تاکید وزیر دادگستری بر ضرورت همکاری کشورهای تحت تحریم

تاکید وزیر دادگستری بر ضرورت همکاری کشورهای تحت تحریمبه گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، امین حسین رحیمی وزیر دادگستری که در نشست عمومی یازدهمین اجلاس حقوقی بین‌المللی سنت‌پترزبورگ روسیه حضور داشت، در مصاحبه با رسانه‌ها، دستاوردها و نتایج این نشست بین‌المللی را تشریح کرد و گفت: پیشنهاد ج.ا.ایران برای همگرایی حقوقی به‌منظور پاسخگو کردن آمریکا در نقض گسترده حقوق بشر و همچنین تشکیل باشگاه کشورهای تحریم شده، مورد استقبال گسترده شرکت کنندگان قرار گرفت.

امین‌حسین رحیمی گفت: پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران در حالی مورد توجه و استقبال وزیران دادگستری، مقامات عالی قضایی و حقوقدانان برجسته ۲۲ کشور شرکت کننده قرار گرفت که دیمیتری مدودف معاون رئیس جمهور روسیه در شورای امنیت ملی این کشور به عنوان میهمان ویژه در این نشست حضور داشت.

رحیمی به تجربیات ۴۰ ساله ایران در زمینه مقابله با تحریم‌های آمریکا اشاره کرد و گفت: کشورهای حاضر در اجلاس و بویژه روسیه، که اخیرا مورد تحریم‌های گسترده قرار گرفته است، خواستار استفاده از تجربیات ایران برای کاستن از تبعات تحریم‌های یکجانبه شدند.

استفاده از راهکارهای حقوقی و طرح موضوع در نهادهای صلاحیت‌دار بین‌المللی مانند دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه و سایر نهادهای حقوق‌بشری از دیگر پیشنهادات ایران در اجلاس عمومی بود که توسط وزیر دادگستری کشورمان طرح شد.

رحیمی در ادامه افزود: متاسفانه بسیاری از این مراجع زیرنفوذ آمریکا هستند، اما پیشنهاد ما استفاده از ظرفیت حقوقی این مراجع صلاحیت‌دار در هر شرایطی است.

وی قرار دادن نام کشورهای وضع کننده تحریم در ردیف ناقضان حقوق بشر، از طریق همکاری حقوقی بین کشورهای مستقل را یکی دیگر از پیشنهادات ایران در این اجلاس عنوان کرد و گفت: برای خنثی‌سازی تحریم‌ها راهی جز همکاری و همگرایی همه‌جانبه کشورهای زیر تحریم وجود ندارد.

وزیر دادگستری کشورمان به دیدارهای دوجانبه با وزرای دادگستری برخی کشورهای حاضر، از جمله روسیه اشاره و گفت: در حاشیه این اجلاس با کشورهایی که نیاز داشتیم با آنها موافقتنامه‌های بین‌المللی «انتقال محکومین»، «استرداد مجرمین» و «معاضدت قضایی» تنظیم شود، مذاکرات بسیار خوبی انجام شد.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، حجت الاسلام و المسلمین موسی غضنفرآبادی رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، علی فرهادی معاون حقوقی و امور مجلس وزیر دادگستری و احمد اصانلو معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، اعضای هیات جمهوری اسلامی ایران در اجلاس امسال بودند. امسال در اجلاس حقوقی بین‌المللی سنت‌پترزبورگ که از آن به عنوان پایتخت شمالی روسیه یاد می‌شود، وزیران دادگستری، مقامات عالی قضایی و حقوقدانان برجسته ۲۲ کشور از پنج قاره شرکت کردند.

انتهای پیام

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

منبع ایسنا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا