اقتصادی

اوپک احتمالاً تولید خود را در اجلاس چهارم ژوئن کاهش نمی‌دهدبه گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از رویترز، طبق گفته برخی منابع اوپک پلاس، این ائتلاف علی‌رغم کاهش قیمت نفت تا ۷۰ دلار در هر بشکه، تولید خود را در اجلاس وزارتی روز یکشنبه پایین نمی‌آورد.

ائتلاف اوپک پلاس که از سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش به رهبری روسیه تشکیل شده، حدود ۴۰ درصد از نفت خام دنیا را تولید می‌کند و حدود ۶۰ درصد از بازار صادرات نفت را در اختیار دارد. این بدان معناست که تصمیمات این ائتلاف تأثیر زیادی بر قیمت نفت می‌گذارد.

چندین عضو اوپک پلاس با توجه به بدتر شدن دورنمای اقتصاد، داوطلبانه در ماه آوریل متعهد شدند تولید خود را از ماه مه تا پایان سال جاری میلادی پایین بیاورند. این کاهش تولید علاوه‌بر ۲ میلیون بشکه‌ای بود که این ائتلاف در اوایل اکتبر تصویب کرده بود. بدین‌ترتیب کل کاهش تولید اوپک پلاس به ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز رسید، یعنی حدود ۴ درصد از مصرف جهانی.

در میان تولیدکنندگان اوپک پلاس، نیجریه و آنگولا نتوانستند به هدف تولید خود در ماه مه برسند. دراین‌بین، توقف تولید نفت در منطقه کردستان عراق باعث شد این کشور هم ۲۲۰ هزار بشکه در روز پایین‌تر از هدف خود تولید کند.

کاهش تولید تعجب‌آور برخی اعضای اوپک پلاس در ماه آوریل قیمت نفت خام برنت را ۹ دلار در هر بشکه افزایش داد و به بیش‌از ۸۷ دلار رساند. اما قیمت نفت از آن زمان رو به کاهش بوده و به‌خاطر نگرانی درمورد رشد اقتصاد دنیا و تأثیر آن بر تقاضای سوخت، به زیر ۷۳ دلار رسیده است.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان هفته گذشته به فروشندگان استقراضی نفت درمورد کاهش بیشتر تولید هشدار داد. اما الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر روسیه گفت انتظار کاهش بیشتر تولید را از سوی اوپک پلاس ندارد.

دمیتری پسکوف، سخن‌گوی کرملین اعلام کرد روابط با عربستان سازنده و بر اساس فهم دوجانبه، احترام دوجانبه و اعتماد دوجانبه صورت می‌گیرد.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

کلاس های آنلاین گاج مارکت
دکمه بازگشت به بالا