ایران وب سازان
ورزشی

ترویج و استعدادیابی نیاز آیندۀ ورزش پهلوانی استان سمنان


خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: استان سمنان دارای ظرفیت‌های بسیار خوب ورزش پهلوانی و باستانی است که توانسته‌اند حتی در سنین اندک نیز به تیم‌های ملی راه یابند استعدادهای جوانی که به خصوص در رشته‌های میل، آکروبات و چرخ چمنی علی رغم سنین اندک حتی رتبه‌های ممتازی را نیز در سطح کشور کسب کردند.

از سوی دیگر هیئت باستانی با همراهی ورزش و جوانان استان سمنان به واسطه همین استعدادهای موجود در سطح استان از رده نونهالان تا پیشکسوتان برنامه‌های زیادی را در طول سال تدارک و اعزام‌های خوبی را نیز به ویژه قبل از بیماری کرونا، داشته است از جمله این اقدامات می‌توان به ایجاد زورخانه‌های سمنان، مجن، بسطام، شاهرود و… اشاره کرد اما آیا اقدامات اجرایی برای ارتقای استعدادهای ورزش باستانی و پهلوانی استان کافی بوده است؟

اعزام ۳ ملی پوش از استان سمنان

رئیس هیئت باستانی و ورزش‌های پهلوانی استان سمنان درباره فعالیت‌های این ورزش می‌گوید: ۲۱ زورخانه در حال حاضر در استان سمنان وجود دارد که بالغ بر دو هزار نفر در این زورخانه‌ها در سانس‌های مختلف مشغول به فعالت و ورزش هستند که نشان از گسترش این ورزش در سطح جامعه و اقبال خانواده‌ها دارد.

سید حسن سبزواری با بیان اینکه استعدادهای بسیار خوبی در سطح استان وجود دارد، تاکید کرد: طی روزهای نخست تیرماه ۱۴۰۰ اردوی آمادگی تیم ملی در تهران برگزار می‌شود که از استان سمنان سه نفر در این اردو حضور خواهند داشت و این نشان می‌دهد که توانسته‌ایم شاهد پرورش استعدادهای خوبی در سطح استان سمنان باشیم.

وی درباره مهمترین برنامه‌های هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای استان سمنان نیز، توضیح داد: ارتقای سطح دانش مربیان داوران و مرشدان و برگزاری میزبان کلاس‌های داوری در سال ۱۴۰۰ از جمله اقدامات آینده هیئت استان سمنان است

رئیس هیئت باستانی و ورزش پهلوانی استان سمنان درباره ترویج این ورزش نیز، گفت: اقدامات ترویجی در طول سال برگزار می‌شود و همچنین اقدامات فرهنگی در کنار این موضوعات پیگیری می‌شود که برای مثال می‌توان به برگزاری مراسم از کتاب تاریخچه ورزش باستانی و کشتی پهلوانی استان سمنان به نویسندگی محمد علیان به مناسبت هفته ورزش‌های زورخانه‌ای طی چند روز اخیر اشاره کرد.

استعداد یابی در سمنان انجام می‌شود

سلیمان دهرویه رئیس هیئت باستانی و ورزش زورخانه ای شهرستان سمنان درباره استعدادیابی و ترویج ورزش باستانی در شهرستان، گفت: هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان با هماهنگی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در سنوات گذشته به صورت محله محور جوانان و نوجوانان و مرشدان در محله‌های آسیب پذیر شهر سمنان حضور پیدا می‌کردند و به انجام ورزش باستانی می‌پرداختند.

دهرویه با بیان اینکه اولین هدف ما ایجاد نشاط و شادابی بود، افزود: ضرب و صدای مرشد موجب نشاط می‌شود و در هر جامعه‌ای که نشاط و شادابی و امید بیشتر باشد به دنبال آن آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد همچنین دیگر هدف از این طرح این بود که بتوانیم با حضور در محله‌های مختلف و اجرای ورزش باستانی ضمن معرفی ورزش باستانی به قشرهای مختلف جامعه در جذب ورزشکاران گام برداریم.

وی با بیان اینکه اولویت‌ها و برنامه‌های اصلی هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان سمنان بسترسازی لازم جهت جذب و آموزش سنین نو پا است، گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته زورخانه مولا علی (ع) واقع در شهرک فرهنگیان سمنان به عنوان سومین مرکز آکادمیک ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای کشور، آماده ثبت نام ورزشکاران در رده‌های مختلف سنی زیر نظر مربیان و مرشدین مجرب است.

ترویج اصل اساسی ورزش زورخانه‌ای

احمد جلالی از ورزشکاران سابق رشته باستانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در این ورزش ترویج از همه نکات مهم‌تر است، گفت: باستانی ریشه در فرهنگ اصیل ایران زمین و ورزشی است که با اهل بیت (ع) و مسلمانی ما عجین است اما امروز در دنیای تلفن همراه و فضای مجازی و ماشین آلات و… متأسفانه کمرنگ شده است.

جلالی با بیان اینکه روزگاری در همین شهرهای استان سمنان، زورخانه‌ها مملو از جمعیت می‌شدند از سوی دیگر می‌توان گفت پنج الی ۱۰ درصد از ورزشکاران کل استان در رشته باستانی و ورزش پهلوانی فعالیت داشتند اما امروز این میزان کاهش یافته که شاید یکی از دلایل آن دوری جوانان از این ورزش اصیل است.

وی با بیان اینکه در ترویج ورزش باستانی نتوانسته‌ایم آنطور که باید و شاید اقدام کنیم، گفت: سابقاً فعالان رشته‌های ورزشی دیگر هم به زورخانه می‌آمدند ما در ابتدای دوران دفاع مقدس رزمنده‌هایی داشتیم که فوتبالیست بودند، والیبال بازی می‌کردند ورزش رزمی می‌کردند اما در کنار آن باستانی کار بودند و همه را نیز به نحو احسن و در حد تیم‌های استانی و حتی کشوری فعالیت داشتند این نشان از جایگاه ورزش باستانی داشت.

باستانی آداب و آئین است

این فرد مطلع در خصوص ورزش باستانی با بیان اینکه امروز جوانان کمتر به این نوع ورزش روی می‌آوردند زیرا برایشان به خوبی ورزش باستانی نهادینه و تبیین نشده است، گفت: آموزش و پرورش ما چه میزان به معرفی ورزش‌های باستانی ما پرداخته است؟ در طول سال چند برنامه استعدادیابی در مدارس استان سمنان برگزار می‌شود؟ چند کتاب در دو دهه اخیر درباره ورزش باستانی در استان سمنان تألیف شده است؟ اینها مسائلی هستند که باید از خودمان بپرسیم.

جلالی با طرح این پرسش که وقتی جوانان ما اطلاعات شأن از ورزش پرورش اندام که با تمام احترام به علاقمندان این رشته به عقیده شخصی من اصلاً به درد جوانانمان نمی‌خورد زیرا استعدادی را پرورش نداده، تمرکزی را افزایش نمی‌دهد و حتی هنری در آن خلق نمی‌شود، چه میزان است و اطلاعات شأن از ورزش باستانی چه مقدار؟، گفت: حتی امروز جوان ما نمی‌داند که در سطح شهری که زندگی می‌کند چند زورخانه وجود دارد و این نقص ما است نه نقص آن جوان؛

وی با بیان اینکه مدارس، هیئت‌های ورزش زورخانه‌ای، ورزش و جوانان، حتی نهادهای فرهنگی‌تری مانند ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، شهرداری‌ها و… باید به این حوزه ورود کنند زیرا باستانی صرفاً یک ورزش برای تقویت عضله نیست بلکه یک آداب و آئین است.

ترویج و استعدادیابی نیاز آیندۀ ورزش پهلوانی استان سمنان

گرد فراموشی بر روی ورزش پهلوانی

محمدی داور ورزش باستانی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به ضرورت استعدادیابی و ترویج ورزش باستانی در سطح استان سمنان، گفت: امروز به دلیل عدم همراهی دستگاه‌های مختلف در راستای ترویج ورزش باستانی، متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها نیز فراموش کرده‌اند که چنین ورزشی نیز وجود داشته و برای پرورش فکری، معنوی و جسمی فرزندانشان می‌تواند مؤثر باشد.

محمدی با طرح این پرسش که چرا آکادمی‌های بخش خصوصی ماند تنیس، فوتبال و… به فعالیت‌های استعدادیابی در سطح مدارس و جوانان و نونهالان نمی‌پردازند؟ بیان کرد: سمنان استانی صنعتی است که پول فراوانی در آن وجود دارد چرا نباید پشتیبانی‌های مالی را از ورزش باستانی صورت دهند؟ از طرف دیگر می‌توان باستانی را در زمره ورزش‌هایی که جنبه عام تر دارند مانند استخر و شنا، پیاده روی و دو میدانی و دوچرخه سواری و… قرار داد و آن را از همان مدارس ابتدایی ترویج کرد.

وی افزود: بدون تعارف باید گفت امروز ۸۰ درصد از نسل جوان فعال در رشته‌های ورزش باستانی به واسطه حضور پدر، برادر و بستگان خود به این ورزش گرایش یافته‌اند که اگر چنین شرایطی نبود از مدارس، محلات و… ورزشکار رشته باستانی نداشتیم از طرف دیگر ورزش و جوانان با همراهی دیگر ارگان‌ها می‌تواند جشنواره‌های استعدادیابی محلات در زمینه ورزش باستانی را راه اندازی کند زیرا استعدادهای بسیار خوبی در استان هستند که کشف نشده‌اند.

تصور اشتباه نسبت به باستانی

این داور باستانی، با بیان اینکه تصور خانواده‌ها از باستانی یک نوع ورزش برای افراد مسن و پا به سن گذاشته است که در آن میدانی به جوانان داده نمی‌شود در نتیجه پیشرفتی برای فرزندان شأن وجود ندارد در حالی که این موضوع اشتباه است، گفت: اتفاقاً بیشترین میزان ورزشکاران فعال استان سمنان در سطح کشور و حتی تیم ملی زیر ۲۵ سال سن دارند و این نشان می‌دهد که مسیر استعداد نونهال تا تیم ملی در رده‌های پایین‌تر بسیار در ورزش باستانی اندک است.

در نهایت باید گفت اگر ارگان‌ها و نهادهایی مانند ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، هیئت ورزش‌های عمومی، حتی باشگاه‌های خصوصی، سرمایه گذاران، آموزش و پرورش و نهاد دانشگاه و… به کمک هیئت ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای و همچنین ورزش پهلوانی استان سمنان نیایند نمی‌توانیم شاهد برنامه‌ریزی مدون در راستای ترویج و توسعه این ورزش باشیم.

حلقه مفقوده باستانی و ورزش‌های پهلوانی استان سمنان یک برنامه‌ریزی بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت برای ترویج، توسعه و استعدادیابی در بین نونهالان و نوجوانان است که تعدادشان روز به روز و سال به سال نسبت به گذشته کم و کمتر می‌شود.

منبع:خبرگزاری:مهر

اسنپ
blank
blank

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا