اخبار سربازی و نظام وظیفه

افزایش مدت زمان خدمت سربازی؛ شاید به نفع جوانان

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: اواسط مهرماه سال جاری بود که خبر «افزایش مدت زمان خدمت سربازی به ۲۴ ماه» در فضای رسانه‌ای کشور اعلام شد. خبری که واکنش‌های فراوانی را به دنبال داشت و موافقان و مخالفان آن نیز تحلیل‌های متعددی درباره آن مطرح کردند.

براساس این طرح مدت زمان خدمت سربازی برای سربازان بومی به ۲۴ ماه افزایش، برای سربازان در مناطق غیر درگیر بومی، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا ۲۱ ماه و برای سربازان خدمت کننده در مناطق امنیتی درگیر به ۱۷ ماه کاهش پیدا کرد.

خدمت سربازی به عنوان یک اصل و رکن در امنیت کشور محسوب می‌شود و نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای جهان همواره به عنوان یک خدمت همیشگی وجود داشته است. شاید بتوان با توجه به اقتضائات اجتماعی و فرهنگی کشور تغییراتی را در نحوه اجرا و جزئیات آن ایجاد کرد اما برخی تلاش‌ها ازجمله راه اندازی کمپین و جمع آوری امضا برای حذف خدمت سربازی از کشور، تنها منجر به لطمه زدن به امنیت ملی کشور شده و با هیچ نگاهی پذیرفته نیست.

چراکه وجود نیروهای جوان و آموزش دیده برای حفظ امنیت ملی و تمامیت ارضی هر کشوری در تمام برهه‌های زمان ضروری است. اما با توجه با اینکه خدمت سربازی اغلب در بخشی از عمر مفید نیروهای جوان کشور به وقوع می پیوند، شاید اصلاح برخی جزئیات آن، ایجاد تغییر در نحوه اجرای آن برای گروه‌های مختلف مشمولان و ارائه برخی تسهیلات به سربازان انجام این خدمت را بهینه‌تر کرده کرد. طرح سرباز ماهر یکی از مواردی است که می‌تواند به اجرای بهینه سربازی کمک کند. با اجرای این طرح جوانی که در حال انجام خدمت است با فراگیری مهارت یا حرفه‌ای جدید امکان راه اندازی کسب و کار و اشتغال را پس از فارغ شدن از سربازی پیدا می‌کند این در حالی است که شاید در شرایط عادی هیچ گاه به دنبال کسب آن مهارت نمی‌رفت و همین امر می‌تواند نقطه عطفی برای جذب جوانان به خدمت باشد.

وضعیت اجرای طرح سرباز مهارت در شرایط شیوع کرونا

در همین خصوص محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان در گفت و گو با خبرنگار مهر، در خصوص طرح سرباز ماهر گفت: در حال حاضر در زمینه اجرای این طرح در استان‌ها مشکلاتی داریم و با توجه به تصمیمات ستاد کرونای استانی تغییراتی در سربازگیری و فرآیند اجرای این طرح رخ داده است.

وی افزود: البته ابلاغ اعتبارات این طرح انجام شده و پادگان‌هایی که دچار ویروس کرونا نبوده‌اند در حال اجرای طرح سرباز مهارت هستند و گزارش آن نیز موجود است. توافق ما با ستاد نیروهای مسلح این بود که در پادگان‌ها دوره‌های آموزش ۷۰ ساعته اجرا کنیم که در برخی پادگان‌های درگیر ویروس، ستاد کرونا با این تصمیم موافقت نکرد.

وی درباره ادامه اجرای این طرح با توجه به شیوع این ویروس توضیح داد: در حال حاضر پیگیر این موضوع هستیم و از ظرفیت فضای مجازی و صدا و سیما برای آن استفاده می‌کنیم. سربازان طی دو سال خدمت سربازی از آموزش‌های سرباز مهارت استفاده می‌کنند و پس از دادن امتحان مدرک لازم را دریافت می‌کنند. ما حتی از ستاد کل نیروهای مسلح نیز درخواست کردیم که بررسی‌هایی را در این زمینه انجام دهد تا اگر به توافق رسیدیم اجرای طرح را از طریق رسانه ملی و فضای مجازی گسترش دهیم.

تندگویان: افزایش مدت زمان سربازی با رویکرد مهارت آموزی، به نفع جوانان است

معاون ساماندهی امور جوانان در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره افزایش مدت زمان خدمت سربازی چیست، عنوان کرد: اگر این افزایش مدت زمان با قصد ارائه مهارت‌های جدید به سربازان انجام شود و خروجی آن مشخص و هدفمند باشد ایرادی ندارد علاوه بر اینکه خدمت سربازی جزو یکی از نیازهای مهم و حذف نشدنی کشور است.

تندگویان ابراز داشت: در توافق‌هایی که داشته‌ایم یکی از مباحث ما رویکرد ارائه آموزش‌هایی بود که منجر به اشتغال شود و وزارتخانه‌ها توانمندی‌های خود را حتی در پرداخت تسهیلات به ما و ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کردند.

وی عنوان کرد: اگر طرح سرباز مهارت به طور جدی اجرا شود و در کنار آموزش‌های مهارتی تسهیلات اشتغال نیز به سربازان داده شود افزایش زمان سربازی تأثیرات مثبتی خواهد داشت اما اگر این طرح اجرا نشود افزایش مدت زمان این خدمت رونق اشتغال جوانان را خواهد گرفت و کمکی به آنها نخواهد کرد.

معاون ساماندهی امور جوانان ابراز داشت: البته فکر می‌کنم افزایش مدت زمان سربازی در راستای همین موضوع اتفاق افتاده و اگر جوانان خود نیز بدانند که این زمان مضاعف برای آموزش مهارت‌های بیشتر و کارآفرینی آنها در آینده است، مشکلی با آن نداشته باشند.

در کنار موضوع بهینه سازی سربازی و استفاده جوانان از مدت زمان انجام این خدمت، توجه ویژه به گروه‌های مختلف مشمول و افزایش ارائه تسهیلات به آنها برای عدم آسیب دیدن روال زندگی جوانان نیز امری ضروری است. به عنوان مثال تعداد زیادی از سربازان کشور متأهل یا دارای فرزند بوده و خدمت سربازی محدودیت‌هایی برای آنها ایجاد می‌کند.

در همین راستا افزایش حقوق سربازان به ویژه سربازان متأهل، افزایش مرخصی به آنها و اجرای طرح‌های حمایتی از این دسته از مشمولان خدمت سربازی یکی از موارد مهمی است که نمایندگان مجلس باید نسبت به آن توجه کنند.

به علاوه با توجه بحران جمعیتی کشور، هرگونه تشویق جوانان به ازدواج به موقع و افزایش فرزندآوری از نیازهای جامعه است که باید حمایت‌های تسهیلاتی از جوانان و سربازان برای ترغیب شدن به تشکیل خانواده نیز شکل بگیرد.

سربازان متأهل منتظر اخبار جدید باشند

در همین خصوص نیز فاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان مجلس درباره بررسی طرح‌های جدید برای خدمت سربازی گفت: در جلسه مشترک اخیر با امیر غلامرضا رحیمی پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، شرایط تسهیل سربازی در جهت کمک به حفظ نهاد خانواده بررسی شد. در این جلسه به برخی معضلات مدت زمان سربازی برای سربازان متأهل، دارای فرزند و همچنین نگرانی از ورود دیرهنگام جوانان به بازار کار مورد طرح و بررسی قرار گرفت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: در برخی موارد شاهد هستیم که سربازان متأهل به دلیل عدم امکان زمان بندی مناسب در ایام سربازی، امکان اشتغال را از دست می‌دهند و این امر زندگی آنها را تحت شعاع و آسیب قرار می‌دهد. به همین دلیل باید در زمینه ساعات خدمت، مدت زمان سربازی و میزان حقوق آنها تغییراتی ایجاد شود.

قاسم پور با تاکید بر اینکه پیشنهادات پیرامون تسهیل شرایط سربازان نباید موجب آسیب به امنیت ملی شود، تاکید کرد: کمیسیون اجتماعی با حفظ مصادیق مربوط به امنیت ملی و امر خدمت سربازی، پیشنهاداتی را برای کاهش مدت زمان سربازی در نظر گرفته تا در کنار عدم خدشه دار شدن خدمت سربازی امکان کاهش زمان خدمت جوانان نیز ایجاد شود.

نماینده مردم تهران، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کاهش مدت زمان سربازی با رعایت ملاحظات امنیت ملی موجب ورود زودهنگام جوانان به صنعت و بازار کار، آمادگی زودتر آنها برای تشکیل خانواده کمک به کاهش سن ازدواج می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم رسیدگی به مشکلات سربازان، ابراز داشت: در همین راستا نیز قرار است برای تسهیل شرایط سربازی ازجمله افزایش حقوق و مزایا، کاهش مدت سربازی و به طور کلی تسهیل شرایط خدمت ضروری به ویژه برای سربازان متأهل و دارای فرزند طرح‌های جدیدی در نظر گرفته شود.

منبع:مهر

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبار

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا