استان ها

حفظ اصول مکتب امام راحل و مقابله با تحریف و تبیینبه گزارش خبرنگار مهر، سعید جابری انصاری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با صدور پیامی ضمن تورق تاریخ چهاردهم خردادماه سال یک هزار و سیصد و شصت و هشت هجری شمسی مقارن با سالگرد عروج ملکوتی بنیانگذار انقلاب اسلامی و آغاز رهبری و ولایت ولی امر مسلمین، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای حفظ الله را نقطه عطفی ماندگار در حافظه ملت ایران خواند و اظهار داشت: امروز یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ ایران اسلامی و جهان اسلام در صد سال اخیر است، از یک سو وداع جان‌سوز ملت ایران با پیر جماران و از سویی انتخاب شایسته و بی‌بدیل رهبری فرزانه، درس آموخته مکتب امام خمینی رضوان الله و تعالی علیه که توسط خبرگان ملت ایران برای هدایت و سکان‌داری ملت و امت آزاده ایران اسلامی میدان دار این مسیر پر فراز و نشیب شدند.

وی در ادامه ضمن تبیین اهمیت این روز در تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی و نقش راهبری و رهبری خردمندانه امام خامنه ای در حفاظت از آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از دیروز تا به امروز خاطرنشان کرد: خبرگان ملت ایران پس از عروج امام راحل در اقدامی انقلابی و در عمل به وظیفه الهی خویش، رهبر انقلاب اسلامی را به امت داغدار معرفی کردند و با پذیرش معظم له این انتخاب مرحمی بر دل‌های حزین ملت شد؛ اکنون با گذشت ۳۴ سال از این تصمیم مهم، آثار عظیم این انتخاب شایسته نه تنها در ایران اسلامی که در جهان اسلام و کشورهای منطقه نیز مسجل شده است.

تقویت پدافند نظامی و فرهنگی کشور

وی با اشاره به اینکه تقویت بنیان‌های نظام جمهوری اسلامی در طول این سه دهه همانند منشوری تمام نما و از تمامی جهات مورد توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است تصریح کرد: همانگونه که ایشان از ابتدا تاکید داشته و دارند که قدرت دفاعی باید تقویت بشود و با هوشمندسازی در آموزش‌ها و ابزارهای نظامی پایه‌های پدافندی کشور این حوزه تقویت شود، روند پیشرفتهای پژوهشی و علمی در نیروهای مسلّح و سپاه پاسداران به حول و قوه اللهی استمرار داشته و دارد؛ به موازات آن نسبت به جنگ ترکیبی دشمن نیز پیش آگاهی‌های لازم را داده بوده اند و کلید واژه” جنگ ترکیبی” برای تقویت پدافند فرهنگی در کشور را مطرح فرمودند.

جابری انصاری گفت: آگاهی از طرّاحی بازی‌های پیچیده‌ی دشمن در جنگ ترکیبی، جنگ نرم، جنگ فکری و جنگ فرهنگی از مصدایق بارزی است که معظم‌له بارها نسبت به آن هشدار دادند و از مسئولان امر نیز خواستند که با شیوه‌های نو این لایه‌ها را شناسایی کرده و در مقابل تهاجم فرهنگی در جبهه فرهنگ طرح و برنامه داشته باشند.

پیش آگاهی نسبت به جنگ ترکیبی فرهنگی دشمن

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز اضافه کرد: دشمنان انقلاب وقتی جنگ و تهدید نظامی علیه ایران را کنار گذاشته‌اند و جنگ فرهنگی را آغاز کرده‌اند، مقام معظم رهبری به مسئولان نظام نسبت به تغییر تاکتیک دشمن هشدار دادند و این آگاهی و بینش رهبر انقلاب بود که نیروهای خودی را در برابر توطئه دشمن آگاه نمودند و اینگونه ایران اسلامی در گذر از تمامی هجمه‌ها و تهدیدات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با تدبیر رهبر معظم انقلاب و هوشیاری ملت ایران امروز به یک کشور مقتدر در دنیا تبدیل شده است.

بیداری و احیای تمدن اسلامی با تأکید بر اندیشه سیاسی امام

وی همچنین در ادامه عمق تأثیرگذاری بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی را در عرصه سیاست خارجی و بین‌الملل نیز قابل تأمل دانست و افزود: نمونه‌های از تأثیر کلام ایشان طی سال‌های اخیر را در بیداری کشورهای منطقه و تغییر و تحولات سیاست خارجی باید جست‌وجو کرد. تأثیر موج بیداری بر روشنفکران و توده‌های عظیم مردم، گستردگی موج بیداری در قلمرو جغرافیایی حضور مسلمانان، تقابل و تعارض با نظام‌های سیاسی متأثر از غرب و صهیونیسم غاصب، احیا و تجدید عزت و کرامت ملی و در هم شکستن وجهه دیکتاتوری سیاسی آمریکا و برافراشتن پرچم اسلام در کشورهای منطقه از تأثیرات عمیق بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است.

سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرورش یافته مکتب انقلاب اسلامی بودند

وی پرورش سرداران بزرگ و سردار شهید سلیمانی را نیز بخشی از ثمرات انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: بزرگانی همانند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نمونه‌ای از پرورش یافتگان مکتب اسلام و انقلاب اسلامی بودند که مسیر و راه امام را ادامه دادند و در تاریخ انقلاب اسلامی ستاره شدند. حرکت در مکتب امام، تبیین و روشنگری جامعه نسبت به توطئه‌های دشمنان و اقدام به موقع به پشتوانه رهبری آگاه و عالم، رمز موفقیت این بزرگان در نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.

تداوم راه امام و حفظ اصول مکتب امام و مقابله با تحریف و تبیین

جابری انصاری همچنین توفیقات نظام جمهوری اسلامی را مرهون تصمیمات راهبردی و هدایت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی دانسته و تصریح کرد: راه امام خمینی (ره) راه سعادت ملت ایران و مسیر عزت دنیا و آخرت این ملت است. یکی از مهم‌ترین تلاش‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول نزدیک به سه دهه گذشته این بوده است که راه امام تداوم یابد، این‌راه دچار تحریف و تغییر ناصحیح نشود و اصول مکتب امام و بینات راه امام دستخوش بازی بازی‌گران سیاسی و تحریف دشمنان و ناآگاهان نگردد. رهبر معظم انقلاب در برابر این دشمنی‌ها و تحریفات ایستادند و به لطف خدای متعال و همت مردم، راه امام را تداوم بخشیدند.

دشمن‌شناسی، بینش سیاسی، استکبار ستیزی

جابری افزود: یکی دیگر از شاخصه‌های شایان توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول سال‌های پس از امام راحل، توجه به مسأله استکبارستیزی و شناخت دشمنان ملت ایران و اسلام عزیز و حساسیت داشتن نسبت به طرح‌های دشمن بوده است. بدون‌شک از یک رهبر آگاه و روشن‌بین جز این نیز توقع نمی‌رود که برنامه‌های دشمن را بشناسد و نسبت به طرح‌های آن‌ها حساسیت داشته باشد. این‌که مشاهده می‌کنیم رهبر معظم انقلاب همواره زودتر از آن‌که دشمن طرح‌های خود را عملی کند نسبت به آن تذکر داده و مردم را از چنین طرح‌هایی آگاه کرده‌اند، نشان از موفقیت رهبری در انجام این مسؤولیت دارد. هشدارهای معظم‌له نسبت به طرح‌های فرهنگی و جنگ نرم دشمن، هشدارهایی که نسبت به توطئه‌های اقتصادی دشمن در سال‌های اخیر و… داشته‌اند مصداق‌هایی از این امر است.

دیده‌بانی نافذ و رصد حرکت جبهه دشمن

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز گفت: رهبر معظم انقلاب به صرف شناخت نظری دشمن و طرح‌های او اکتفا نکرده‌اند بلکه در میدان کار و عمل نیز یک رهبر میدانی، مسلط و آگاه و بیدار و چونان دیده‌بانی نافذالبصیره حرکت‌های جبهه دشمن را در عمل نیز رصد نموده و ملت ایران را در باب نحوه حرکت و اقدامات آتی و حال دشمن آگاه ساخته‌اند.

وی افزود: مقام معظم رهبری علاوه بر آگاهی از برنامه‌های کلان دشمن و شناخت اقدامات عملیاتی آنان، برای خنثی کردن برنامه‌های دشمن نیز همواره برنامه‌ها و اقدامات و طرح‌هایی اندیشیده‌شده و روشن داشته‌اند و همین امر باعث شده است که توطئه‌های دشمن خنثی شود و یا تلاش برای مقابله با آن به‌موقع صورت گیرد. به‌عنوان مثال رهبر معظم انقلاب از قریب به ۱۲ سال قبل از برنامه دشمن برای صدمه اقتصادی به کشور خبر دادند و پس از آن

چون دیده‌بانی نافذ، حرکت جبهه دشمن را رصد کردند و برای خنثی کردن این توطئه دشمن نیز اقتصاد مقاومتی را به‌عنوان طرحی کلان و حساب‌شده و با پشتوانه کارشناسی برای مقابله با این توطئه ارائه کردند.

مفهوم‌سازی و حرکت‌آفرینی

وی در ادامه گفت: یکی از اصلی‌ترین و مهمترین اقدامات رهبر معظم انقلاب در دوران رهبری خود را باید مفهوم‌سازی و حرکت‌آفرینی دانست. چیزی که گاه از آن به گفتمان‌سازی بر اساس آرمان‌ها و اهداف نظام اسلامی تعبیر می‌شود. بر این اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی با ایجاد یک سری مفاهیم مورد نیاز برای حل مشکلات جامعه و پیشبرد انقلاب اسلامی در راستای اهداف خود، ادبیات و گفتمانی را ایجاد می‌کنند که این ادبیات و گفتمان، زمینه را برای تولید محتوا و برنامه برای عمل در راستای آن اهداف آماده می‌نماید.

تلاش برای حل معضلات و ضعف‌ها در نظام اسلامی

جابری گفت: یکی دیگر از نقاط درخشان در بیان و عمل رهبر معظم انقلاب این است که ایشان از دیدن نقاط ضعف و معضلات و مشکلات در نظام اسلامی و جامعه ابایی ندارند و منکر این نقاط ضعف نمی‌شوند بلکه با حکمت و فرزانگی، انکار ضعف‌ها را ناصحیح دانسته و متذکر می‌شوند که همان‌طور که سیاه‌نمایی برای انقلاب و جامعه مضر است، ساده‌لوحی یا انکار واقعیت‌ها نیز مضر است. از این‌جهت است که مشاهده می‌کنیم ایشان مبارزه با فقر و فساد و تبعیض و مفاسد اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی و دیگر مصادیق معضلات اجتماعی را مجدانه مورد توجه قرار می‌دهند و در دستورهای مختلف به مسؤولان از لزوم توجه به امنیت اخلاقی و روانی جامعه، تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی، ضعف در خانواده، معضل جمعیت و… سخن می‌گویند.

وی افزود: این واقع‌بینی انقلابی در عین آرمان‌گرایی اسلامی یکی از ویژگی‌های درس‌آموز و منحصربه‌فرد رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در پایان افزود: از خداوند متعال مسئلت داریم که تا ظهور حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف بر طول عمر و توفیقات رهبر معظم انقلاب بیفزاید و ما را قدردان این نعمت بزرگ الهی و رهرو این رهبر گرانقدر قرار دهد و توفیق انجام وظیفه در رکاب ایشان را عنایت نماید.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

کلاس های آنلاین گاج مارکت
دکمه بازگشت به بالا