ایران وب سازان
اجتماعی

بررسی علت بیماری‌های قلبی – عروقی ناشی از آلودگی صوتی


متخصصان سلامت در بررسی‌های خود به دلایل احتمالی آسیب‌های عروقی و بیماری قلبی مرتبط با سروصداهای محیطی پی بردند.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، متخصصان آمریکایی معتقدند که هر پنج دسی‌بل افزایش در صدای محیط با افزایش ۳۴ درصدی خطر حمله قلبی، سکته مغزی و دیگر بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط است.  

محققان در بررسی‌های پیشین خود بر این موضوع تاکید کرده‌اند که قرار گرفتن در معرض صداهای محیطی برای طولانی مدت – مانند صدای ترن، هواپیما یا اتومبیل – تاثیرات مخربی بر سلامتی دارد که اختلال در خواب، اختلالات روانی، دیابت و بیماری قلبی عروقی از جمله آن‌هاست. هرچند پیش از این مکانیزم ارتباط دهنده صدا با چنین بیماری‌هایی به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته بود.

اکنون گروهی از محققان آمریکایی به مکانیزم احتمالی پی بردند که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض صداهای محیطی برای طولانی مدت به التهاب، آسیب دیدن عروق خون و بیماری قلبی منجر می‌شود.

محققان در این بررسی‌ها مشاهده کردند بخش‌هایی از مغز که با استرس مرتبط هستند به ویژه آمیگدال همچون مجرایی عمل می‌کنند که از طریق آن صدای زیاد و طولانی‌مدت، منجر به بروز تغییراتی می‌شود که در نهایت به بروز بیماری می‌ انجامد.

در این گزارش آمده‌ است: سطح بالای صدا موجب فعال شدن آمیگدال شده که نقش اصلی در پردازش احساسات و واکنش به استرس دارد.

در این بررسی محققان آمریکایی وضعیت مغز و عروق ۴۹۸ فرد بزرگسال را برای مدت زمان پنج سال مورد ارزیابی قرار دادند تا مشخص شود آیا قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از صدا با بروز بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط دارد.

به گزارش ساینمگ، محققان با بیان اینکه در این بازه زمانی حدود هشت درصد از این افراد دچار بیماری‌های قلبی عروقی شدند، اظهار داشتند: در بررسی روی میزان صدایی که این افراد در معرض آن قرار داشتند مشخص شد هر پنج دسی‌بل افزایش در صدای محیط، خطر ابتلا به امراضی چون حمله قلبی، سکته مغزی و دیگر بیماری‌های قلبی-عروقی را بیشتر می‌کند.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسناسs

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا