ایران وب سازان
ارومیه

افزایش ۷۰ درصدی بارشها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

بهزاد شیرپنجه در گفت و گو با خبرنگار همسونیوز افزود: در سال آبی جاری از اول مهر ۹۷ تاکنون ۴۳۰.۱  میلیمتر بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه داشته ایم و نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۷۰.۶  درصد افزایش را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه تراز آب پارک ملی دریاچه ارومیه بر اساس آخرین اندازه گیری یعنی در ۱۷ فروردین ماه ۱۲۷۱.۲۱ که در مدت مشابه سال گذشته برابر بود با ۱۲۷۰.۷۴ اظهار کرد: تراز دریاچه ارومیه به سبب بارندگی ها و رهاسازی اب سد و روانابها نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۷ سانتی متر افزایش داشته است.
شیر پنجه حجم آب موجود در دریاچه را ۳ میلیارد و ۱۸۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت:  حجم اب دریاچه ارومیه نسبت به مشابه سال قبل یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون مترمکعب افزایش دارد.
رئیس پارک ملی دریاچه ارومیه وسعت فعلی دریاچه ارومیه را ۲۷۵۸.۹۳ کیلومتر مربع بیان کرد و گفت: خوشبختانه وسعت دریاچه نسبت به سال قبل  ۴۸۲.۰۷ کیلومتر مربع افزایش را نشان میدهد.
وی با تاکید براینکه بارندگی ها تاثیر مثبتی در روند افزایش سطح تراز پارک ملی دریاچه ارومیه گذاشته است خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود در صورت نرمال بودن میزان بارندگی بخصوص در فصل بهار و همچنین ذوب شدن ذخایر برفی حوضه میزان آب وارده به دریاچه تا اواخر بهار افزایش بیشتری داشته باشد.
شیرپنجه تصریح کرد: از آثار مثبت افزایش آب دریاچه در طی روزهای گذشته برقراری امکان استفاده از قایق بین جزایر و سواحل جهت تردد همکاران بوده که به دلیل عمق بسیار کم آب دریاچه امکان تردد بین جزایر مقدور نبوده است.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا