استان ها

جشنواره ملی آش ایرانی در زنجان برگزار می‌شود

جشنواره ملی آش ایرانی در زنجان برگزار می‌شودبه گزارش خبرنگار مهر، سید سعید صفوی، عصر چهارشنبه در نشست خبری، اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌ها یکی از مولفه‌های مهم در توسعه گردشگری استان به‌شمار می‌رود و اهتمام در این عرصه شهر را تبدیل به شهر جشنواره‌ها کرده است.

وی با اشاره به اینکه سه رویداد زنجان در تقویم رویدادها به ثبت رسیده است، ابراز کرد: جشنواره آش ایرانی، نمایشگاه ملی صنایع دستی و جشنواره بین‌المللی غذای اکو از جمله این رویدادها است و ۵ پروانه نیز آماده شده تا در شورای ملی ثبت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان اعلام کرد: شانزدهمین دوره جشنواره ملی آش و هفدهمین نمایشگاه صنایع دستی هفتم تا یازدهم مهر سال جاری در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی کاسپین شهر زنجان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز ۱۱ استان در جشنواره ملی آش به میزبانی زنجان شرکت کردند، بیان کرد: پیش بینی‌ می‌شود این تعداد به ۱۷ استان برسد که رخداد شگرفی را رقم خواهد زد.

صفوی با اشاره به اینکه این رویداد ملی یک رویداد شهرستانی نیز دارد، افزود: رویداد شهرستانی نیز ۳۰ و ۳۱ شهریورماه با حضور بیش از ۱۷۷ شرکت کننده برگزار خواهد شد و پس از داوری توسط چهار گروه، نهایتا ۱۰ نفر به رویدا ملی راه می‌یایند که غرفه رایگان دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در حاشیه این جشنواره شب‌های فرهنگی نیز تدارک دیده شده است، عنوان کرد: همچنین هفدهمین دوره نمایشگاه ملی صنایع دستی نیز در ۱۵۰ غرفه صنایع دستی با حضور ۱۶۰ شرکت‌کننده از ۳۰ استان کشور در رشته‌های مختلف برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با یادآوری اینکه ۳۰ استان هرکدام ۵ هنرمند صنایع دستی معرفی خواهند کرد، تصریح کرد: تفاوت جشنواره صنایع دستی امسال با سال‌های گذشته در این است که علاوه بر ۳۰ استان، شهرها و روستاهای جهانی نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

وی عرضه سوغات و خوراک‌های استان‌های شرکت‌کننده را از دیگر تفاوت‌های جشنواره امسال برشمرد و گفت: ۹ شهر و یک روستای جهانی صنایع دستی آثار خود را عرضه خواهند کرد و حضور پررنگ شهرها و روستاهای جهانی و ملی صنایع دستیاز نکات بارز است.

صفوی یادآور شد: سال گذشته تاکید مقامات این بود که این دو رویدا اقتصادی برگزار شود، به همین منظور برای مدیریت بهتر، بخش سوغات نمایشگاه صنایع دستی به بخش خصوصی سپرده شده که با همکاری شهرداری زنجان و میراث فرهنگی استان برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: زمان برگزاری این ۲ رویداد به دلیل تقارن ماه محرم و صفر با تابستان امسال در مهرماه در نظر گرفته شد ولی از سال آینده طبق روال قبلی خود در فصل تابستان برگزار می‌شود.

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع:مهر

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا