ایران وب سازان
اجتماعیخبر ویژهگزارشمنتخب سردبیر

تشریح عملكرد یك ساله كمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استانها از زبان رئیس کمیسیون

به گزارش همسو نیوز،بهبود جعفری رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استانها در تشریح عملکرد یک ساله کمیسیون متبوعش در سال اول دوره پنجم این شورا اظهارداشت: در راستای هدفمندسازی رسالت شورایی در حوزه فرهنگی و اجتماعی کمیسیون و توجه به گردشگری به عنوان یک موضوع پراهمیت، در طول سال گذشته بعد از تشکیل این کمیسیون بر آن شدیم تا با رویکرد ارائه طرح ها و بررسی موضوعات ضروری نیاز امروزی جامعه ایران را در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه نیازهای عاطفی و فرهنگی ما از ضروریات جامعه امروز است و به نوعی مسائل اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی به فرهنگ و اجتماع بازخورد دارد گفت: لذا این کمیسیون پنج محور عمده را به عنوان چشم انداز کمیسیون با نظر اعضای محترم این کمیسیون مد نظر قرار داد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری در ادامه مطلب فوق “برنامه ریزی جامع و مهندسی  فرهنگی، اجتماعی و گردشگری در حوزه مدیریت شهری، همکاری و هماهنگی برای احیا، حفظ و نگهداری آثار، بناها و فضاها و اماکن تاریخی، فرهنگی و مذهبی شهرها در توسعه شهری با سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، توجه مدیریت شهری با کاهش آسیب ها، جرائم و بزه های اجتماعی در شهرها،” ایجاد شور ونشاط اجتماعی و امید آفرینی در جامعه” و” برنامه ریزی برای توسعه پایدار در حوزه گردشگری را 5 محور کمیسیون تابعه خود عنوان کرد.

جعفری با اشاره به محتوای فنی و علمی جلسات تصریح کرد: بعد از تشکیل جلسات کمیسیون از کارشناسان فرهنگی دارای تحصیلات تخصصی ، علمی و تجربیات اجرایی دعوت به عمل آمد و با توجه به تخصص های گوناگون اعضای کمیسیون موجب شد رسیدگی به دستورکارها، شتاب بیشتری داشته باشد و موضوعاتی من جمله، توانمند سازی اقشار آسیب پذیر، توانمندسازی کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی شوراهای سراسر کشور و مسائل مهم دیگری در هر 3 حوزه ی فرهنگی، اجتماعی و گردشگری مدنظر کمیسیون قرار گیرد.

وی با بیان اینکه با توجه به تنوع و گستردگی مسائل فرهنگی، اجتماعی و گردشگری در جلسات کمیسیون ضرورت حضور مشاوران احساس می شد تاکید کرد: علیرغم درخواست های صورت گرفته و معرفی مشاوران، روند حضور آن ها و کارهای اداری با کندی پیش رفت که این موضوع در برخی از موارد، کمیسیون را در تنگنا قرار داده بود ولی با دستور مهندس الویری ریاست محترم شورای عالی استان ها مراتب انجام و اکنون شاهد کمیسیون و پربار و پویا هستیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری در ادامه  نشست‌ها و جلسات مختلف اعضای محترم کمیسیون به همراه مشاوران و کارشناسان با مقامات عالی نهادهای دولتی را از دیگر عملکردی های کمیسیون اعلام کرد و افزود: دراین جلسات توانستیم از میان مسائل متنوع و گسترده اجتماعی و فرهنگی به مسائل ضروری و امروزی تر بپردازیم و آنها را در دستور کار قرار دهیم.

جعفری بیان کرد: در سالجاری موضوعات مهم و با ارزشمندی از سوی اعضا جهت بررسی در کمیسیون ها پیشنهاد شد که برخی به نتیجه رسید و پس از بحث و بررسی در آستانه تصمیم گیری هستند. با توجه به صمیمیت و تفاهم و وجود تخصص های گوناگون در کمیسیون،  مشاوران و دبیر امید می رود در آینده نزدیک به نتایح مطلوبی دست پیدا کنیم.

وی در خصوص جلسات کمیسیون در سال اول دوره پنجم گفت: مجموعا ۱۴ جلسه برگزار شد. ۱۲ جلسه همزمان با اجلاس های عمومی شورای عالی استانها و یک جلسه فوق العاده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک جلسه نیز در ساختمان جدید شورای عالی استانها برگزار شد . از ۲۱ طرح در دستور کار کمیسیون تعداد ۱۴ طرح مصوب سه طرح با اصلاحات تصویب و چهار طرح نیز رد شد.

نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استانها با تاکید بر اینکه اعضای محترم توجه ویژه ای به رسیدگی و نتایج کارشناسی دارند، افزود: کمیت طرح ها در اولویت بعدی کمیسیون قرار دارد و با جلسات مداوم و با حضور حداکثری در جلسات بیشتر تاکید بر اخذ نتایج کارشناسی می باشد.

جعفری با بیان اینکه یکی از طرح هایی که در کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری  بررسی شد”  دستورالعمل میراث فرهنگی ناملموس شهرهای کشور با مشارکت شوراها و شهرداری های سراسر کشور” بود که وقت و انرژی ویژه‌ای در این زمینه از سوی کمیسیون به جهت اهمیت موضوع گذاشته شد افزود: طرح مهم دیگر دریافت گزارش از چالش‌های قانونی شورایاری‌ها بود که مورد تصویب کمیسیون مذکور قرار گرفت.

به گفته وی؛ تنوع و گستردگی موضوعات با توجه به تنگناها و مشکلات در حوزه اجتماعی، فرهنگی و گردشگری موجب شد که کلید طرح های ضروری برای دوره آتی در جریان کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی و‌گردشگری زده شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری در پایان ضمن تشکر از تلاش های یک ساله تمامی اعضای کمیسیون مشاوران و دبیر کمیسیون با اشاره به برنامه های دوره آتی تصریح کرد: بحث های آشفتگی فرهنگی، گردشگری شهرهای گردشگر پذیر، زنان بد سرپرست، توانمند سازی شهروندان با آموزش حقوق و قوانین شهری و شهروندی، آموزش فرهنگی و اجتماعی به مسئولین حوزه ی فرهنگی شهرداری ها و کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی شوراها،  توانمندسازی محیطی باکاربری های فرهنگی مورد نیاز شهرها، فرهنگ کتاب و کتابخوانی و موضوع مبلمان فرهنگی شهرها که یک ایده و طرح مدرن و ممتاز است و بسیاری از موضوعات و زمینه های ضروری دیگر ماه های بعدی در دستور کار کمیسیون قرار خواهد گرفت.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا