اقتصادی

حمایت ایران از توافق و تصمیم‌های اوپک‌پلاس

حمایت ایران از توافق و تصمیم‌های اوپک‌پلاسبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی در آستانه برگزاری نشست‌های وزارتی اوپک و اوپک‌پلاس در هفته آینده (شنبه و یکشنبه، چهارم و پنجم آذرماه) گفت: با نزدیک شدن به زمان برگزاری سی‌وششمین نشست وزارتی ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیر اوپک (اوپک پلاس)، گمانه‌زنی‌ها درباره تحولات پیش‌رو و تصمیم‌های احتمالی نشست اوپک‌پلاس افزایش یافته است.

وی افزود: گسترش و تداوم تنش‌ها در منطقه خاورمیانه منجر به نااطمینانی و بی‌ثباتی بازارهای انرژی به‌ویژه بازار نفت خواهد شد و امنیت انرژی منطقه و جهان را به خطر می‌اندازد.

وزیر نفت ادامه داد: تداوم بی‌ثباتی سیاسی باعث نوسان‌های شدید قیمتی در بازارهای جهانی نفت می‌شود و امنیت تأمین انرژی و توسعه پایدار صنعت انرژی را به خطر می‌اندازد.

اوجی با اشاره به نشست وزارتی پیش‌روی اوپک‌پلاس در وین، تصریح کرد: همه ناظران و متخصصان بازار نفت به دستاوردهای سازنده توافق اوپک‌پلاس برای ثبات بازار و تحقق امنیت انرژی اذعان دارند و کشورهای عضو این ائتلاف، در نشست پنجم آذرماه در دبیرخانه اوپک، همه گزینه‌های موجود برای حفظ ثبات بازار نفت را مورد توجه قرار می‌دهند.

وی گفت: ایران به عنوان یکی از مؤسسان اوپک، همواره از توافق اوپک‌پلاس و تصمیم‌هایش حمایت می‌کند زیرا توافق اعضای این ائتلاف در قالب بیانیه همکاری اوپک و غیر اوپک (Declaration of Cooperation) ) را به سود بازار نفت، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و اقتصاد جهانی می‌داند.

وزیر نفت افزود: حفظ ثبات پایدار در بازار نفت، نیازمند تثبیت و تداوم همکاری و تشریک‌مساعی اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیر اوپک است و اراده کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس، برقراری و حفظ ثبات در بازار نفت است که عملکرد این کشورها در سال‌های اجرای توافق بیانیه همکاری به‌طور کامل این موضوع را ثابت می‌کند.

وی اشاره کرد: توافق اوپک‌پلاس و تصمیم‌هایش عامل مهمی در حذف نوسان‌های بازار نفت، کمک به بهبود شرایط اقتصاد جهان و تشویق سرمایه‌گذاری‌های تازه در صنعت نفت جهان و تأمین امنیت انرژی است.

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع:مهر

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا