ایران وب سازان
گزارش

بودجه شورای عالی استان‌ها در لایحه سال ۹۸ مستقل خواهد شد

به گزارش همسو نیوز،صبح امروز بیست و هفتم دی ماه، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، با حضور در  سیزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که به ریاست مرتضی الویری در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد گفت: بودجه شورای عالی استان‌ها، طی سال‌های گذشته یک بار زیرمجموعه یک وزارتخانه و یک دستگاه قرار می‌گیرد و همین امر مشکلاتی را برای این نهاد بوجود آورده است. اما در بودجه سال 98، بودجه شورای عالی استان‌ها مستقل دیده شده است.

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس کفت: قطعا پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضای شورای عالی استان‌ها درباره بودجه شهرداری‌ها و منابع آنها در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهد شد. امروز متاسفانه 80 درصد شهرداری‌های ما با مشکلات مالی روبرو هستند به شکلی که در پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل خود با مشکلات زیادی روبرو هستند؛ چراکه منابع مالی خود را از دست داده‌اند.

تاجگردون ادامه داد: یکی از پیشنهاداتی که در روزهای اخیر در کمیسیون تلفیق بودجه 98 مجلس مطرح شده که 50 درصد از جرائم دوربین‌های سطح شهر به معلولان داده شود که رقم این بخش حدود 900 میلیارد تومان است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: سال گذشته و در زمانی که دولت بودجه سال 97 را به مجلس ارائه کرد سهم یارانه‌ها از 42 هزار میلیارد تومان با کاهش 30 درصدی یارانه‌بگیران به 30 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که در آذر ماه 96 همه چیز خوب و عالی بود اما در ادامه با شلوغی‌های دی ماه سال گذشته ناچار شدیم مجددا یارانه‌ها را به همان رقم 42 هزار میلیارد تومان برسانیم و به همین دلیل دولت اعتباراتی را از سازمان‌ها و ارگان‌ها کسر کرد که یکی از بخش‌ها شهرداری‌ها بودند.

وی ادامه داد: بر همین اساس و با توجه به اینکه کسی حاضر نبود یارانه خود را حذف کند ما در نهایت حدود 3 هزار و 200 میلیارد تومان از پول شهرداری‌ها برای پرداخت یارانه نقدی به شهروندان استفاده کردیم.

تاجگردون ادامه داد: چنانچه بتوانیم از شرایط روزهای پایانی سال استفاده کنیم می‌توانیم دو هزار میلیارد تومان از 3 هزار و 200 میلیارد تومان پیش‌بینی شده برای شهرداری‌ها را به این مجموعه برگردانیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در روزهای اخیر ما جلسات متعددی با سازمان برنامه و بودجه و رئیس آن در بخش بودجه‌ای برگزار کردیم و امیدواریم که امسال شرایط بهتری برای شهرداری‌ها فراهم شود ضمن اینکه تلاش می‌شود مشکلات شهرداری‌ها در جلسه‌ای بین سران سه قوه حل و فصل شود.

وی گفت: تقریبا حدود 80 درصد از شهرداری‌ها مشکلات پرداخت حقوق و دستمزد را دارند و در برخی جاها این موضوع به مشکل تبدیل شده است.

وی با اشاره به سخنان رئیس شورای عالی استان‌ها در خصوص عدم پرداخت سهم دولت در بحث یارانه اتوبوس و مترو گفت: البته رقم دقیق آن را من نمی‌دانم اما امیدواریم که این موارد پیگیری و محقق شود.

وی گفت: بر اساس آخرین گزارش‌های رسمی و حسابرسی صورت گرفته دولت 282 هزار میلیارد تومان بدهکار است که این بدهکاری شامل اشخاص حقیقی، نهادهای عمومی غیردولتی و یا بانک‌ها و یا موسسات پولی هستند.

تاجگردون درخصوص ترکیب بدهکاری 282 هزار میلیارد تومانی دولت نیز گفت: از این رقم 79 هزار میلیارد تومان به اشخاص حقیقی، 72 هزار میلیارد تومان به نهادهای غیردولتی از جمله شهرداری‌ها و 120 هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و موسسات پولی بدهکار است که البته این رقم در سال‌های گذشته حدود 500 تا 600 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: از 72 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به نهادهای غیردولتی، 40 الی 50 هزار میلیارد تومان مربوط به شهرداری‌ها است که البته ما امسال دو هزار میلیارد تومان اوراق تسهیل برای پرداخت بدهی‌ها داشته‌ایم اما این رقم کافی نبوده است.

وی ادامه داد: البته در کنار بدهی‌های دولت، دولت نیز طلب‌هایی را دارد که این طلب به حدود 139 هزار میلیارد تومان می‌رسد که بخشی به بدهی اشخاص حقیقی، نهادهای عمومی و بانک‌ها می‌رسد.

وی گفت: 79 هزار میلیارد تومان از جمع 139 هزار میلیارد تومان طلب دولت به اشخاص حقیقی بر می‌گردد که این موضوع به حوزه عدم پرداخت مالیات است و 25 هزار میلیارد تومان هم نهادهای عمومی و 34 هزار میلیارد تومان نیز دولت از بانک‌ها طلبکار است.

وی با اشاره به اینکه بهترین روش برای تسویه بدهی‌های دولت به نهادها و اشخاص و بالعکس تهاتر است گفت: در بودجه 97 نیز پیش‌بینی شده بود که صد هزار میلیارد تومان از بدهی‌ها به صورت تهاتر تسویه شود که ما این اجازه را به دولت داده‌ایم اما از این رقم تا هفته گذشته تنها 15 هزار میلیارد تومان استفاده شده که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال این رقم به 30 هزار میلیارد تومان برسد.

وی گفت: بر اساس آخرین آمار بانک‌ها 110 هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکارند و افراد بسیاری نیز وجود دارند که به بانک‌ها بدهکارند و از دولت طلب دارند که برای تسویه همه این وارد باید به سمت تهاتر برویم.

وی گفت: به عنوان مثال سازمان تامین اجتماعی حدود 60 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد که امیدواریم با اقدام و انجام برنامه‌های ویژه این طلب‌ها را وصول کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بودجه 98 نیز دو سطح 447 هزار میلیارد تومانی و 407 هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی شده است گفت: اگر ما در بهترین شرایط کارمندان دولت از منازلشان بیرون نیایند و هیچ هزینه‌ای را در ادارات و مراکز خود نداشته باشند ما باید 310 هزار میلیارد تومان فقط به عنوان حقوق و دستمزد به آنها پرداخت کنیم.

تاجگردون همچنین با اشاره به اینکه بنده به عنوان یک اصلاح‌طلب نسبت به برخی از اقدامات در نظر گرفته شده از سوی اصلاح‌طلبان انتقاد دارم گفت: ما معتادان، معلولان، و … بیمه می‌کنیم اما هیچ وقت به سمت بیمه کردن یک طلبه در حوزه علمیه گام برداشته‌ایم و این در حالی است که باید به این موضوعات توجه شود.

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا