتاب «حقیقت درخشان» به بررسی دقیق بیانات رهبر معظم انقلاب در طول سال‌های 5995 پرداخته‌شده، عنوان کرد: اهداف، رسالت و مأموریت سپاه و بسیج در دوران دفاع مقدس، خصوصیات و ویژگی‌های سپاه و بسیج، اقدامات و خدمات در دوران دفاع مقدس به‌صورت دقیق مطرح‌شده است.
مشاور فرمانده سپاه پاسداران با اشاره به اینکه کتاب «حقیقت درخشان» اثر سومی که در این چارچوب در دست اقدام داریم، گفت: این کتاب، به پاسخ مطالبه رهبر معظم انقلاب است که فرمودند هزاران هزار حادثه را فهرست کنید.

سردار نائینی در خاتمه از تألیف کتاب دیگری در همین چارچوب، خبر داد و گفت: قبلاً در مرکز روی اندیشه های دفاعی امنیتی حضرت امام پژوهش انجام‌شده و قرار شد جلد دیگری از این اثر تحت عنوان نقش سپاه و بسیج در دفاع مقدس از منظر حضرت امام (ره) تألیف شود.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا