ایران وب سازان
اجتماعی

«حکمت» و «فلسفه»، لازمه رشته طب سنتی ایران است


مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در سفر به شیراز، با تاکید بر بهره‌گیری بیشتر از جایگاه نظریه‌پردازی موجود در طب سنتی ایران، بهره‌گیری دانشجویان این رشته را از علوم «حکمت» و «فلسفه»، علاوه‌ بر علوم تجربی و پزشکی، ضروری دانست.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، دکتر محمدرضا شمس اردکانی – مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش بین‌المللی سیره نبوی (ص) در طب که با حضور مسئولان کشوری، استانی و استادانی از سراسر دنیا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، با بیان اینکه پیامبران برجسته‌ترین، اندیشمندترین و بهترین حاملان وحی بوده و رسالت آنان با حکمت نیز همراه بوده است، گفت: حکمت بر علم و دانش مقدم بوده و شامل دو نوع حکمت نظری و حکمت عملی است.

وی، اخلاق، سیاست منزل و اجتماع را از اصول حکمت عملی و طب را از فروع حکمت نظری برشمرد و تاکید کرد: حکمت لازمه پزشکی است و اگر پزشک از این علم برخوردار نباشد، به بطالت کشیده می‌شود.

شمس اردکانی با بیان اینکه حکمت، یک بنیان و طب کلمه‌ای مقدس و یک رشته علمی است، گفت: ما از سیره نبوی (ص) به حکمت و با حکمت به طب می‌رسیم؛ بخش عمده طب سنتی، علوم انسانی و به‌ خصوص علم‌النفس است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت همچنین با حضور در نشست‌های اخلاق پزشکی و توسعه و کاربرد علوم بین رشته‌ای انسانی و تجربی، گفت: در رشته‌های فعلی دانشگاه‌های کشور، طب سنتی ایران را شاید بتوان تنها رشته تحصیلی با دیدگاه علوم بین رشته‌ای دانست که دانشجویان آن نیازمند استفاده از حکمت و فلسفه علاوه‌ بر علوم تجربی و پزشکی هستند.

وی در دو دیدار با دانشجویان و اعضای هیات علمی طب سنتی ایران نیز تاکید کرد: باید در طب سنتی حرف‌های تازه‌ای زده شود و در حوزه‌هایی از نظام سلامت که راهکاری برای رفع برخی مشکلات در نظر گرفته نشده است، وارد شد.

مشاور وزیر بهداشت با بیان اینکه جایگاه نظریه‌پردازی در طب سنتی ایران فراهم است و باید از آن بیشتر بهره گرفت، افزود: باید به مباحث مهم و اساسی خودمراقبتی، پیشگیری، درمان‌های بدون دارو و سبک زندگی وارد شده و آنها را برای ارائه به جامعه آماده کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی در دیدار با دانشجویان و اعضای انجمن علمی دانش بومی و سنتی (آداب) نیز ضمن قدردانی از تلاش‌های آنها، تاکید کرد: طب عامیانه و دانش بومی باید در زیر چتر طب سنتی فعالیت کند و جمع‌آوری اطلاعات و انجام پژوهش‌های آنان باید در آن راستا باشد.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسناسs

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا