اقتصادی

تورم ۴۵ درصدی آبان/ تورم نقطه به نقطه ثابت ماند

تورم ۴۵ درصدی آبان/ تورم نقطه به نقطه ثابت ماندبه گزارش خبرگزاری مهر، شاخص قیمت مصرف کننده برای آبان ماه ١٤٠٢ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

در آبان ماه ١٤٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ۲۱۰.۹ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٢ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٢ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٤.٩ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه ثابت ماند

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در آبان ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ۳۹.۲ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٩.٢ درصد بیشتر از آبان ماه ١٤٠١، برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان، هزینه کرده‌اند.

تورم نقطه به نقطه آبان ماه ١٤٠٢، در مقایسه با ماه قبل، بدون تغییر بوده است.

تورم ماهانه؛ ۲.۲ درصد

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در آبان ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ۲.۲ درصد بوده است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٠ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است.

تورم سالانه؛ ۴۴.۹ درصد

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

در آبان ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۴.۹ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۶ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای

نرخ تورم سالانه کشور در آبان ماه ١٤٠٢، برابر ۴۴.۹ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٣.٠ درصد برای دهک اول، تا ٤٦.٣ درصد برای دهک دهم است.

بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣.٣ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (١.٩ واحد درصد) ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

برای دریافت اطلاعات تفصیلی به فایل پیوست مراجعه نمائید.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

کلاس های آنلاین گاج مارکت
دکمه بازگشت به بالا