فرهنگی

بررسی آثار «خولیو کورتازار » در رادیو نمایشبه گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از مهر به نقل از روابط عمومی ، در تازه‌ترین «هزار توی داستان» رادیو نمایش که پنجشنبه چهارم آذرماه روی آنتن می‌رود، آثار خولیو کورتازار داستان‌نویس بلژیکی آرژانتینی تبار مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است.

خولیو کورتازار، نویسنده‌ای آرژانتینی تبار که در بلژیک متولد شد و ملیت فرانسوی گرفت ولی برای نوشتن همواره روح و خون سرزمین ا و اجدادی اش درآثارش متجلی شد. کورتازار یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان و در ردیف غول‌های این سرزمین پرافسانه قرار می‌گیرد. کورتازار در دهه شصت همراه دیگر هم نسلانش از جمله فوئنتس، مارکز و یوسا با ی معلق بین واقعیت و فراواقعیت جریانی به نام بوم را ر زدند. بوم اشاره به صدایی می‌کند که از انفجار برمی‌خیزد و به ادبیات گروهی ا می‌شود که در امریکای لاتین انفجاری ادبی و جهانی به وجود آوردند. کورتازار با رمان لی لی بازی آغازگر دوره‌ای بود که به شکوفایی رمان ی لاتین مشهور شد.

کورتازار عمده شهرت خود را به خاطر داستان کوتاه و رمان کسب کرده است، ولی و مترجم نیز بود. مشت زنی، عکاسی و جاز از سر‌های مورد علاقه او بودند. به طوری که نوازنده آماتور جاز بود.

پنجشنبه ۴ آذر و در بازپخش دوشنبه ۸ آذر ساعت ۲۱ در برنامه «هزارتوی داستان» بهناز بستاندوست داستان «رو به آسمان شبانگاه» نوشته کورتازار را روایت کرده و در بخش کارشناسی همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت.

گویندگی زندگینامه را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی آن بر عهده ژاله محمدعلی است.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 4 =

اسنپ
آموزشگاه رسانه
دامین ارزان قیمت
دکمه بازگشت به بالا