اقتصادی

تدوین سند جامع تجاری با ترکمنستان/ رایزن بازرگانی اعزام می شود

تدوین سند جامع تجاری با ترکمنستان/ رایزن بازرگانی اعزام می شودبه گزارش خبرگزاری مهر، مهدی ضیغمی با اشاره به برگزاری هفدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در عشق آباد اظهار کرد: این سفر بسیار خوب بود زیرا وزیر امور خارجه این کشور و رئیس کمیسیون مشترک پیگیر ایجاد سند جامع تجاری و بازرگانی بین ایران و ترکمنستان هستند که تدوین آن آغاز و رایزن بازرگانی اعزام خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: با توجه به اصول طی کردن مراحل دیپلماتیک برای اعزام رایزن بازرگانی، در ۴ ماه آینده شاهد حضور فعال رایزن در این کشور خواهیم بود.

ضیغمی با بیان اینکه سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری بین ایران و ترکمنستان انجام شد، گفت: امسال نیز شاهد همین میزان تجارت بین دو کشور خواهیم بود که با توجه به توافقات انجام شده امکان رشد چشمگیر در وضعیت تبادلات تجاری وجود دارد.

وی با بیان اینکه در شاخه‌های مختلف اقتصادی با مسئولان این کشور به توافقات خوبی دست یافته‌ایم، گفت: تجارت مرزی با ایجاد مراکز تجاری در مرزها مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد تا طی هفته‌های آینده بازدیدهایی از دو مرز اینچه برون و سرخس انجام شود و پس از بررسی‌های دقیق یکی از آنها به عنوان مرکز یا منطقه تجاری مرزی انتخاب شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه سند تفاهم نامه تجارت مرزی از سال ۱۹۹۶ تاکنون مورد بازنگری قرار نگرفته است، افزود: پیشنهاد شد تا بررسی کارشناسی این سند انجام شود و تدوین دوباره آن در دستور کار قرار گیرد که مورد توافق نیز قرار گرفت که تا ماه آینده به نتیجه برسد.

ضیغمی اظهار کرد: از دیگر موضوعات مورد بررسی در حوزه مصالح ساختمانی و صنعت و معدن بود که با توجه به توانمندی‌های ایران مورد استقبال ترکمنستان قرار گرفت و مقرر شد تا اسناد و فهرست‌های مورد تأیید دو طرف مورد تبادل قرار بگیرد و در آینده‌ای نزدیک تبدیل به سندهای اجرایی و قراردادهای صنعتی و معدنی شود.

گفتنی است، هفدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصاد ایران و ترکمنستان روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان در شهر عشق آباد ترکمنستان برگزار شد و دو کشور چند سند همکاری امضا کردند.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا