سیاسی

امنیت کشورهای منطقه دغدغه مشترک تهران و دمشق است‌

امنیت کشورهای منطقه دغدغه مشترک تهران و دمشق است‌به گزارش خبرنگار مهر، «فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با حسین امیرعبداللهیان، اظهار داشت: ما عادت کرده‌ایم که هراز چندگاهی دیدارهایی را برادرانمان چه در ایران و دمشق داشته باشیم.

وی ادامه داد: اما این سفر مصادف با یک اتفاق بزرگ است که تاثیر بین المللی و منطقه‌ای را دارد و آن چهل و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.

وزیرخارجه سوریه تصریح کرد: خیلی‌ها در زمان پیروزی انقلاب اسلامی می‌گفتند که ایا این انقلاب آینده خواهد داشت؟ جواب ساده است و امروز با گذشت ۴۵ سال این انقلاب پابرجاست. به رهبر انقلاب اسلامی و رییس جمهور ایران سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک می گویم.

مقداد افزود: هیات کشور دوست ما به ریاست آقای امیرعبداللهیان گفت وگوهای طولانی را با آقای بشار اسد داشتند که در مورد موضوعات مختلف منطقه بویژه مقاومت قهرمانانه مردم فلسطین سخن گفتند.

وی ادامه داد: جنایات اسراییل باعث شده افکار عمومی جهان با حقیقت این رژیم آشنا شوند که به لطف مقاومت قهرمانانه مردم فلسطین صورت گرفته است.

فیصل مقداد در مورد خروج آمریکایی‌ها از منطقه، افزود: حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی و ترکیه بالاخره در سوریه به پایان خواهد رسید. هیچ گونه اطمینانی به اظهارات آمریکایی‌ها برای خروج شان نداریم. با توجه به جنایات اخیر آمریکا در شهر رقه، باید آمریکای ها مجازات شوند.

وی ادامه داد: ارتش ما در سوریه امکانات تحقق خروج نیروهای نظامی در سوریه را دارد.

فیصل مقداد در مورد پاسخ سوریه به حملات اخیر اسراییل، گفت: این حملاتی که رژیم صهیونیستی علیه جمهوری عربی سوریه انجام می‌دهد جدید نیست، مقاومت جمهوری عربی سوریه علیه این تجاوزات مقاومت مستمری است.

وی با طرح این سوال که چرا اسراییل این تجاوزات را علیه سوریه انجام می‌دهد، افزود: پاسخ به این سوال را به افکار عمومی و رسانه واگذار می‌کنم. مقاومت در سوریه اشکال و انواع مختلف خود را دارد. سوریه علیه اسراییل از سال ۱۹۴۸ تاکنون مقاومت می‌کند. سوریه جنگ‌های مختلفی را علیه رژیم نژاد پرست صهیونیستی داشته و اکنون آمادگی جنگ‌های دیگر را دارد اما این بار سوریه تعیین می‌کند این جنگ‌ها کجا و چطور خواهد بود.

وی افزود: پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی در صدر اولویت‌های ماست. ملت سوریه تلاش می‌کنند اشغالگری امریکا در شرق سوریه و اشغالگری ترکیه در شمال سوریه به پایان برسد. سوریه آماده است تا هزینه‌های آزادسازی خود را بپردازد.

حسین امیرعبداللهیان نیز در این نشست خبری طی سخنانی اظهار داشت: بسیار خرسندم که در ۴۵ امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دمشق هستم و فرصت دیدار و گفت وگو با مقامات عالی داشتم.

وی ادامه داد: در دیدار با بشار اسد در مورد آخرین تحولات منطقه، دیدگاه‌های تهران و دمشق مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیرخارجه افزود: در گفت وگو با آقای فیصل مقداد علاوه بر مباحث منطقه‌ای بر ضرورت پیگیری توافقات روسای جمهور دو کشور تاکید کردیم. اطمینان داریم با توجه به اراده رهبران دو کشور و تلاش‌های هیات وزیران سوریه و ایران شاهد پیشرفت‌هایی قابل توجه در زمینه‌های تجاری، اقتصادی و گردشگری میان دو کشور خواهیم بود.

وی تصریح کرد: امروز حامل دعوت رسمی و کتبی رییس جمهور کشورمان از آقای بشار اسد برای دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران بودم.

وی گفت: تجاوزات اخیر آمریکا به خاک سوریه و شهادت تعداد برادران سوری را به دولت و ملت سوریه تسلیت می گویم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه تهران حضور غیرقانونی نظامیان در خاک سوریه را قویاً محکوم می‌کند، گفت: امنیت کشورهای منطقه دغدغه مشترک تهران و دمشق است‌. همچنان که مستشاران نظامی ما در سال‌های مبارزه با تروریسم کنار دولت و ملت سوریه با قدرت عمل کردند، ما همچنان در مبارزه با تروریست کنار دولت و ملت سوریه خواهیم ماند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: به روح بلند مستشاران نظامی ایران از جمله سید سیدرضی موسوی که در خاک سوریه به شهادت رسیدند، ادای احترام می‌کنیم.

امنیت کشورهای منطقه دغدغه مشترک تهران و دمشق است‌

وی افزود: تاکید می‌کنم در منطقه هیچ اقدام رژیم صهیونیستی بدون پاسخ نمانده است. امروز نتانیاهو در باتلاق غزه گرفتار آمده است و غزه به قبرستان صهیونیست‌ها تبدیل شده است. گزینه‌ای جز راه حل سیاسی و توقف جنایات جنگی و نسل کشی در کرانه باختری وجود ندارد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ایران فعالانه برای توقف نسل کشی در غزه، باز شدن معابر ارسال کمک‌های انسان دوستانه و کوچ اجباری مردم غزه به صحرای سینای مصر مجدانه جلوگیری خواهد کرد.

وی گفت: علیرغم خسارت‌ها در غزه در دیدارهایم در بیروت با مقامات ارشد مقاومت فلسطین از میزان بالای تاب آوری مقاومت و توان ویژه مقاومت در ادامه رسالت خود و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه مطلع شدم. به مشورت‌ها و تلاش‌ها با مقامات عالی رتبه سوریه و دیگر کشورهای عربی و جهان اسلام برای کمک به مردم فلسطین ادامه خواهیم داد.

نتانیاهو حیات خود را در ادامه جنگ می‌داند

امیرعبداللهیان افزود: از دمشق با صدای بلند اعلام می‌کنم کلید بازگشت امنیت پایدار به منطقه توقف نسل کشی و جنایات توسط رژیم صهیونیستی و آمریکاست. ایران از ابتدای بحران اعلام کرد که جنگ هرگز راه حل نمی‌باشد.

وی افزود: همه کنشگران منطقه‌ای به این باور رسیده‌اند که راه حل سیاسی باید در برابر نسل کشی و جنایات در غزه قرار گیرد. ایده‌ها و طرح‌هایی برای راه حل های سیاسی در دستور کار قرار دارد. مقاومت فلسطین و حماس هم شروط و دیدگاه خودش را در این باره ارائه داده است. نتانیاهو حیات خود را در ادامه جنگ می‌داند اما جامعه بین المللی برای توقف جنگ تلاش‌هایی را در دستور کار دارد.

وی گفت: ایران ضمن حمایت از مقاومت برای احقاق حقوق فلسطین از ابتکارات سیاسی در جهت اهداف فلسطین داشته باشد حمایت می‌کند.

امیرعبداللهیان در مورد شروط راه حل سیاسی برای توقف جنگ، اظهار کرد: حماس اخیراً چارچوب و اصولی را برای مرحله توقف جنگ و راه حل سیاسی به اسراییل اعلام کرده است. تبادل پیام ها انجام می شود. مقاومت اثبات کرد که گزینه ای به نام جنگ نمی‌تواند به نتیجه ای برسد. طرفی که شدت جنگ را افزایش داد و نتانیاهو به او تکیه داد اسراییل بود. امریکا نمی‌تواند از یک طرف از ضرورت توقف جنگ سخن بگوید ولی همزمان ارسال سلاح به سوی تل اوی را متوقف نکند.

وی ادامه داد: آنچه که پایان دهنده جنگ است خروج امریکا در تعارض گفتار و عمل خواهد بود. همگان اعتراف و تاکید دارند که نتانیاهو هرگز بدون حمایت امریکا یک ساعت قادر به ادامه جنگ نیست.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

کلاس های آنلاین گاج مارکت
دکمه بازگشت به بالا