استان ها

توسعه زیرساخت‌های مرزی در دستورکار دولت


خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها- یحیی بیابادی: استان کرمانشاه با برخورداری از ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارای چندین بازارچه مرزی و ۲ مرز بین المللی خسروی و پرویزخان است که این مرزها هم با بخش عربی و هم بخش عربی در ارتباط است. شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی طی سال گذشته پس مدت‌های طولانی با موافقت طرف عراقی بازگشایی شد و در ایام اربعین مورد استفاده زوار اربعین قرار گرفت که به دلایل مختلف با مشکلاتی همراه شد و در مجموع بیش از ۵۰۰ هزار نفر از این مرز تردد کردند.

امسال برای حل مشکلات سال گذشته و توسعه زیرساخت‌های مرز خسروی با توجه به اینکه مراسم اربعین در ۱۵ سال آینده در فصل گرما برگزار می‌شود بازدیدهای میدانی از مرز خسروی توسط مسئولان کشوری و استانی در حال انجام است و رایزنی‌هایی نیز با مسئولان محلی دیالی عراق انجام گرفته است.

افزایش گیت‌های تردد زوار در مرز منذریه عراق، ۲۴ ساعته شدن مرز خسروی، توسعه راه‌های ارتباطی، احداث پایگاه اورژانس و تأسیس موکب بزرگ وزارت دفاع، احداث سرویس بهداشتی و… از جمله اقداماتی است توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی در حال انجام است.

توسعه زیرساخت‌های مرزی در دستورکار دولت

تلاش برای عبور بیش از ۱۰۰ هزار زائر به طور روزانه از مرز خسروی

احمد وحیدی از مرز خسروی و بررسی وضعیت زیر ساخت‌ها اظهار کرد: با توجه به اینکه این مرز در سال گذشته بازگشایی شده اکنون در این بازدید ارزیابی آمادگی‌های این مرز مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: با وجود اینکه مرز خسروی پس از چندین سال بازگشایی شد اما تعداد قابل توجهی از زوار از این مرز عبور کردند که امسال نیز تدارکات لازم برای عبور هرچه بیشتر زوار دیده خواهد شد.

وزیر کشور با بیان اینکه امسال آمادگی‌ها برای پذیرش بیشتر زوار در مرز خسروی در دستور کار قرار گرفته، تصریح کرد: به همین منظور در تلاش هستیم که نقاط تردد از داخل مرز به کشور عراق افزایش یافته و تا تجمع در پشت مرزها کمتر شود.

وحیدی با تاکید به رفع کم و کسری‌های مرز خسروی در ایام اربعین، ادامه داد: تکمیل زیر ساخت‌ها، احداث اسکان‌های سرپوشیده و نیز ادامه تعاملات با کشور عراق در راستای ایجاد شرایط بهتر در عبور از مرزها از جمله اقدامات ما خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مرز خسروی قدمت دیرینه دارد و موقعیت خوبی برای تأمین زیر ساخت و افزایش ترددات دارد باید مورد توجه قرار گرفته و امنیت لازم در این مرز فراهم شود تا زوار با اطمینان بیشتر این مرز را برای عبور انتخاب کنند.

توسعه زیرساخت‌های مرزی در دستورکار دولت

وزیر کشور تاکید کرد: ۲۴ ساعت شدن مرز خسروی اقدامی است که به دنبال تحقق آن هستیم اما این امر مشروط به آمادگی کشور عراق در تأمین و تضمین امنیت است.

وی با اشاره به اینکه در مرز منذریه نیز آمادگی برای پذیرش زوار در حال پیگیری است، گفت: اقداماتی برای بهتر شدن و توسعه این مرز باید انجام شود که در این راستا از سوی ایران نیز کمک‌هایی به آنها خواهیم داشت.

وحیدی عنوان کرد: سال گذشته حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار زائر به طور روزانه از مرز خسروی عبور می‌کردند که امسال در نظر داریم با توسعه و آمادگی بیشتر این آمار به ۱۰۰ هزار نفر در روز ارتقا یابد.

۲۴ ساعته شدن تردد مرز خسروی اولویت مذاکره با طرف عراقی

علی شعبانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: به منظور بررسی مشکلات و آسیب شناسی نواقص در مرز خسروی نسبت به اربعین سال گذشته برنامه‌ریزی و تعاملات لازم برای افرایش ظرفیت‌های این مرز در اربعین سال‌جاری انجام گرفته است.

وی افزود: افرایش تعداد سایبان‌ها، احداث راه جدید برای تردد و عبور زوار، تغییر برخی مسیرها برای عبور آسان‌تر زائران اربعینی، احداث مجتمع‌های رفاهی، درمانی و امداد رسانی مهمترین اقداماتی است که در حال حاضر در دست اجرا و آماده‌سازی هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه تصریح کرد: به دنبال ایجاد راه جدید برای تردد زوار و افزایش فضای ورود و خروج مرز خسروی به ۲۵ متر هستیم و حتماً افرایش تعداد گیت‌ها را خواهیم داشت.

توسعه زیرساخت‌های مرزی در دستورکار دولت

شعبانی خاطر نشان کرد: هم اکنون برای بهبود وضعیت مرز خسروی در اربعین با مقامات عراقی در مذاکره هستیم که در گام نخست ۲۴ ساعته شدن مرز خسروی در اربعین را به عنوان اولویت مطرح کردیم و برای بهبود و تسهیل بیشتر مرزهای ایران و کشور عراق کمیته‌های مشترک تشکیل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی و مدیریت گرما در اربعین در مرز خسروی اولویت مهم دیگر استان است، تاکید کرد: تهیه دستگاه‌های یخساز، مه پاش، سایبان و سایر وسایل سرمایشی به تعداد کافی برای ایام اربعین در دستور کار قرار گرفته و تاکنون هیچ اسکانی بدون کولر پذیرش نشده و در تلاشیم که در گرمای این بازه زمانی ارائه خدمات به زوار را داشته باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با اشاره به انتخاب استان‌های معین در ایام اربعین، گفت: استان‌های گلستان، قم، سمنان، اردبیل به عنوان معین استان کرمانشاه در ایام اربعین انتخاب شده اند که امکانات و تجهیزات لازم را در اختیار استان قرار خواهند داد.

توافق اولیه با وزیر کشور عراق برای ۲۴ ساعته شدن مرز خسروی

سیدمجید میر احمدی در جریان بازدید از مرز خسروی و جلسه ستاد اربعین استان کرمانشاه اظهار کرد: با توجه به بازدیدی که از مرز خسروی صورت گرفت افزایش گیت‌های تردد زوار در مرز منذریه عراق جزو کلیدی ترین موضوعات است که در این راستا مسئولان استانی باید برای حل مشکل اقدام کنند و اعتبارات لازم نیز اختصاص خواهد یافت.

وی با بیان اینکه مرز خسروی از مرزهای قدیمی کشورمان با عراق است، اضافه کرد: ۲۴ ساعته شدن مرز خسروی با استقبال طرف عراقی رو به رو شده است و باید برای تحقق این مهم اقدامات لازم صورت گیرد زیرا امسال اربعین در فصل گرم سال برگزار می‌شود و لازم است تردد زوار تسهیل شود.

توسعه زیرساخت‌های مرزی در دستورکار دولت

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: ایجاد ۱۰ هزار متر مربع سایبان که از تعهدات وزارت نفت و صمت است به همراه مه پاش، وسایل خنک کننده باید تا قبل از آغاز سفر اربعین در مرز خسروی به اتمام برسد تا زائران با مشکل مواجه نشوند.

میراحمدی با اشاره به انتخاب استان‌های اردبیل، قم، سمنان و گلستان به عنوان معین استان کرمانشاه در ایام اربعین، گفت: استان‌های معین بر اساس توانایی و امکانات خود نسبت به قبول تعهدات اقدام کنند تا مسئولان در اجرای رویداد اربعین با مشکل مواجه نشوند و بر اساس شرایط موجود برنامه‌ریزی کنند.

گیت های مرز منذریه افزایش می‌یابد

طهماسب نجفی سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طی روزهای اخیر وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین از پایانه مرزی خسروی و منذریه بازدید کردند.

وی افزود: بازدیدها از پروژه‌های توسعه زیرساخت‌های مرزی برای ایام اربعین به صورت پیوسته انجام می‌گیرد که امید است تا قبل از آغاز سفرها به اتمام برسد.

سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمانشاه تصریح کرد: افزایش گیت های عراقی، ایجاد سایبان در ضلع شمالی مرز خسروی، آسفالت یک کیلومتر از مرز منذریه، ساماندهی و توسعه پارکینگ، ایجاد سرویس بهداشتی، ساماندهی مواکب در مسیر کنگاور و سنقروکلیایی به سمت مرز از جمله برنامه‌های در حال انجام است.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

کلاس های آنلاین گاج مارکت
دکمه بازگشت به بالا